1970 United States House of Representatives elections

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to navigation Jump to search
1970 United States House of Representatives elections

← 1968 November 3, 1970 1972 →

All 435 seats to the United States House of Representatives
218 seats were needed for a majority
  Majority party Minority party
  Speaker John McCormack.jpg Representative Gerald R. Ford, Jr. with his Sports Illustrated Silver Anniversary Award - NARA - 7064481.jpg
Leader John McCormack
(retiring)
Gerald Ford
Party Democratic Republican
Leader since January 10, 1962 January 3, 1965
Leader's seat Massachusetts 9th Michigan 5th
Last election 243 seats 192 seats
Seats won 255 180
Seat change Increase 12 Decrease 12
Popular vote 29,080,212 24,352,657
Percentage 53.6% 44.9%
Swing Increase 3.4% Decrease 3.6%

1970 House Districts.png

Speaker before election

John McCormack
Democratic

Elected Speaker

Carl Albert
Democratic

The 1970 United States House of Representatives elections was an election for the United States House of Representatives held on November 3, 1970, in the middle of Richard M. Nixon's first term as president. His party, the Republican Party, lost a net of 12 seats to the Democratic Party, which thereby increased its majority in the House. Many viewed the results of the 1970 election as an indication of public fatigue over the ongoing Vietnam War as well as the fallout from the Kent State Massacre.

This was the first House election in which all 50 states used a single-member-district system to elect Representatives instead of using at-large congressional districts.[clarification needed]

Overall results[edit]

255 180
Democratic Republican

Summary of the November 3, 1970, election results

Parties Seats Popular Vote
1968 1970 Change Strength Vote % Change
Democratic Party 243 255 Increase 12 58.6% 29,080,212 53.6% Increase 3.4%
Republican Party 192 180 Decrease 12 41.4% 24,352,657 44.9% Decrease 3.6%
Conservative Party —— —— —— —— 230,180 0.4% Steady
American Independent Party —— —— —— —— 132,992 0.2% Decrease 0.1%
Independent —— —— —— —— 122,430 0.2% Increase 0.1%
Liberal Party —— —— —— —— 67,696 0.1% Steady
National Democratic Party —— —— —— —— 67,228 0.1% Steady
Constitution Party —— —— —— —— 46,100 0.1% Steady
Peace and Freedom Party —— —— —— —— 40,763 0.1% Steady
Socialist Workers Party —— —— —— —— 9,675 <0.1% Steady
Raza Unida Party —— —— —— —— 7,085 <0.1% Steady
A Public Party —— —— —— —— 5,774 <0.1% Steady
Right to Life Party —— —— —— —— 5,342 <0.1% Steady
Dodd Independent Party —— —— —— —— 5,062 <0.1% Steady
Liberty Union Party —— —— —— —— 4,315 <0.1% Steady
Urban Tax Reform Party —— —— —— —— 3,675 <0.1% Steady
American Party —— —— —— —— 2,759 <0.1% Steady
Common Peoples' Party —— —— —— —— 1,727 <0.1% Steady
Buffalo Party —— —— —— —— 1,724 <0.1% Steady
Iowa New Party —— —— —— —— 1,262 <0.1% Steady
Socialist Labor Party —— —— —— —— 973 <0.1% Steady
For the People Party —— —— —— —— 823 <0.1% Steady
The O'Hara Bill Party —— —— —— —— 518 <0.1% Steady
Communist Party —— —— —— —— 374 <0.1% Steady
Progressive Labor Socialist Party —— —— —— —— 208 <0.1% Steady
Others —— —— —— —— 67,331 0.1% Increase 0.1%
Total 435 435 0 100.0% 54,258,885 100.0% ——
Source: Election Statistics - Office of the Clerk
Popular vote
Democratic
53.60%
Republican
44.88%
Others
1.52%
House seats
Democratic
58.62%
Republican
41.38%
House seats by party holding plurality in state
  80+ to 100% Republican
  80+ to 100% Democratic
  60+ to 80% Republican
  60+ to 80% Democratic
  50+ to 60% Republican
  50+ to 60% Democratic
Stripes: 50% each
  6+ Republican gain
  6+ Democratic gain
  3-5 Republican gain
  3-5 Democratic gain
  1-2 Republican gain
  1-2 Democratic gain
  no net change

Separate elections[edit]

District Predecessor Party Results Candidates
California 35 James B. Utt Republican Incumbent died March 1, 1970.
New member elected June 30, 1970.
Republican hold.
Winner was subsequently re-elected in November
John G. Schmitz (R) 72.4%
David N. Hartman (D) 27.6%

Alabama[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Alabama 1 Jack Edwards Republican 1964 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Jack Edwards (Republican) 60.6%
  • John M. Tyson (Democratic) 26.2%
  • Noble Beasley (National Democratic) 13.2%
Alabama 2 William Louis Dickinson Republican 1964 Incumbent re-elected.
  • Green tickY William Louis Dickinson (Republican) 61.4%
  • Albert J. Winfield (Democratic) 25.6%
  • Percy Smith Jr. (National Democratic) 13.1%
Alabama 3 George W. Andrews Democratic 1944 Incumbent re-elected.
Alabama 4 William Flynt Nichols Democratic 1966 Incumbent re-elected.
Alabama 5 Walter Flowers Democratic 1968 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Walter Flowers (Democratic) 75.9%
  • T. Y. Rogers (National Democratic) 24.1%
Alabama 6 John Hall Buchanan Jr. Republican 1964 Incumbent re-elected.
  • Green tickY John Hall Buchanan Jr. (Republican) 60.1%
  • John C. Schmarkey (Democratic) 37.7%
  • Dan Moore (Conservative) 2.3%
Alabama 7 Tom Bevill Democratic 1966 Incumbent re-elected.
Alabama 8 Robert E. Jones Jr. Democratic 1947 (Special) Incumbent re-elected.
  • Green tickY Robert E. Jones Jr. (Democratic) 84.8%
  • Ken Hearn (Conservative) 8.4%
  • Thornton Stanley (National Democratic) 5.4%
  • Thomas Lee Harris (Independent) 1.3%

Alaska[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Alaska at-large Howard Wallace Pollock Republican 1966 Incumbent retired to run for Governor of Alaska.
New member elected.
Democratic gain.

Arizona[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Arizona 1 John Jacob Rhodes Republican 1952 Incumbent re-elected.
Arizona 2 Mo Udall Democratic 1961 (Special) Incumbent re-elected.
Arizona 3 Sam Steiger Republican 1966 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Sam Steiger (Republican) 62.1%
  • Orren Beatty (Democratic) 37.9%

Arkansas[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Arkansas 1 William Vollie Alexander Jr. Democratic 1968 Incumbent re-elected.
Arkansas 2 Wilbur Mills Democratic 1938 Incumbent re-elected.
Arkansas 3 John P. Hammerschmidt Republican 1966 Incumbent re-elected.
Arkansas 4 David Pryor Democratic 1966 Incumbent re-elected.

California[edit]

One Democratic seat was lost to Republicans. Democrats, therefore, retained a 20-18 margin over Republicans.

