1998 Commonwealth Games

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to navigation Jump to search

XVI Commonwealth Games
Sukan Komanwel ke-16
Logo of XVI Commonwealth Games Kuala Lumpur.svg
Host city Kuala Lumpur, Malaysia
Motto Bersama-sama Gemilangkannya
(Together we'll glorify this moment)
Nations participating 69
Athletes participating 3638
Events 214 in 15 sports
Opening ceremony 11 September
Closing ceremony 21 September
Officially opened by Tuanku Jaafar
King of Malaysia
Officially closed by Elizabeth II
Athlete's Oath Shalin Zulkifli
Queen's Baton Final Runner Koh Eng Tong
Main venue National Stadium, Bukit Jalil, Kuala Lumpur, Malaysia
XV XVII  >

The 1998 Commonwealth Games (Malay: Sukan Komanwel 1998), officially known as the XVI Commonwealth Games (Malay: Sukan Komanwel ke-16), was a multi-sport event held in Kuala Lumpur, Malaysia. This edition is marked by several unprecedented facts in the history of the event. The 1998 games were the first held in an Asian country and the last Commonwealth Games of the 20th century. This was also the first time the games took place in a nation with a head of state other than the Head of the Commonwealth, and the first time the games were held in a country whose majority of the population did not have English as the first language. For the first time ever, the games included team sports. The other bid from the 1998 games came from Adelaide in Australia.[1]

Malaysia was the eighth nation to host the Commonwealth Games after Canada, England, Australia, New Zealand, Wales, Jamaica and Scotland. The games were held from 11 to 21 September 1998, although the first finals were held on September 7. Around 3638 athletes from 69 Commonwealth member nations participated at the games which featured 214 events in 15 sports with 34 of them collected medals. The games was opened by the King of Malaysia, Tuanku Jaafar at the Bukit Jalil National Stadium.

The final medal tally was led by Australia, followed by Canada, England and host Malaysia. The games were deemed generally successful, with the rising standards of competition amongst the Commonwealth member nations.

Host selection[edit]

Kuala Lumpur was selected to stage the games at the General Assembly of the Commonwealth Games Federation in Barcelona, Spain during the 1992 Summer Olympics.[1]

1998 Commonwealth Games Bidding Results
City CGA Name Votes
Kuala Lumpur  Malaysia 40
Adelaide  Australia 25

Overview[edit]

Opening ceremony[edit]

The 16th Commonwealth Games opening ceremony took place on 11 September 1998 at 20:00 MST (UTC+08:00). During the ceremony, approximately 4,840 Soka Gakkai volunteers displayed coloured flip cards which depicted sporting images, flags of the Commonwealth nations and messages that heralded the first games in Asia in the 68 years since their inception. The ceremony was preceded by a pre-show concert by Malaysian pop singers such as Norzila Binti Haji Aminuddin, Shahrul Anuar Zain, Siti Roziana Binti Zain, Shaheila binti Abdul Majid, Amy Mastura Binti Suhaimi, Ning Baizura binti Sheikh Hamzah and Siti Nurhaliza Binti Tarudin, performance by local comedian Harith Iskander and 16 paratroopers who descended down the stadium.

The ceremony began with the arrival of dignitaries including the Chairman of Commonwealth Games Federation Mr Michael Fennel, Prince Edward, Sultan of Brunei Hassanal Bolkiah, Prime Minister Dato Seri, Dr Mahathir Mohamad, the Yang Dipertuan Agong and Malaysian minister of Youth and Sports Tan Sri Muhyiddin Yassin. This was followed by the parade of nations — 69 participating nations, led by mascot Wira and previous games' mascots (Canada being the first country to come into the stadium as host country of the previous games, and Malaysia entering last as hosts).The Singaporean delegation was jeered by the crowd during the parade of nations.[2] Then came a performance about a Malaysian rainforest by 2,000 school children who dressed as birds, bees and flowers.[3]

After the performance, the Queen's message was delivered in the Queen's Baton, which arrived in the main stadium of Kuala Lumpur on elephant-back, and was run in relay to the stadium while the athletes marched in. 1978 Commonwealth Games badminton gold medal winner Sylvia Ng took the last lap with the baton and handed it off to Koh Eng Tong, a weightlifter who won a gold medal in weightlifting for Malaya in the 1950 British Empire Games, to take the final few feet to Prince Edward.

