131st Ohio General Assembly

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to navigation Jump to search
131st Ohio General Assembly
130th 132nd
Ohio Statehouse columbus.jpg
Overview
Term January 5, 2015 (2015-01-05) – January 2, 2017 (2017-01-02)
Ohio Senate
Ohio Senate Diagram 2012 - 2014.svg
Senate party standings
Members 33 (23 R, 10 D)
President of the Senate Keith Faber (R)
President Pro Tempore Larry Obhof (R)
Party control Republican Party
House of Representatives
131st Ohio House of Representatives.svg
House party standings
Members 99 (65 R, 34 D)
House Speaker Cliff Rosenberger (R)
Party control Republican Party
Sessions
1st January 5, 2015 – TBD

The One Hundred Thirty-first Ohio General Assembly was a meeting of the Ohio state legislature, composed of the Ohio State Senate and the Ohio House of Representatives. It convened in Columbus, Ohio on January 5, 2015 and is scheduled to adjourn January 2, 2017, the apportionment of legislative districts is based on the 2010 United States Census and 2011 redistricting plan. Both the Ohio Senate and Ohio House of Representatives were retained by the Ohio Republican Party.

Party summary[edit]

Resignations and new members are discussed in the "Changes in membership" section, below.

Senate[edit]

Party
(Shading indicates majority caucus)
Total Vacant
Republican Democratic
End of previous Assembly 23 10 33 0
Begin (January 3, 2015) 23 10 33 0
Latest voting share 69.7% 30.3%

House of Representatives[edit]

Party
(Shading indicates majority caucus)
Total Vacant
Democratic Republican
End of previous Assembly 39 60 99 0
Begin (January 3, 2015) 34 65 99 0
Latest voting share 39.4% 60.6%

Leadership[edit]

Senate[edit]

Majority (Republican) leadership
Minority (Democratic) leadership

House of Representatives[edit]

Majority (Republican) leadership
Minority (Democratic) leadership

Membership[edit]

Senate[edit]

District Senator Party Residence First elected Term Limited
1 Cliff Hite Republican Liberty Township 2011 (Appt.) 2022
2 Randy Gardner Republican Bowling Green 2012 2020
3 Kevin Bacon Republican Minerva Park 2010 2018
4 Bill Coley Republican Liberty Township 2011 (Appt.) 2020
5 Bill Beagle Republican Tipp City 2010 2018
6 Peggy Lehner Republican Kettering 2011 (Appt.) 2020
7 Steve Wilson Republican Maineville 2017 (Appt.) 2026
8 Bill Seitz Republican Green Township 2007 (Appt.) 2016
9 Cecil Thomas Democratic Cincinnati 2014 2022
10 Bob Hackett Republican London 2016 (Appt.) 2024
11 Edna Brown Democratic Toledo 2010 2018
12 Keith Faber Republican Jefferson Township 2007 (Appt.) 2016
13 Gayle Manning Republican North Ridgeville 2010 2018
14 Joe Uecker Republican Miami Township 2012 2020
15 Charleta Tavares Democratic Columbus 2010 2018
16 Jim Hughes Republican Columbus 2008 2016
17 Bob Peterson Republican Jasper Township 2012 (Appt.) 2022
18 John Eklund Republican Munson Township 2011 (Appt.) 2020
19 Kris Jordan Republican Scioto Township 2010 2018
20 Troy Balderson Republican Falls Township 2011 (Appt.) 2020
21 Sandra Williams Democratic Cleveland 2014 2022
22 Larry Obhof Republican Montville Township 2011 (Appt.) 2020
23 Michael J. Skindell Democratic Lakewood 2010 2018
24 Tom Patton Republican Strongsville 2008 (Appt.) 2016
25 Kenny Yuko Democratic Richmond Heights 2014 2022
26 David Burke Republican Marysville 2011 (Appt.) 2020
27 Frank LaRose Republican Copley Township 2010 2018
28 Tom Sawyer Democratic Akron 2007 (Appt.) 2016
29 Scott Oelslager Republican North Canton 2010 2018
30 Lou Gentile Democratic Steubenville 2011 (Appt.) 2020
31 Jay Hottinger Republican Newark 2014 2022
32 Capri Cafaro Democratic Liberty Township 2007 (Appt.) 2016
33 Joe Schiavoni Democratic Boardman 2009 (Appt.) 2018