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
California 1 Donald H. Clausen Republican 1963 (Special) Incumbent re-elected.
California 2 Harold T. Johnson Democratic 1958 Incumbent re-elected.
California 3 John E. Moss Democratic 1952 Incumbent re-elected.
California 4 Robert L. Leggett Democratic 1962 Incumbent re-elected.
California 5 Phillip Burton Democratic 1964 Incumbent re-elected.
California 6 William S. Mailliard Republican 1952 Incumbent re-elected.
California 7 Jeffery Cohelan Democratic 1958 Incumbent lost renomination.
New member elected.
Democratic hold.
California 8 George Paul Miller Democratic 1944 Incumbent re-elected.
California 9 Don Edwards Democratic 1962 Incumbent re-elected.
California 10 Charles S. Gubser Republican 1952 Incumbent re-elected.
California 11 Pete McCloskey Republican 1967 (Special) Incumbent re-elected.
  • Green tickY Pete McCloskey (Republican) 77.5%
  • Robert E. Gomperts (Democratic) 21.0%
  • Others 1.5%
California 12 Burt L. Talcott Republican 1962 Incumbent re-elected.
California 13 Charles M. Teague Republican 1954 Incumbent re-elected.
California 14 Jerome R. Waldie Democratic 1966 Incumbent re-elected.
California 15 John J. McFall Democratic 1956 Incumbent re-elected.
California 16 Bernice F. Sisk Democratic 1954 Incumbent re-elected.
California 17 Glenn M. Anderson Democratic 1968 Incumbent re-elected.
California 18 Bob Mathias Republican 1966 Incumbent re-elected.
California 19 Chet Holifield Democratic 1942 Incumbent re-elected.
California 20 H. Allen Smith Republican 1956 Incumbent re-elected.
California 21 Augustus F. Hawkins Democratic 1962 Incumbent re-elected.
California 22 James C. Corman Democratic 1960 Incumbent re-elected.
California 23 Del M. Clawson Republican 1963 (Special) Incumbent re-elected.
  • Green tickY Del M. Clawson (Republican) 63.3%
  • G. L. "Jerry" Chapman (Democratic) 36.7%
California 24 John H. Rousselot Republican 1970 Incumbent re-elected.
California 25 Charles E. Wiggins Republican 1966 Incumbent re-elected.
California 26 Thomas M. Rees Democratic 1965 (Special) Incumbent re-elected.
California 27 Barry Goldwater Jr. Republican 1969 (Special) Incumbent re-elected.
California 28 Alphonzo E. Bell Jr. Republican 1960 Incumbent re-elected.
California 29 George Brown Jr. Democratic 1962 Incumbent retired to run for U.S. Senator.
New member elected.
Democratic hold.
California 30 Edward R. Roybal Democratic 1962 Incumbent re-elected.
California 31 Charles H. Wilson Democratic 1962 Incumbent re-elected.
California 32 Craig Hosmer Republican 1952 Incumbent re-elected.
California 33 Jerry Pettis Republican 1966 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Jerry Pettis (Republican) 72.2%
  • Chester M. Wright (Democratic) 27.8%
California 34 Richard T. Hanna Democratic 1962 Incumbent re-elected.
California 35 John G. Schmitz Republican 1970 Incumbent re-elected.
California 36 Bob Wilson Republican 1952 Incumbent re-elected.
California 37 Lionel Van Deerlin Democratic 1962 Incumbent re-elected.
California 38 John V. Tunney Democratic 1964 Incumbent retired to run for U.S. Senator.
New member elected.
Republican gain.

Colorado[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Colorado 1 Byron G. Rogers Democratic 1950 Incumbent lost renomination.
New member elected.
Republican gain.
  • Green tickY Mike McKevitt (Republican) 51.5%
  • Craig S. Barnes (Democratic) 45.3%
  • Salvadore Carpio Jr. (La Raza Unida) 3.2%
Colorado 2 Donald G. Brotzman Republican 1966 Incumbent re-elected.
Colorado 3 Frank Evans Democratic 1964 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Frank Evans (Democratic) 63.6%
  • John C. Mitchell Jr. (Republican) 33.4%
  • Martin P. Serna (La Raza Unida) 1.3%
  • Walter N. Cranson (Independent) 1.2%
  • Henry John Olshaw (Independent) 0.5%
Colorado 4 Wayne N. Aspinall Democratic 1948 Incumbent re-elected.

Connecticut[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Connecticut 1 Emilio Q. Daddario Democratic 1958 Incumbent retired to run for Governor of Connecticut.
New member elected.
Democratic hold.
Connecticut 2 William L. St. Onge Democratic 1962 Incumbent died.
New member elected.
Republican gain.
Connecticut 3 Robert Giaimo Democratic 1958 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Robert Giaimo (Democratic) 54.6%
  • Robert J. Dunn (Republican) 42.3%
  • Richard P. Antonetti (Independent) 3.1%
Connecticut 4 Lowell P. Weicker Jr. Republican 1968 Incumbent retired to run for U.S. Senator.
New member elected.
Republican hold.
Connecticut 5 John S. Monagan Democratic 1958 Incumbent re-elected.
  • Green tickY John S. Monagan (Democratic) 54.7%
  • James T. Patterson (Republican) 44.3%
  • Alphonzo Avitabile (Independent) 1.0%
Connecticut 6 Thomas J. Meskill Republican 1966 Incumbent retired to run for Governor of Connecticut.
New member elected.
Democratic gain.
  • Green tickY Ella T. Grasso (Democratic) 51.1%
  • Richard C. Kilbourn (Republican) 48.9%

Delaware[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Delaware at-large William V. Roth Jr. Republican 1966 Incumbent retired to run for U.S. Senator.
New member elected.
Republican hold.
  • Green tickY Pierre S. du Pont IV (Republican) 53.7%
  • John D. Daniello (Democratic) 44.6%
  • Walter Hoey (American) 1.7%

Florida[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Florida 1 Bob Sikes Democratic 1940 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Bob Sikes (Democratic) 80.2%
  • Sam Shuemake (Republican) 19.8%
Florida 2 Don Fuqua Democratic 1962 Incumbent re-elected.
Florida 3 Charles Edward Bennett Democratic 1948 Incumbent re-elected.
Florida 4 Bill Chappell Democratic 1968 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Bill Chappell (Democratic) 57.8%
  • Leonard V. Wood (Republican) 42.2%
Florida 5 Louis Frey Jr. Republican 1968 Incumbent re-elected.
Florida 6 Sam M. Gibbons Democratic 1962 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Sam M. Gibbons (Democratic) 72.3%
  • Robert A. Carter (Republican) 27.7%
Florida 7 James A. Haley Democratic 1952 Incumbent re-elected.
  • Green tickY James A. Haley (Democratic) 53.4%
  • Joe Z. Lovingood (Republican) 46.6%
Florida 8 William C. Cramer Republican 1954 Incumbent retired to run for U.S. Senator.
New member elected.
Republican hold.
  • Green tickY Bill Young (Republican) 67.2%
  • Ted A. Bailey (Democratic) 32.8%
Florida 9 Paul Rogers Democratic 1954 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Paul Rogers (Democratic) 70.6%
  • Emil F. Danciu (Republican) 29.4%
Florida 10 J. Herbert Burke Republican 1966 Incumbent re-elected.
Florida 11 Claude Pepper Democratic 1962 Incumbent re-elected.
Florida 12 Dante Fascell Democratic 1954 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Dante Fascell (Democratic) 71.7%
  • Robert A. Zinzell (Republican) 28.3%