Contrary to tradition, the games were officially opened by the Malaysian head of state, Yang di Pertuan Agong Tuanku Jaafar by striking the gong three times. A burst of fireworks and blurring of the giant bunga raya and a 16-gun salute which represents 1998 Commonwealth Games being the 16th-edition games, signified the beginning of the games.[4][5][6] The Commonwealth Games flag was then brought into the stadium raised to the theme song of the Games Forever As One written by local composer, Goh Boon Hoe. Malaysian bowler Shalin Zulkifli later take the oath on behalf of the athletes.

The ceremony concluded with a 40-minute performance, titled "Aur di Tebing" (Bamboo at the riverside) with the theme 'Unity towards Progress', which was conveyed through dance, music, and intricate human graphics. 2,000 performers swirled and danced carrying trays of bunga emas (golden flowers) on their heads during a mass silat display. The show told the Malaysian history from ancient Malacca to the present development in Malaysia, its political, economical and technological achievements as well as its people's vision of peace, prosperity and unity and lifestyle.[7]

[edit]

Wira, the orangutan, the official mascot of the games.
Kuala Lumpur skyline

The logo of the 1998 Commonwealth Games is an image of the national flower of Malaysia, the hibiscus (the bunga raya), the first games logo to introduce the colour yellow. (All previous logos had been red, white and blue to reflect the colours of the British Union Flag.) The red, blue, white and yellow colours represents the colours of the Malaysian national flag and Malaysia as a confident, young, dynamic nation. The yellow pollens represent the six regions of the world that includes the 68 Commonwealth member nations.

Mascot[edit]

The official mascot of the 1998 Commonwealth Games is an orangutan named Wira (Malay for "warrior" or "hero"). It is said that the orangutan is the largest and probably the most intelligent primate in Asia which lives in the tropical rainforests of Malaysia. The adoption of orangutan as a games' mascot is to represent the friendly personality of Malaysia as the games' host as well as the charm, intelligence, and sporting ability of the participating athletes.[8]

Sports overview[edit]

The host nation achieved its best-ever haul of ten gold medals which has since been surpassed by its achievement in the 2010 Commonwealth Games, where Malaysia won twelve gold medals.

The 16th Commonwealth Games host newly introduced team sports of cricket, field hockey, netball and rugby sevens and individuals sports of ten-pin bowling and squash, while of athletics, badminton, boxing, cycling, gymnastics, lawn bowls, shooting, swimming and weightlifting to make a total of 15 sports contested.

In front of 20,000 fans at the Petaling Jaya Stadium, rugby sevens in particular were an enormous success with New Zealand collecting its 100th Commonwealth Games medal with a 21–12 win over plucky Fiji, (the reigning world champions). Man of the match was the giant Jonah Lomu who had worked tirelessly during the 10-minutes-each-way final.
Led by veteran star David Campese, Australia took the bronze beating Samoa 33–12.

In the squash event many had anticipated a close match between Michelle Martin and Sarah Fitz-Gerald who had both comfortably won their respective semi-finals. Fitz-Gerald had won the previous two years' World Opens and Martin the three prior to that and so it was with some surprise to many that Martin took the gold in three straight sets 9–0, 9–6, 9–5. Fitz-Gerald did avenge this defeat in the final of the world championship later that year, in what many people regard as the greatest women's final ever, coming back from 8–2 down in the fifth to retain her title.
Martin also teamed up with Craig Rowland to take the Commonwealth mixed doubles gold.

Erika-Leigh Stirton took five of the six available gold medals in the rhythmic gymnastics only being beaten into second place in the team event in the hosts took gold.[9][10]

Closing ceremony[edit]

The closing ceremony took place on 21 September 1998 at 20:00 MST (UTC+08:00). The attendees of the ceremony included Raja Permaisuri Agong, Tuanku Najihah, Prince Philip, Duke of Edinburgh, Prime Minister Mahathir Mohamad and his wife, Commonwealth Games federation president (CGF), Michael Fennel; Commonwealth of Nations Secretary-general Chief Emeka Anyaoku; Minister of youth and sports Tan Sri Muhyiddin Yassin and Executive Chairman of Sukom Ninety Eight Berhad, Tan Sri Hashim Mohd. Ali.

The ceremony began with Queen Elizabeth and King Ja'afar's arrival in a limousine, for inspection of guards of honour of the Royal Malay Regiment. The British national anthem God Save The Queen was played followed by Malaysia's national anthem Negaraku. This was followed by a 3-part cultural performance led by a band performance by 400 school students from Johor, Negeri Sembilan, Selangor and Kuala Lumpur followed by an upbeat song performance from local artist Jay Jay.