House of Representatives[edit]

District Representative Party Residence First Elected Term Limited
1 Ron Amstutz Republican Wooster 2008 2016
2 Mark Romanchuk Republican Ontario 2012 2020
3 Theresa Gavarone Republican Bowling Green 2016 (Appt.) 2024
4 Robert Cupp Republican Shawnee Township 2014 2022
5 Tim Ginter Republican Salem 2014 2022
6 Marlene Anielski Republican Walton Hills 2010 2018
7 Mike Dovilla Republican Berea 2010 2018
8 Kent Smith Democratic Euclid 2014 2022
9 Janine Boyd Democratic Cleveland Heights 2014 2022
10 Bill Patmon Democratic Cleveland 2010 2018
11 Stephanie Howse Democratic Cleveland 2014 2022
12 John E. Barnes, Jr. Democratic Cleveland 2010 2018
13 Nickie Antonio Democratic Lakewood 2010 2018
14 Martin Sweeney Democratic Cleveland 2014 2022
15 Nicholas J. Celebrezze Democratic Parma 2012 (Appt.) 2020
16 Nan Baker Republican Westlake 2008 2016
17 Michael Curtin Democratic Marble Cliff 2012 2020
18 Kristin Boggs Democratic Columbus 2016 (Appt.) 2024
19 Anne Gonzales Republican Westerville 2010 2018
20 Heather Bishoff Democratic Jefferson Township 2012 2020
21 Mike Duffey Republican Worthington 2010 2018
22 David Leland Democratic Columbus 2014 2022
23 Cheryl Grossman Republican Grove City 2008 2016
24 Stephanie Kunze Republican Hilliard 2012 2020
25 Kevin Boyce Democratic Columbus 2012 (Appt.) 2020
26 Hearcel Craig Democratic Columbus 2014 2022
27 Tom Brinkman Republican Cincinnati 2014 2022
28 Jonathan Dever Republican Madeira 2014 2022
29 Louis Blessing Republican Colerain Township 2012 2020
30 Louis Terhar Republican Green Township 2011 (Appt.) 2020
31 Denise Driehaus Democratic Cincinnati 2008 2016
32 Christie Bryant Democratic Cincinnati 2014 2022
33 Alicia Reece Democratic Cincinnati 2010 (Appt.) 2018
34 Emilia Sykes Democratic Akron 2014 2022
35 Greta Johnson Democratic Akron 2014 2022
36 Anthony DeVitis Republican Green 2011 (Appt.) 2020
37 Kristina Roegner Republican Hudson 2010 2018
38 Marilyn Slaby Republican Copley Township 2012 (Appt.) 2020
39 Fred Strahorn Democratic Dayton 2012 2020
40 Michael Henne Republican Clayton 2010 2018
41 Jim Butler Republican Oakwood 2011 (Appt.) 2020
42 Niraj Antani Republican Miamisburg 2014 (Appt.) 2022
43 Jeff Rezabek Republican Clayton 2014 2022
44 Michael Ashford Democratic Toledo 2010 2018
45 Teresa Fedor Democratic Toledo 2010 2018
46 Michael Sheehy Democratic Oregon 2013 (Appt.) 2020
47 Derek Merrin Republican Waterville 2016 (Appt.) 2024
48 Kirk Schuring Republican Jackson Township 2010 2018
49 Stephen Slesnick Democratic Canton 2008 (Appt.) 2016
50 Christina Hagan Republican Marlboro Township 2011 (Appt.) 2020
51 Wes Retherford Republican Hamilton 2012 2020
52 Margaret Conditt Republican Liberty Township 2011 (Appt.) 2020
53 Candice Keller Republican Middletown 2016 (Appt.) 2024
54 Paul Zeltwanger Republican Mason 2014 2022
55 Nathan Manning Republican North Ridgeville 2014 2022
56 Dan Ramos Democratic Lorain 2010 2018
57 Terry Boose Republican Norwalk Township 2008 2016