Georgia[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Georgia 1 George Elliott Hagan Democratic 1960 Incumbent re-elected.
Georgia 2 Maston E. O'Neal Jr. Democratic 1964 Incumbent retired.
New member elected.
Democratic hold.
  • Green tickY Dawson Mathis (Democratic) 91.8%
  • Thomas Ragsdale (Republican) 8.2%
Georgia 3 Jack Thomas Brinkley Democratic 1966 Incumbent re-elected.
Georgia 4 Benjamin B. Blackburn Republican 1966 Incumbent re-elected.
Georgia 5 Fletcher Thompson Republican 1966 Incumbent re-elected.
Georgia 6 John James Flynt Jr. Democratic 1954 Incumbent re-elected.
Georgia 7 John W. Davis Democratic 1960 Incumbent re-elected.
  • Green tickY John W. Davis (Democratic) 72.5%
  • Dick Fullerton (Republican) 27.5%
Georgia 8 W. S. Stuckey Jr. Democratic 1966 Incumbent re-elected.
Georgia 9 Phillip M. Landrum Democratic 1952 Incumbent re-elected.
Georgia 10 Robert Grier Stephens Jr. Democratic 1960 Incumbent re-elected.

Hawaii[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Hawaii 1 Spark Matsunaga
Redistricted from the at-large district
Democratic 1962 Incumbent re-elected.
Hawaii 2 Patsy Mink
Redistricted from the at-large district
Democratic 1964 Incumbent re-elected.

Idaho[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Idaho 1 James A. McClure Republican 1966 Incumbent re-elected.
Idaho 2 Orval H. Hansen Republican 1968 Incumbent re-elected.

Illinois[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Illinois 1 William L. Dawson Democratic 1942 Incumbent retired.
New member elected.
Democratic hold.
Illinois 2 Abner J. Mikva Democratic 1968 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Abner J. Mikva (Democratic) 74.7%
  • Harold E. Marks (Republican) 25.3%
Illinois 3 William T. Murphy Democratic 1958 Incumbent retired.
New member elected.
Democratic hold.
Illinois 4 Ed Derwinski Republican 1958 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Ed Derwinski (Republican) 68.0%
  • Melvin W. Morgan (Democratic) 32.0%
Illinois 5 John C. Kluczynski Democratic 1950 Incumbent re-elected.
Illinois 6 Daniel J. Ronan Democratic 1964 Incumbent died.
New member elected.
Democratic hold.
Illinois 7 Frank Annunzio Democratic 1964 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Frank Annunzio (Democratic) 87.3%
  • Thomas J. Lento (Republican) 12.7%
Illinois 8 Dan Rostenkowski Democratic 1958 Incumbent re-elected.
Illinois 9 Sidney R. Yates Democratic 1964 Incumbent re-elected.
Illinois 10 Harold R. Collier Republican 1956 Incumbent re-elected.
Illinois 11 Roman C. Pucinski Democratic 1958 Incumbent re-elected.
Illinois 12 Robert McClory Republican 1962 Incumbent re-elected.
Illinois 13 Phil Crane Republican 1969 (Special) Incumbent re-elected.
  • Green tickY Phil Crane (Republican) 58.0%
  • Edward A. Warman (Democratic) 42.0%
Illinois 14 John N. Erlenborn Republican 1964 Incumbent re-elected.
Illinois 15 Charlotte T. Reid Republican 1962 Incumbent re-elected.
Illinois 16 John B. Anderson Republican 1960 Incumbent re-elected.
Illinois 17 Leslie C. Arends Republican 1934 Incumbent re-elected.
Illinois 18 Robert H. Michel Republican 1956 Incumbent re-elected.
Illinois 19 Tom Railsback Republican 1966 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Tom Railsback (Republican) 68.2%
  • James L. Shaw (Democratic) 31.8%
Illinois 20 Paul Findley Republican 1960 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Paul Findley (Republican) 67.5%
  • Billie M. Cox (Democratic) 32.5%
Illinois 21 Kenneth J. Gray Democratic 1954 Incumbent re-elected.
Illinois 22 William L. Springer Republican 1950 Incumbent re-elected.
Illinois 23 George E. Shipley Democratic 1958 Incumbent re-elected.
Illinois 24 Melvin Price Democratic 1944 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Melvin Price (Democratic) 74.2%
  • Scott R. Randolph (Republican) 25.8%

Indiana[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Indiana 1 Ray J. Madden Democratic 1942 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Ray J. Madden (Democratic) 65.6%
  • Eugene M. Kirtland (Republican) 34.4%
Indiana 2 Earl F. Landgrebe Republican 1968 Incumbent re-elected.
Indiana 3 John Brademas Democratic 1958 Incumbent re-elected.
  • Green tickY John Brademas (Democratic) 57.5%
  • Don M. Newman (Republican) 42.5%
Indiana 4 E. Ross Adair Republican 1950 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
Indiana 5 Richard L. Roudebush Republican 1960 Incumbent retired to run for U.S. Senator.
New member elected.
Republican hold.
  • Green tickY Elwood Hillis (Republican) 56.0%
  • Kathleen Z. Williams (Democratic) 44.0%
Indiana 6 William G. Bray Republican 1950 Incumbent re-elected.
Indiana 7 John T. Myers Republican 1966 Incumbent re-elected.
  • Green tickY John T. Myers (Republican) 57.1%
  • William T. Roach (Democratic) 42.9%
Indiana 8 Roger H. Zion Republican 1966 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Roger H. Zion (Republican) 52.6%
  • J. David Huber (Democratic) 47.4%
Indiana 9 Lee H. Hamilton Democratic 1964 Incumbent re-elected.
Indiana 10 David W. Dennis Republican 1968 Incumbent re-elected.
Indiana 11 Andrew Jacobs Jr. Democratic 1964 Incumbent re-elected.

Iowa[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Iowa 1 Fred Schwengel Republican 1966 Incumbent re-elected.
Iowa 2 John C. Culver Democratic 1964 Incumbent re-elected.
Iowa 3 H. R. Gross Republican 1948 Incumbent re-elected.
  • Green tickY H. R. Gross (Republican) 59.0%
  • Lyle D. Taylor (Democratic) 41.0%
Iowa 4 John Henry Kyl Republican 1966 Incumbent re-elected.
Iowa 5 Neal Smith Democratic 1958 Incumbent re-elected.
Iowa 6 Wiley Mayne Republican 1966 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Wiley Mayne (Republican) 57.0%
  • Fred H. Moore (Democratic) 43.0%
Iowa 7 William J. Scherle Republican 1966 Incumbent re-elected.