A 15-minute presentation from England, host of the 2002 edition was later staged which included songs from the group New Order, video-clippings of the city's interesting sites, its people view on the 2002 Games and a message from British Prime Minister Tony Blair.

A contemporary farewell dance performance by Malaysia, featured Siti Nurhaliza and Noraniza Idris concludes the cultural performance. Soon afterwards, all the participants, flag-bearers and the volunteers march into the stadium and Olympic council of Malaysia president Tan Sri Hamzah Abu Samah later declared the returning of the flags of all the participating nations.

Next, the flag of the Commonwealth Games Federation is lowered by Malaysian Armed Forces personnel to the games theme song, Forever as one and is paraded around the stadium before being handed over to the Games Federation president, Michael Fennel. Fennel handed over the flag to the mayor of Kuala Lumpur, Tan Sri Kamarulzaman Sharif who then handed it over to the Chief Citizen of Manchester city, Gordon Conquest. Queen Elizabeth went on to declared the games closed and after that leaves the stadium with King Jaafar and other dignitaries after the national anthem of Malaysia and the United Kingdom, was played again followed by Auld Lang Syne. Prime minister of Malaysia, Mahathir Mohamad later made an announcement to declare 28 September 1998 as a national public holiday to commemorate the nation's success in hosting the games. The ceremony concluded with a concert performed by Six Commonwealth Top Singers representing the six regions of the Commonwealth Federation and local artists.[11][12][13]

Participating teams[edit]

Participating countries

Sixty-nine teams were represented at the 1998 Games. Nigeria did not participate as it was still banned from the Commonwealth due to the tyrannical dictatorship of Sani Abacha who had died earlier that year.[14]

Participating Commonwealth countries and territories
  •  Anguilla
  •  Antigua and Barbuda
  •  Australia
  •  Bahamas
  •  Bangladesh
  •  Barbados
  •  Belize
  •  Bermuda
  •  Botswana
  •  British Virgin Islands
  •  Brunei
  •  Cameroon
  •  Canada
  •  Cayman Islands
  •  Cook Islands
  •  Cyprus
  •  Dominica
  •  England
  •  Falkland Islands
  •  Fiji
  •  Ghana
  •  Gibraltar
  •  Grenada
  •  Guernsey
  •  Guyana
  •  India
  •  Isle of Man
  •  Jamaica
  •  Jersey
  •  Kenya
  •  Kiribati
  •  Lesotho
  •  Malawi
  •  Malaysia
  •  Maldives
  •  Malta
  •  Mauritius
  •  Montserrat
  •  Mozambique
  •  Namibia
  •  Nauru
  •  New Zealand
  •  Norfolk Island
  •  Northern Ireland
  •  Pakistan
  •  Papua New Guinea
  •  Saint Helena and Dependencies
  •  Saint Kitts and Nevis
  •  Saint Lucia
  •  Saint Vincent and the Grenadines
  •  Samoa
  •  Scotland
  •  Seychelles
  •  Sierra Leone
  •  Singapore
  •  Solomon Islands
  •  South Africa
  •  Sri Lanka
  •  Swaziland
  •  Tanzania
  •  The Gambia
  •  Tonga
  •  Trinidad and Tobago
  •  Turks and Caicos Islands
  •  Uganda
  •  Vanuatu
  •  Wales
  •  Zambia
  •  Zimbabwe
Debuting Commonwealth countries and territories
  •  Cameroon
  •  Kiribati
  •  Mozambique
  •  Namibia

Venues[edit]

[15][16]

1998 Commonwealth Games is located in Peninsular Malaysia
Kuala Lumpur
Kuala Lumpur
Selangor
Selangor
Kedah
Kedah
1998 Commonwealth Games host states
Kuala Lumpur
National Sports Complex, Malaysia
Bukit Kiara Sports Complex
  • Juara Stadium – Netball
  • National Lawn Bowls Centre – Lawn Bowls
Other venues
Selangor
Kedah
  • Langkawi International Shooting Range (Lisram) – Shooting

The athletes' village (Vista Kommanwel) is located beside the National Sports Complex in Bukit Jalil. It consists of three tower blocks of 30 storeys and six hillside blocks of 19 storeys with 1,300 condominiums and an International Shopping Zone.

Sponsors[edit]

A total of 55 companies and organisations sponsored the games, including Malaysian state-owned entreprises.