58 Michele Lepore-Hagan Democratic Youngstown 2014 2022
59 John Boccieri Democratic Poland 2015 (Appt.) 2024
60 John Rogers Democratic Mentor-on-the-Lake 2012 2020
61 Ron Young Republican Leroy Township 2010 2018
62 Ron Maag Republican Salem Township 2008 2016
63 Sean O'Brien Democratic Bazetta Township 2010 2018
64 Michael O'Brien Democratic Warren 2014 2022
65 John Becker Republican Union Township 2012 2020
66 Doug Green Republican Russellville 2012 2020
67 Andrew Brenner Republican Powell 2010 2018
68 Margaret Ruhl Republican Mount Vernon 2008 2016
69 Steve Hambley Republican Brunswick 2014 2022
70 Dave Hall Republican Millersburg 2008 2016
71 Scott Ryan Republican Granville Township 2014 2022
72 Bill Hayes Republican Harrison Township 2010 2018
73 Rick Perales Republican Beavercreek 2012 2020
74 Bill Dean Republican Xenia 2016 (Appt.) 2024
75 Kathleen Clyde Democratic Kent 2010 2018
76 Sarah LaTourette Republican Chagrin Falls 2014 2022
77 Tim Schaffer Republican Lancaster 2014 2022
78 Ron Hood Republican Walnut Township 2012 2020
79 Kyle Koehler Republican German Township 2014 2022
80 Steve Huffman Republican Tipp City 2014 2022
81 Rob McColley Republican Napoleon 2014 2022
82 Tony Burkley Republican Benton Township 2012 2020
83 Robert Sprague Republican Findlay 2011 (Appt.) 2020
84 Jim Buchy Republican Greenville 2011 (Appt.) 2020
85 Nino Vitale Republican Union Township 2014 2022
86 Dorothy Liggett Pelanda Republican Allen Township 2011 (Appt.) 2020
87 Wesley Goodman Republican Cardington 2016 (Appt.) 2024
88 Bill Reineke Republican Eden Township 2014 2022
89 Steve Arndt Republican Port Clinton 2015 (Appt.) 2024
90 Terry Johnson Republican Rush Township 2010 2018
91 Cliff Rosenberger Republican Vernon Township 2010 2018
92 Gary Scherer Republican Jackson Township 2012 (Appt.) 2020
93 Ryan Smith Republican Green Township 2012 (Appt.) 2020
94 Debbie Phillips Democratic Lee Township 2008 2016
95 Andy Thompson Republican Marietta 2010 2018
96 Jack Cera Democratic Pultney Township 2011 (Appt.) 2020
97 Brian Hill Republican Hopewell Township 2011 (Appt.) 2020
98 Al Landis Republican Dover Township 2010 2018
99 John Patterson Democratic Jefferson 2012 2020

References[edit]

  1. ^ "GOP Ohio senators re-elect Faber as president". Akron Beacon Journal. Akron. 2014-11-12. Retrieved 2014-11-26. 
  2. ^ "GOP maintains leadership team in Ohio Senate". Dayton Daily News. Dayton. 2014-11-12. Retrieved 2014-11-26. 
  3. ^ "GOP Ohio senators re-elect Faber as president". WFMJ. Youngstown, OH. 2014-11-12. Retrieved 2014-11-26. 
  4. ^ "Faber re-elected as Senate president". Daily Advocate. Greenville, OH. 2014-11-12. Retrieved 2014-11-26. 
  5. ^ "Ohio Senate Democrats keep current leadership in place". Cleveland Plain Dealer. Cleveland. 2014-11-19. Retrieved 2014-11-26. 
  6. ^ "From Wright State to House Speaker". Dayton Daily News. Dayton, Ohio. 2014-11-25. Retrieved 2014-11-26. 
  7. ^ "Minority Leadership". The Ohio House of Representatives. Retrieved 2 March 2016.