Kansas[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Kansas 1 Keith Sebelius Republican 1968 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Keith Sebelius (Republican) 56.8%
  • Billy D. Jellison (Democratic) 43.2%
Kansas 2 Chester L. Mize Republican 1964 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
  • Green tickY William R. Roy (Democratic) 52.3%
  • Chester L. Mize (Republican) 45.0%
  • Fred Kilian (Conservative) 2.7%
Kansas 3 Larry Winn Republican 1966 Incumbent re-elected.
Kansas 4 Garner E. Shriver Republican 1960 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Garner E. Shriver (Republican) 63.2%
  • James C. Juhnke (Democratic) 34.9%
  • George W. Snell (Conservative) 1.8%
Kansas 5 Joe Skubitz Republican 1962 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Joe Skubitz (Republican) 66.1%
  • T. D. Saar Jr. (Democratic) 33.9%

Kentucky[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Kentucky 1 Frank Stubblefield Democratic 1958 Incumbent re-elected.
Kentucky 2 William Huston Natcher Democratic 1953 (Special) Incumbent re-elected.
Kentucky 3 William O. Cowger Republican 1966 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
Kentucky 4 Gene Snyder Republican 1966 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Gene Snyder (Republican) 66.6%
  • Charles Webster (Democratic) 33.4%
Kentucky 5 Tim Lee Carter Republican 1964 Incumbent re-elected.
Kentucky 6 John C. Watts Democratic 1951 (Special) Incumbent re-elected.
  • Green tickY John C. Watts (Democratic) 64.9%
  • Gerald G. Gregory (Republican) 35.1%
Kentucky 7 Carl D. Perkins Democratic 1948 Incumbent re-elected.

Louisiana[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Louisiana 1 F. Edward Hebert Democratic 1940 Incumbent re-elected.
Louisiana 2 Hale Boggs Democratic 1946 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Hale Boggs (Democratic) 69.3%
  • Robert E. Lee (Republican) 26.3%
  • Benjamin E. Smith (Independent) 4.4%
Louisiana 3 Patrick T. Caffery Democratic 1968 Incumbent re-elected.
Louisiana 4 Joe Waggonner Democratic 1961 (Special) Incumbent re-elected.
Louisiana 5 Otto Passman Democratic 1946 Incumbent re-elected.
Louisiana 6 John Rarick Democratic 1966 Incumbent re-elected.
Louisiana 7 Edwin Edwards Democratic 1965 (Special) Incumbent re-elected.
Louisiana 8 Speedy Long Democratic 1964 Incumbent re-elected.

Maine[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Maine 1 Peter N. Kyros Democratic 1966 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Peter N. Kyros (Democratic) 59.2%
  • Ronald T. Speers (Republican) 40.8%
Maine 2 William Hathaway Democratic 1964 Incumbent re-elected.

Maryland[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Maryland 1 Rogers Morton Republican 1962 Incumbent re-elected.
Maryland 2 Clarence Long Democratic 1962 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Clarence Long (Democratic) 68.5%
  • Ross Z. Pierpont (Republican) 31.5%
Maryland 3 Edward Garmatz Democratic 1947 (Special) Incumbent re-elected.
Maryland 4 George Hyde Fallon Democratic 1944 Incumbent lost renomination.
New member elected.
Democratic hold.
  • Green tickY Paul Sarbanes (Democratic) 70.0%
  • David Fentress (Republican) 30.0%
Maryland 5 Lawrence Hogan Republican 1968 Incumbent re-elected.
Maryland 6 John Glenn Beall Jr. Republican 1968 Incumbent retired to run for U.S. Senator.
New member elected.
Democratic gain.
  • Green tickY Goodloe Byron (Democratic) 50.8%
  • George R. Hughes Jr. (Republican) 47.6%
  • Audrey B. Carroll (Republican) 1.6%
Maryland 7 Samuel Friedel Democratic 1952 Incumbent lost renomination.
New member elected.
Democratic hold.
Maryland 8 Gilbert Gude Republican 1966 Incumbent re-elected.

Massachusetts[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Massachusetts 1 Silvio Conte Republican 1958 Incumbent re-elected.
Massachusetts 2 Edward Boland Democratic 1952 Incumbent re-elected.
Massachusetts 3 Philip Philbin Democratic 1942 Incumbent lost renomination.
New member elected.
Defeated as Independent
Democratic hold.
Massachusetts 4 Harold Donohue Democratic 1946 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Harold Donohue (Democratic) 54.3%
  • Howard A. Miller Jr. (Republican) 45.7%
Massachusetts 5 Frank B. Morse Republican 1960 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Frank B. Morse (Republican) 63.3%
  • Richard Williams (Democratic) 36.7%
Massachusetts 6 Michael J. Harrington Democratic 1969 (Special) Incumbent re-elected.
Massachusetts 7 Torbert H. MacDonald Democratic 1954 Incumbent re-elected.
Massachusetts 8 Tip O'Neill Democratic 1952 Incumbent re-elected.
Massachusetts 9 John William McCormack Democratic 1928 Incumbent retired.
New member elected.
Democratic hold.
  • Green tickY Louise Day Hicks (Democratic) 59.1%
  • Daniel J. Houton (Independent) 20.5%
  • Laurence Curtis (Republican) 20.4%
Massachusetts 10 Margaret Heckler Republican 1966 Incumbent re-elected.
Massachusetts 11 James A. Burke Democratic 1958 Incumbent re-elected.
Massachusetts 12 Hastings Keith Republican 1958 Incumbent re-elected.

Michigan[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Michigan 1 John Conyers Democratic 1964 Incumbent re-elected.
Michigan 2 Marvin L. Esch Republican 1966 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Marvin L. Esch (Republican) 62.5%
  • R. Michael Stillwagon (Democratic) 37.5%
Michigan 3 Garry E. Brown Republican 1966 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Garry E. Brown (Republican) 56.3%
  • Richard A. Enslen (Democratic) 43.7%
Michigan 4 J. Edward Hutchinson Republican 1962 Incumbent re-elected.
Michigan 5 Gerald Ford Republican 1948 Incumbent re-elected.
Michigan 6 Charles E. Chamberlain Republican 1956 Incumbent re-elected.
Michigan 7 Donald Riegle Jr. Republican 1966 Incumbent re-elected.
Michigan 8 R. James Harvey Republican 1960 Incumbent re-elected.
Michigan 9 Guy Vander Jagt Republican 1966 Incumbent re-elected.
Michigan 10 Elford Albin Cederberg Republican 1952 Incumbent re-elected.
Michigan 11 Philip Ruppe Republican 1966 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Philip Ruppe (Republican) 61.6%
  • Nino Green (Democratic) 38.4%
Michigan 12 James G. O'Hara Democratic 1958 Incumbent re-elected.
Michigan 13 Charles Diggs Democratic 1954 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Charles Diggs (Democratic) 86.2%
  • Fred W. Engel (Republican) 13.8%
Michigan 14 Lucien N. Nedzi Democratic 1961 (Special) Incumbent re-elected.
Michigan 15 William D. Ford Democratic 1964 Incumbent re-elected.
Michigan 16 John D. Dingell Jr. Democratic 1955 (Special) Incumbent re-elected.
Michigan 17 Martha W. Griffiths Democratic 1954 Incumbent re-elected.
Michigan 18 William Broomfield Republican 1956 Incumbent re-elected.
Michigan 19 Jack H. McDonald Republican 1966 Incumbent re-elected.