Calendar[edit]

OC Opening ceremony Event competitions 1 Gold medal events CC Closing ceremony
September 7
Tue
8
Wed
9
Thu
10
Fri
11
Sat
12
Sun
13
Mon
14
Tue
15
Wed
16
Thu
17
Fri
18
Sat
19
Sun
20
Mon
21
Tue
Events
Ceremonies OC CC N/A
Athletics 2 8 7 11 7 11 46
Badminton 2 3 2 7
Bowling 2 1 2 5
Boxing 12 12
Cricket 1 1
Cycling 1 1 2 1 3 2 3 13
Diving 2 2 2 6
Gymnastics 1 1 2 10 1 1 4 20
Hockey 2 2
Lawn bowls 1 1 1 1 2 6
Netball 1 1
Rugby sevens 1 1
Shooting 5 3 3 5 2 4 1 3 2 3 31
Squash 2 3 5
Swimming 5 5 5 5 6 6 32
Synchronised Swimming 1 1 2
Weightlifting 6 6 6 6 24
Daily medal events 5 3 0 3 0 7 14 14 12 30 22 22 26 38 18 214
Cumulative total 5 8 8 11 11 18 32 46 58 88 110 132 158 196 214
September 7
Tue
8
Wed
9
Thu
10
Fri
11
Sat
12
Sun
13
Mon
14
Tue
15
Wed
16
Thu
17
Fri
18
Sat
19
Sun
20
Mon
21
Tue
Events


Medal table[edit]

[17][18]

Key

  *   Host nation (Malaysia)

RankNationGoldSilverBronzeTotal
1 Australia (AUS)806158199
2 England (ENG)364753136
3 Canada (CAN)30313899
4 Malaysia (MAS)*10141236
5 South Africa (RSA)9111434
6 New Zealand (NZL)872035
7 Kenya (KEN)85417
8 India (IND)710825
9 Jamaica (JAM)4206
10 Wales (WAL)34815
11 Scotland (SCO)32712
12 Nauru (NRU)3003
13 Northern Ireland (NIR)2125
14 Zimbabwe (ZIM)2035
15 Ghana (GHA)1135
16 Mauritius (MRI)1124
17 Cyprus (CYP)1113
 Tanzania (TAN)1113
 Trinidad and Tobago (TRI)1113
20 Bahamas (BAH)1102
 Mozambique (MOZ)1102
22 Barbados (BAR)1023
23 Lesotho (LES)1001
24 Cameroon (CMR)0336
25 Namibia (NAM)0213
26 Seychelles (SEY)0202
27 Sri Lanka (SRI)0112
28 Bermuda (BER)0101
 Fiji (FIJ)0101
 Isle of Man (IOM)0101
 Pakistan (PAK)0101
32 Papua New Guinea (PNG)0011
 Uganda (UGA)0011
 Zambia (ZAM)0011
Totals (34 nations)214214245673

Medals by event[edit]

Aquatics[edit]

Athletics[edit]

Badminton[edit]

Boxing[edit]

Weight Gold Silver Bronze
Light flyweight (48 kg) Sapok Biki
 Malaysia
Moses Kinyua
 Kenya
Boudik Kazanijian
 Cyprus
Gary Jones
 England
Flyweight (51 kg) Richard Sunee
 Mauritius
Liam Cunningham
 Northern Ireland
Phumzile Matyhila
 South Africa
Jackson Asiku
 Uganda
Bantamweight (54 kg) Michael Yomba
 Tanzania
Herman Ngoudjo
 Cameroon
Adnan Yusoh
 Malaysia
Andrew Kooner
 Canada
Featherweight (57 kg) Alex Arthur
 Scotland
Marty O'Donnell
 Canada
Lynch Ipera
 Papua New Guinea
James Swan
 Australia
Lightweight (60 kg) Raymond Narh
 Ghana
Ali Asghar
 Pakistan
Andrew McLean
 England
Giovanni Frontin
 Mauritius
Light welterweight (63.5 kg) Michael Strange
 Canada
Gerry Legras
 Seychelles
Casey Johns
 Australia
Davis Mwale
 Zambia
Welterweight (67 kg) Jeremy Molitor
 Canada
Absolom Okoth
 Kenya
Colin McNeil
 Scotland
Lynden Hosking
 Australia
Light middleweight (71 kg) Chris Bessey
 England
Scott MacIntosh
 Canada
James Tony
 Ghana
Jackie Townsley
 Scotland
Middleweight (75 kg) John Pearce
 England
Jitender Kumar
 India
Trevor Stewardson
 Canada
Brian Magee
 Northern Ireland
Light heavyweight (81 kg) Courtney Fry
 England
Troy Amos-Ross
 Canada
Samuel Odindo
 Kenya
Charles Adamu
 Ghana
Heavyweight (91 kg) Mark Simmons
 Canada
Roland Raforme
 Seychelles
Kevin Evans
 Wales
Garth da Silva
 New Zealand
Super heavyweight (over 91 kg) Audley Harrison
 England
Michael Macaque
 Mauritius
Justin Whitehead
 Australia
Moyoyo Aloryi
 Ghana