Minnesota[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Minnesota 1 Al Quie Republican 1958 Incumbent re-elected.
Minnesota 2 Ancher Nelsen Republican 1958 Incumbent re-elected.
Minnesota 3 Clark MacGregor Republican 1960 Incumbent retired to run for U.S. Senator.
New member elected.
Republican hold.
Minnesota 4 Joseph Karth Democratic 1958 Incumbent re-elected.
Minnesota 5 Donald M. Fraser Democratic 1962 Incumbent re-elected.
Minnesota 6 John Zwach Republican 1966 Incumbent re-elected.
Minnesota 7 Odin Langen Republican 1958 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
Minnesota 8 John Blatnik Democratic 1946 Incumbent re-elected.

Mississippi[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Mississippi 1 Thomas Abernethy Democratic 1942 Incumbent re-elected.
Mississippi 2 Jamie L. Whitten Democratic 1941 (Special) Incumbent re-elected.
Mississippi 3 Charles H. Griffin Democratic 1968 Incumbent re-elected.
Mississippi 4 Gillespie V. Montgomery Democratic 1966 Incumbent re-elected.
Mississippi 5 William M. Colmer Democratic 1932 Incumbent re-elected.

Missouri[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Missouri 1 Bill Clay Democratic 1968 Incumbent re-elected.
Missouri 2 James W. Symington Democratic 1968 Incumbent re-elected.
Missouri 3 Leonor Sullivan Democratic 1952 Incumbent re-elected.
Missouri 4 William J. Randall Democratic 1959 (Special) Incumbent re-elected.
Missouri 5 Richard Bolling Democratic 1948 Incumbent re-elected.
Missouri 6 William Raleigh Hull Jr. Democratic 1954 Incumbent re-elected.
Missouri 7 Durward Gorham Hall Republican 1960 Incumbent re-elected.
Missouri 8 Richard Howard Ichord Jr. Democratic 1960 Incumbent re-elected.
Missouri 9 William L. Hungate Democratic 1964 Incumbent re-elected.
Missouri 10 Bill Burlison Democratic 1968 Incumbent re-elected.

Montana[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Montana 1 Arnold Olsen Democratic 1960 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Montana 2 John Melcher Democratic 1969 (Special) Incumbent re-elected.
  • Green tickY John Melcher (Democratic) 64.1%
  • Jack Rehberg (Republican) 35.9%

Nebraska[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Nebraska 1 Robert Vernon Denney Republican 1966 Incumbent retired.
New member elected.
Republican hold.
  • Green tickY Charles Thone (Republican) 50.6%
  • Clair Callan (Independent) 26.2%
  • George Bill Burrows (Democratic) 23.2%
Nebraska 2 Glenn Cunningham Republican 1956 Incumbent lost renomination.
New member elected.
Republican hold.
Nebraska 3 David T. Martin Republican 1960 Incumbent re-elected.

Nevada[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Nevada at-large Walter S. Baring Jr. Democratic 1956 Incumbent re-elected.

New Hampshire[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
New Hampshire 1 Louis C. Wyman Republican 1966 Incumbent re-elected.
New Hampshire 2 James Colgate Cleveland Republican 1962 Incumbent re-elected.

New Jersey[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
New Jersey 1 John E. Hunt Republican 1966 Incumbent re-elected.
  • Green tickY John E. Hunt (Republican) 61.2%
  • Salvatore T. Mansi (Democratic) 38.4%
  • Dominic W. Doganiero (Soc-Lab) 0.3%
New Jersey 2 Charles W. Sandman Jr. Republican 1966 Incumbent re-elected.
New Jersey 3 James J. Howard Democratic 1964 Incumbent re-elected.
  • Green tickY James J. Howard (Democratic) 55.2%
  • William F. Dowd (Republican) 43.1%
  • Clyde W. Hill (Conservative) 1.8%
New Jersey 4 Frank Thompson Democratic 1954 Incumbent re-elected.
New Jersey 5 Peter Frelinghuysen Jr. Republican 1952 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Peter Frelinghuysen Jr. (Republican) 66.4%
  • Robert C. Eisele (Democratic) 31.8%
  • Robert G. Wright (Conservative) 1.8%
New Jersey 6 William T. Cahill Republican 1958 Resigned when elected Governor of New Jersey.
New member elected.
Republican hold.
New Jersey 7 William B. Widnall Republican 1950 Incumbent re-elected.
New Jersey 8 Charles S. Joelson Democratic 1960 Resigned when appointed judge
Democratic hold.
  • Green tickY Robert A. Roe (Democratic) 61.0%
  • Alfred E. Fontanella (Republican) 39.0%
New Jersey 9 Henry Helstoski Democratic 1964 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Henry Helstoski (Democratic) 56.6%
  • Henry L. Hoebel (Republican) 42.6%
  • Hannibal Cundari (Conservative) 0.8%
New Jersey 10 Peter W. Rodino Jr. Democratic 1948 Incumbent re-elected.
New Jersey 11 Joseph G. Minish Democratic 1962 Incumbent re-elected.
New Jersey 12 Florence P. Dwyer Republican 1956 Incumbent re-elected.
New Jersey 13 Cornelius Edward Gallagher Democratic 1958 Incumbent re-elected.
New Jersey 14 Dominick V. Daniels Democratic 1958 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Dominick V. Daniels (Democratic) 69.7%
  • Carlo N. DeGennaro (Republican) 27.9%
  • Martha R. Whaley (Conservative) 1.6%
  • Vincent J. Dellay (Independent) 0.7%
New Jersey 15 Edward J. Patten Democratic 1962 Incumbent re-elected.

New Mexico[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
New Mexico 1 Manuel Lujan Jr. Republican 1968 Incumbent re-elected.
New Mexico 2 Ed Foreman Republican 1968 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.

New York[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
New York 1 Otis G. Pike Democratic 1960 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Otis G. Pike (Democratic) 52.2%
  • Malcolm E. Smith Jr. (Republican) 47.8%
New York 2 James R. Grover Jr. Republican 1962 Incumbent re-elected.
New York 3 Lester L. Wolff Democratic 1964 Incumbent re-elected.
New York 4 John W. Wydler Republican 1962 Incumbent re-elected.
New York 5 Allard K. Lowenstein Democratic 1968 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
New York 6 Seymour Halpern Republican 1958 Incumbent re-elected.
New York 7 Joseph P. Addabbo Democratic 1960 Incumbent re-elected.
New York 8 Benjamin Stanley Rosenthal Democratic 1962 Incumbent re-elected.
New York 9 James J. Delaney Democratic 1948 Incumbent re-elected.
New York 10 Emanuel Celler Democratic 1922 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Emanuel Celler (Democratic) 73.0%
  • Frank J. Occhiogrosso (Republican) 27.0%
New York 11 Frank J. Brasco Democratic 1966 Incumbent re-elected.
New York 12 Shirley Chisholm Democratic 1968 Incumbent re-elected.
New York 13 Bertram L. Podell Democratic 1968 Incumbent re-elected.
New York 14 John J. Rooney Democratic 1944 Incumbent re-elected.
  • Green tickY John J. Rooney (Democratic) 55.2%
  • John F. Jacobs (Republican) 26.6%
  • Peter E. Eikenberry (Liberal) 18.3%
New York 15 Hugh L. Carey Democratic 1960 Incumbent re-elected.
New York 16 John M. Murphy Democratic 1962 Incumbent re-elected.
New York 17 Ed Koch Democratic 1968 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Ed Koch (Democratic) 62.0%
  • Peter J. Sprague (Republican) 31.9%
  • Richard J. Callahan (Conservative) 6.0%
New York 18 Adam Clayton Powell Jr. Democratic 1944 Incumbent lost renomination.
New member elected.
Democratic hold.
New York 19 Leonard Farbstein Democratic 1956 Incumbent lost renomination.
New member elected.
Democratic hold.
New York 20 William Fitts Ryan Democratic 1960 Incumbent re-elected.
New York 21 None (District created) New seat
Democratic gain.
New York 22 James H. Scheuer
Redistricted from 21st district
Democratic 1964 Incumbent re-elected.
Jacob H. Gilbert Democratic 1960 Lost renomination in a redistricting contest.
Democratic loss.
New York 23 Jonathan Brewster Bingham Democratic 1964 Incumbent re-elected.
New York 24 Mario Biaggi Democratic 1968 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Mario Biaggi (Democratic) 69.9%
  • Joseph F. Periconi (Republican) 24.9%
  • John Patrick Hagan (Liberal) 5.2%
New York 25 Richard Ottinger Democratic 1964 Incumbent retired to run for U.S. Senator.
New member elected.
Republican gain.
New York 26 Ogden R. Reid Republican 1962 Incumbent re-elected.
New York 27 Martin B. McKneally Republican 1968 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
  • Green tickY John G. Dow (Democratic) 52.2%
  • Martin B. McKneally (Republican) 47.8%
New York 28 Hamilton Fish IV Republican 1968 Incumbent re-elected.
New York 29 Samuel S. Stratton
Redistricted from 35th district
Democratic 1958 Incumbent re-elected.
Daniel E. Button Republican 1966 Lost re-election in a redistricting contest.
Republican loss.
New York 30 Carleton J. King Republican 1960 Incumbent re-elected.
New York 31 Robert C. McEwen Republican 1964 Incumbent re-elected.
New York 32 Alexander Pirnie Republican 1958 Incumbent re-elected.
New York 33 Howard W. Robison Republican 1958 Incumbent re-elected.
New York 34 None (District created) New seat
Republican gain.
  • Green tickY John H. Terry (Republican) 59.5%
  • Neal P. McCurn (Democratic) 40.5%
New York 35 James M. Hanley
Redistricted from 34th district
Democratic 1964 Incumbent re-elected.
New York 36 Frank Horton Republican 1962 Incumbent re-elected.
New York 37 Barber Conable Republican 1964 Incumbent re-elected.
New York 38 James F. Hastings Republican 1968 Incumbent re-elected.
New York 39 Richard D. McCarthy Democratic 1964 Incumbent retired to run for U.S. Senator.
New member elected.
Republican gain.
  • Green tickY Jack Kemp (Republican) 51.6%
  • Thomas P. Flaherty (Democratic) 48.4%
New York 40 Henry P. Smith III Republican 1964 Incumbent re-elected.
New York 41 Thaddeus J. Dulski Democratic 1958 Incumbent re-elected.

North Carolina[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
North Carolina 1 Walter B. Jones Sr. Democratic 1966 Incumbent re-elected.
North Carolina 2 Lawrence H. Fountain Democratic 1952 Incumbent re-elected.
North Carolina 3 David N. Henderson Democratic 1960 Incumbent re-elected.
North Carolina 4 Nick Galifianakis Democratic 1966 Incumbent re-elected.
North Carolina 5 Wilmer Mizell Republican 1968 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Wilmer Mizell (Republican) 58.1%
  • James G. White (Democratic) 41.9%
North Carolina 6 L. Richardson Preyer Democratic 1968 Incumbent re-elected.
North Carolina 7 Alton Lennon Democratic 1956 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Alton Lennon (Democratic) 72.0%
  • Frederick R. Weber (Republican) 28.0%
North Carolina 8 Earl B. Ruth Republican 1968 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Earl B. Ruth (Republican) 56.1%
  • H. Clifton Blue (Democratic) 43.9%
North Carolina 9 Charles R. Jonas Republican 1952 Incumbent re-elected.
North Carolina 10 James T. Broyhill Republican 1962 Incumbent re-elected.
North Carolina 11 Roy A. Taylor Democratic 1960 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Roy A. Taylor (Democratic) 67.0%
  • Luke Atkinson (Republican) 33.0%

North Dakota[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
North Dakota 1 Mark Andrews Republican 1963 (Special) Incumbent re-elected.
  • Green tickY Mark Andrews (Republican) 65.7%
  • James E. Brooks (Democratic) 34.3%
North Dakota 2 Thomas S. Kleppe Republican 1966 Incumbent retired to run for U.S. Senator.
New member elected.
Democratic gain.
  • Green tickY Arthur A. Link (Democratic) 50.3%
  • Robert McCarney (Republican) 49.7%

Ohio[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Ohio 1 Robert Taft Jr. Republican 1966 Incumbent retired to run for U.S. Senator.
New member elected.
Republican hold.
Ohio 2 Donald D. Clancy Republican 1960 Incumbent re-elected.
Ohio 3 Charles W. Whalen Jr. Republican 1966 Incumbent re-elected.
Ohio 4 William Moore McCulloch Republican 1947 (Special) Incumbent re-elected.
Ohio 5 Del Latta Republican 1958 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Del Latta (Republican) 71.1%
  • Carl G. Sherer (Democratic) 28.9%
Ohio 6 Bill Harsha Republican 1960 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Bill Harsha (Republican) 67.8%
  • Raymond H. Stevens (Democratic) 32.2%
Ohio 7 Clarence J. Brown Jr. Republican 1965 (Special) Incumbent re-elected.
Ohio 8 Jackson Edward Betts Republican 1950 Incumbent re-elected.
Ohio 9 Thomas L. Ashley Democratic 1954 Incumbent re-elected.
Ohio 10 Clarence E. Miller Republican 1966 Incumbent re-elected.
Ohio 11 J. William Stanton Republican 1964 Incumbent re-elected.
Ohio 12 Samuel L. Devine Republican 1958 Incumbent re-elected.
Ohio 13 Charles Adams Mosher Republican 1960 Incumbent re-elected.
Ohio 14 William H. Ayres Republican 1950 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
Ohio 15 Chalmers P. Wylie Republican 1966 Incumbent re-elected.
Ohio 16 Frank T. Bow Republican 1950 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Frank T. Bow (Republican) 56.2%
  • Virgil L. Musser (Democratic) 43.8%
Ohio 17 John M. Ashbrook Republican 1960 Incumbent re-elected.
Ohio 18 Wayne L. Hays Democratic 1948 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Wayne L. Hays (Democratic) 68.3%
  • Robert Stewart (Republican) 31.7%
Ohio 19 Michael J. Kirwan Democratic 1936 Incumbent died.
New member elected.
Democratic hold.
Ohio 20 Michael A. Feighan Democratic 1942 Incumbent lost renomination.
New member elected.
Democratic hold.
Ohio 21 Louis Stokes Democratic 1968 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Louis Stokes (Democratic) 77.6%
  • Bill Mack (Republican) 22.4%
Ohio 22 Charles Vanik Democratic 1954 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Charles Vanik (Democratic) 71.5%
  • Adrian Fink (Republican) 28.5%
Ohio 23 William Edwin Minshall Jr. Republican 1954 Incumbent re-elected.
Ohio 24 Donald E. Lukens Republican 1966 Incumbent retired to run for Governor of Ohio.
New member elected.
Republican hold.