Cricket[edit]

Event Gold Silver Bronze
Men's cricket  South Africa  Australia  New Zealand

Cycling[edit]

Track cycling[edit]

Event Gold Silver Bronze
Men's 1000 m individual sprint Darryn Hill
 Australia
Sean Eadie
 Australia
Barry Forde
 Barbados
Women's 1000 m individual sprint Tanya Dubnicoff
 Canada
Michelle Ferris
 Australia
Lori-Ann Muenzer
 Canada
Men's 1000m track time trial Shane Kelly
 Australia
Jason Queally
 England
Joshua Kersten
 Australia
Women's 3000 m individual pursuit Sarah Ulmer
 New Zealand
Alayna Burns
 Australia
Yvonne McGregor
 England
Men's 4000 m individual pursuit Brad McGee
 Australia
Luke Roberts
 Australia
Matt Illingworth
 England
Men's 4000 m team pursuit  Australia
Brad McGee
Brett Lancaster
Luke Roberts
Michael Rogers
Timothy Lyons
 England
Bradley Wiggins
Colin Sturgess
Jon Clay
Matt Illingworth
Robert Hayles
 New Zealand
Brendon Cameron
Greg Henderson
Lee Vertongen
Timothy Carswell
Men's 25 scratch race Michael Rogers
 Australia
Shaun Wallace
 England
Timothy Barswell
 New Zealand
Women's 24 km points race Alayna Burns
 Australia
Sarah Ulmer
 New Zealand
Annie Gariepy
 Canada
Men's 40 km points race Glen Thomson
 New Zealand
Rob Hayles
 England
Greg Henderson
 New Zealand

Road bicycle racing[edit]

Event Gold Silver Bronze
Women's 28 km individual time trial Anna Wilson
 Australia
Linda Jackson
 Canada
Kathy Watt
 Australia
Men's 42 km individual time trial Eric Wohlberg
 Canada
Stuart O'Grady
 Australia
David George
 South Africa
Women's 92 km road race Lyne Bessette
 Canada
Susy Pryde
 New Zealand
Anna Wilson
 Australia
Men's 184 km road race Jay Sweet
 Australia
Rosli Effandy
 Malaysia
Eric Wohlberg
 Canada

Gymnastics[edit]

Event Gold Silver Bronze
Women's balance beam Trudy McIntosh
 Australia
Zeena McLaughlin
 Australia
Lisa Leveille
 Canada
Women's floor exercise Annika Reeder
 England
Allana Slater
 Australia
Zeena McLaughlin
 Australia
Women's uneven bars Lisa Skinner
 Australia
Veronique Leeleve
 Canada
Zeena McLaughlin
 Australia
Women's vault Lisa Mason
 England
Trudy McIntosh
 Australia
Annika Reeder
 England
Women's all round individual Zeena McLaughlin
 Australia
Allana Slater
 Australia
Trudy McIntosh
 Australia
Women's all round team event  Australia
Allana Slater
Katarina Frketic
Lisa Skinner
Trudy McIntosh
Zeena McLaughlin
 England
Annika Reeder
Gemma Cuff
Kelly Hackman
Lisa Mason
Melissa Wilcox
 Canada
Crystal Gilmore
Emilie Fournier
Katie Rowland
Lise Leveille
Veronique Leclerc
Men's floor exercise Andrei Kravtsov
 Australia
Christian Brezeanu
 South Africa
John Smethurst
 England
David Phillips
 New Zealand
Men's horizontal or high bar Alexander Jeltkov
 Canada
Kris Burley
 Canada
Lee McDermott
 England
Men's parallel bars Andrei Kravtsov
 Australia
Richard Ikede
 Canada
Brett Hudson
 Australia
Men's pommel horse Andrei Kravtsov
 Australia
Richard Ikede
 Canada
Brennon Dowrick
 Australia
Men's rings Pavel Mamine
 Australia
Andrew Atherton
 England
Athol Myhill
 South Africa
Men's vault Simon Hutcheon
 South Africa
Christian Brezeanu
 South Africa
Brett Hudson
 Australia
Men's all round individual Andrei Kravtsov
 Australia
Andrew Atherton
 England
Brennon Dowrick
 Australia
Men's all round team event  England
Andrew Atherton
Craig Heap
John Smethurst
Lee McDermott
Ross Brewer
 Australia
Andrei Kravtsov
Brennon Dowrick
Brett Hudson
Pavel Mamine
Philippe Rizzo
 Canada
Alexander Jeltkov
Grant Golding
Kristan Burley
Peter Schmid
Richard Ikeda
Women's rhythmic clubs Erika Leigh Stirton
 Canada
Shaneez Johnston
 Australia
Emilie Livingston
 Canada
Women's rhythmic hoop Erika Leigh Stirton
 Canada
Thye Chee Kiat
 Malaysia
Leigh Marning
 Australia
Women's rhythmic ribbon Erika Leigh Stirton
 Canada
Shaneez Johnston
 Australia
Carolyn Au Yong
 Malaysia
Women's rhythmic rope Erika Leigh Stirton
 Canada
Leigh Marning
 Australia
Thye Chee Kiat
 Malaysia
Women's rhythmic all round individual Erika Leigh Stirton
 Canada
Leigh Marning
 Australia
Shaneez Johnston
 Australia
Women's rhythmic all round team  Malaysia
Carolyn Au-Yong
Chee Kiat Thye
El Regina Tajudin
Sarina Sundara Rajah
 Canada
Emilie Livingston
Erika Leigh Stirton
Katie Iafolla
 Australia
Danielle Leray
Kristy Darrah
Leigh Marning
Shaneez Johnston