Oklahoma[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Oklahoma 1 Page Belcher Republican 1950 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Page Belcher (Republican) 55.7%
  • James R. Jones (Democratic) 44.3%
Oklahoma 2 Ed Edmondson Democratic 1952 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Ed Edmondson (Democratic) 70.8%
  • Gene Humphries (Republican) 29.2%
Oklahoma 3 Carl Albert Democratic 1946 Incumbent re-elected.
Oklahoma 4 Tom Steed Democratic 1948 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Tom Steed (Democratic) 63.7%
  • Jay G. Wilkinson (Republican) 34.9%
  • Mary H. Rawls (American Independent) 0.9%
  • Kenneth A. Kottka (Independent) 0.5%
Oklahoma 5 John Jarman Democratic 1950 Incumbent re-elected.
  • Green tickY John Jarman (Democratic) 73.1%
  • Terry L. Campbell (Republican) 26.9%
Oklahoma 6 John Newbold Camp Republican 1968 Incumbent re-elected.

Oregon[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Oregon 1 Wendell Wyatt Republican 1964 Incumbent re-elected.
Oregon 2 Albert C. Ullman Democratic 1956 Incumbent re-elected.
Oregon 3 Edith Green Democratic 1954 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Edith Green (Democratic) 73.7%
  • Robert E. Dugdale (Republican) 26.3%
Oregon 4 John R. Dellenback Republican 1966 Incumbent re-elected.

Pennsylvania[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Pennsylvania 1 William A. Barrett Democratic 1948 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 2 Robert N. C. Nix Sr. Democratic 1958 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 3 James A. Byrne Democratic 1952 Incumbent re-elected.
  • Green tickY James A. Byrne (Democratic) 56.4%
  • Gustine K. Pelagatti (Republican) 43.6%
Pennsylvania 4 Joshua Eilberg Democratic 1966 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Joshua Eilberg (Democratic) 59.4%
  • Charles F. Dougherty (Republican) 40.6%
Pennsylvania 5 William J. Green III Democratic 1964 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 6 Gus Yatron Democratic 1968 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 7 Lawrence G. Williams Republican 1966 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 8 Edward G. Biester Jr. Republican 1966 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 9 George Watkins Republican 1964 Incumbent died.
New member elected.
Republican hold.
Pennsylvania 10 Joseph M. McDade Republican 1962 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 11 Daniel J. Flood Democratic 1954 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 12 J. Irving Whalley Republican 1960 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 13 R. Lawrence Coughlin Republican 1968 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 14 William S. Moorhead Democratic 1958 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 15 Fred B. Rooney Democratic 1963 (Special) Incumbent re-elected.
Pennsylvania 16 Edwin D. Eshleman Republican 1966 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 17 Herman T. Schneebeli Republican 1960 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 18 Robert J. Corbett Republican 1944 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 19 George Atlee Goodling Republican 1966 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 20 Joseph M. Gaydos Democratic 1968 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 21 John H. Dent Democratic 1958 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 22 John P. Saylor Republican 1949 (Special) Incumbent re-elected.
Pennsylvania 23 Albert W. Johnson Republican 1963 (Special) Incumbent re-elected.
Pennsylvania 24 Joseph P. Vigorito Democratic 1964 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 25 Frank M. Clark Democratic 1954 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 26 Thomas E. Morgan Democratic 1944 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 27 James G. Fulton Republican 1944 Incumbent re-elected.

Rhode Island[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Rhode Island 1 Fernand St. Germain Democratic 1960 Incumbent re-elected.
Rhode Island 2 Robert Tiernan Democratic 1967 (Special) Incumbent re-elected.
  • Green tickY Robert Tiernan (Democratic) 66.1%
  • William A. Dimitri Jr. (Republican) 33.6%
  • Louis Dona G. O'Hara (Independent) 0.3%

South Carolina[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
South Carolina 1 L. Mendel Rivers Democratic 1940 Incumbent re-elected.
South Carolina 2 Albert Watson Republican 1962 Incumbent retired to run for Governor of South Carolina.
New member elected.
Republican hold.
  • Green tickY Floyd Spence (Republican) 53.1%
  • Heyward McDonald (Democratic) 46.4%
  • Donald R. Cole (Independent) 0.5%
South Carolina 3 William Jennings Bryan Dorn Democratic 1950 Incumbent re-elected.
South Carolina 4 James R. Mann Democratic 1968 Incumbent re-elected.
South Carolina 5 Thomas S. Gettys Democratic 1964 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Thomas S. Gettys (Democratic) 65.9%
  • Lenard Phillips (Republican) 33.0%
  • Bert Sumner (Independent) 1.0%
South Carolina 6 John L. McMillan Democratic 1938 Incumbent re-elected.
  • Green tickY John L. McMillan (Democratic) 64.1%
  • Edward B. Baskin (Republican) 34.9%
  • Charles H. Smith (Independent) 1.1%

South Dakota[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
South Dakota 1 Ben Reifel Republican 1960 Incumbent retired.
New member elected.
Democratic gain.
South Dakota 2 Ellis Yarnal Berry Republican 1950 Incumbent retired.
New member elected.
Democratic gain.

Tennessee[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Tennessee 1 Jimmy Quillen Republican 1962 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Jimmy Quillen (Republican) 67.9%
  • David Bruce Shine (Democratic) 32.1%
Tennessee 2 John Duncan Sr. Republican 1964 Incumbent re-elected.
  • Green tickY John Duncan Sr. (Republican) 73.3%
  • Roger Cowan (Democratic) 25.7%
  • William E. Butcher (Independent) 1.0%
Tennessee 3 Bill Brock Republican 1962 Incumbent retired to run for U.S. Senator.
New member elected.
Republican hold.
  • Green tickY LaMar Baker (Republican) 51.4%
  • Richard Winningham (Democratic) 45.7%
  • Robert Shockey (Independent) 1.8%
  • Frank Massey (Independent) 1.1%
Tennessee 4 Joe L. Evins Democratic 1946 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Joe L. Evins (Democratic) 82.6%
  • J. D. Boles (Republican) 17.4%
Tennessee 5 Richard Fulton Democratic 1962 Incumbent re-elected.
Tennessee 6 William Anderson Democratic 1964 Incumbent re-elected.
Tennessee 7 Ray Blanton Democratic 1966 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Ray Blanton (Democratic) 74.2%
  • W. G. Doss (Republican) 25.8%
Tennessee 8 Ed Jones Democratic 1969 (Special) Incumbent re-elected.
Tennessee 9 Dan Kuykendall Republican 1966 Incumbent re-elected.

Texas[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Texas 1 Wright Patman Democratic 1928 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Wright Patman (Democratic) 78.5%
  • James Hogan (Republican) 21.5%
Texas 2 John Dowdy Democratic 1952 Incumbent re-elected.
Texas 3 James M. Collins Republican 1968 Incumbent re-elected.
Texas 4 Ray Roberts Democratic 1962 Incumbent re-elected.
Texas 5 Earle Cabell Democratic 1964 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Earle Cabell (Democratic) 59.7%
  • Frank Crowley (Republican) 40.3%
Texas 6 Olin E. Teague Democratic 1946 Incumbent re-elected.
Texas 7 George H. W. Bush Republican 1966 Incumbent retired to run for U.S. Senator.
New member elected.
Republican hold.
Texas 8 Robert C. Eckhardt Democratic 1966 Incumbent re-elected.
Texas 9 Jack Brooks Democratic 1952 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Jack Brooks (Democratic) 64.5%
  • Henry C. Pressler (Democratic) 35.5%
Texas 10 J. J. Pickle Democratic 1963 (Special) Incumbent re-elected.
Texas 11 William R. Poage Democratic 1936 Incumbent re-elected.
Texas 12 Jim Wright Democratic 1954 Incumbent re-elected.
Texas 13 Graham B. Purcell Jr. Democratic 1962 Incumbent re-elected.
Texas 14 John Andrew Young Democratic 1956 Incumbent re-elected.
Texas 15 Kika de la Garza Democratic 1964 Incumbent re-elected.
Texas 16 Richard C. White Democratic 1964 Incumbent re-elected.
Texas 17 Omar Burleson Democratic 1946 Incumbent re-elected.
Texas 18 Bob Price Republican 1966 Incumbent re-elected.
Texas 19 George H. Mahon Democratic 1934 Incumbent re-elected.
Texas 20 Henry B. Gonzalez Democratic 1961 (Special) Incumbent re-elected.
Texas 21 O. C. Fisher Democratic 1942 Incumbent re-elected.
  • Green tickY O. C. Fisher (Democratic) 61.4%
  • Richard Gill (Republican) 38.6%
Texas 22 Robert R. Casey Democratic 1958 Incumbent re-elected.
Texas 23 Abraham Kazen Jr. Democratic 1966 Incumbent re-elected.

Utah[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Utah 1 Laurence J. Burton Republican 1962 Incumbent retired to run for U.S. Senator.
New member elected.
Democratic gain.
Utah 2 Sherman P. Lloyd Republican 1966 Incumbent re-elected.

Vermont[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Vermont at-large Robert Stafford Republican 1960 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Robert Stafford (Republican) 68.1%
  • Bernard O'Shea (Democratic) 29.1%
  • Dennis J. Morrisseau (Liberty) 2.8%

Virginia[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Virginia 1 Thomas N. Downing Democratic 1958 Incumbent re-elected.
Virginia 2 G. William Whitehurst Republican 1968 Incumbent re-elected.
Virginia 3 David E. Satterfield III Democratic 1964 Incumbent re-elected.
Virginia 4 Watkins Moorman Abbitt Democratic 1948 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Watkins Moorman Abbitt (Democratic) 61.0%
  • Ben Ragsdale (Independent) 28.1%
  • James M. Helms (Republican) 10.9%
Virginia 5 Dan Daniel Democratic 1968 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Dan Daniel (Democratic) 73.0%
  • Allen T. St. Clair (Republican) 27.0%
Virginia 6 Richard Harding Poff Republican 1952 Incumbent re-elected.
Virginia 7 John O. Marsh Jr. Democratic 1962 Incumbent retired.
New member elected.
Republican gain.
Virginia 8 William L. Scott Republican 1966 Incumbent re-elected.
Virginia 9 William C. Wampler Republican 1966 Incumbent re-elected.
Virginia 10 Joel T. Broyhill Republican 1952 Incumbent re-elected.

Washington[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Washington 1 Thomas Pelly Republican 1952 Incumbent re-elected.
Washington 2 Lloyd Meeds Democratic 1964 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Lloyd Meeds (Democratic) 72.7%
  • Edward A. McBride (Republican) 27.3%
Washington 3 Julia Butler Hansen Democratic 1960 Incumbent re-elected.
Washington 4 Catherine Dean May Republican 1958 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
  • Green tickY Mike McCormack (Democratic) 52.6%
  • Catherine Dean May (Republican) 47.4%
Washington 5 Tom Foley Democratic 1964 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Tom Foley (Democratic) 67.0%
  • George Gamble (Republican) 33.0%
Washington 6 Floyd Verne Hicks Democratic 1964 Incumbent re-elected.
Washington 7 Brock Adams Democratic 1964 Incumbent re-elected.

West Virginia[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
West Virginia 1 Bob Mollohan Democratic 1968 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Bob Mollohan (Democratic) 61.5%
  • Ken Doll (Republican) 38.5%
West Virginia 2 Harley O. Staggers Democratic 1948 Incumbent re-elected.
West Virginia 3 John M. Slack Jr. Democratic 1958 Incumbent re-elected.
West Virginia 4 Ken Hechler Democratic 1958 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Ken Hechler (Democratic) 67.4%
  • Ralph Lewis Shannon (Republican) 32.6%
West Virginia 5 James Kee Democratic 1964 Incumbent re-elected.
  • Green tickY James Kee (Democratic) 70.4%
  • Marian McQuade (Republican) 29.6%

Wisconsin[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Wisconsin 1 Henry C. Schadeberg Republican 1966 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
  • Green tickY Les Aspin (Democratic) 60.9%
  • Henry C. Schadeberg (Republican) 39.1%
Wisconsin 2 Robert W. Kastenmeier Democratic 1958 Incumbent re-elected.
Wisconsin 3 Vernon Wallace Thomson Republican 1960 Incumbent re-elected.
Wisconsin 4 Clement J. Zablocki Democratic 1948 Incumbent re-elected.
Wisconsin 5 Henry S. Reuss Democratic 1954 Incumbent re-elected.
Wisconsin 6 William A. Steiger Republican 1966 Incumbent re-elected.
Wisconsin 7 Dave Obey Democratic 1969 (Special) Incumbent re-elected.
Wisconsin 8 John W. Byrnes Republican 1944 Incumbent re-elected.
Wisconsin 9 Glenn R. Davis Republican 1964 Incumbent re-elected.
Wisconsin 10 Alvin E. O'Konski Republican 1942 Incumbent re-elected.

Wyoming[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Wyoming at-large John S. Wold Republican 1968 Incumbent retired to run for U.S. Senator.
New member elected.
Democratic gain.
  • Green tickY Teno Roncalio (Democratic) 50.3%
  • Harry Roberts (Republican) 49.7%

See also[edit]

External links[edit]