(Field) Hockey[edit]

Lawn bowls[edit]

Netball[edit]

Rugby sevens[edit]

Shooting[edit]

Event Gold Silver Bronze
Men's air pistol individual Mick Gault
 England
Jaspal Rana
 India
Greg Yelavich
 New Zealand
Women's air pistol individual Annemarie Forder
 Australia
Christine Trefry
 Australia
Tania Corrigan
 New Zealand
Men's air pistol team Nick Baxter and Mick Gault
 England
Jaspal Rana and Satendra Kumar
 India
John Rochon and Jean-Pierre Huot
 Canada
Women's air pistol pairs Annemarie Forder and Christine Trefry
 Australia
Tania Corrigan and Jocelyn Lees
 New Zealand
Kamisah Abdul Jalal and Suriani Othman
 Malaysia
Men's air rifle individual Chris Hector
 England
Mohd Emran Zakaria
 Malaysia
Zlatko Beneta
 Australia
Women's air rifle individual Nurul Huda Baharin
 Malaysia
Sharon Bowes
 Canada
Louise Minett
 England
Men's air rifle team Chris Hector and Nigel Wallace
 England
Abdul Mutalib Abdul Razak and Mohammed Emran Zakaria
 Malaysia
David Rattray and Robin Law
 Scotland
Women's air rifle pirs Christina Ashcroft and Sharon Bowes
 Canada
Belinda Muehlberg and Noemi Rostas
 Australia
Louise Minett and Rebecca Spicer
 England
Men's 25 m centre-fire pistol individual Jaspal Rana
 India
Allan McDonald
 South Africa
John Rochon
 Canada
Men's 25 m centre-fire pistol pairs Jaspal Rana and Ashok Pandit
 India
John Rochon and Metodi Igorov
 Canada
Mike Giustiniano and Bruce Quick
 Australia
Men's Clay Pigeon trap individual Michael Diamond
 Australia
Ian Peel
 England
Desmond Coe
 New Zealand
Men's free pistol individual Mick Gault
 England
Francois Van Tonder
 South Africa
Bruce Quick
 Australia
Men's free pistol pairs Nick Baxter and Mick Gault
 England
David Moore and Bruce Quick
 Australia
John Rochon and Jean-Pierre Huot
 Canada
Fullbore rifle Queens prize open pair David Calvert and Martin Millar
 Northern Ireland
James Paton and Alain Marion
 Canada
David Davies and Christopher Hockley
 Wales
Fullbore rifle Queens prize open individual James Paton
 Canada
Zainal Abidin Md Zain
 Malaysia
Andrew Luckman
 England
Men's Olympic trap individual Michael Diamond
 Australia
Ian Peel
 England
Desmond Coe
 New Zealand
Men's Olympic trap team Mansher Singh and Manavjit Singh
 India
Michael Diamond and Ben Kelley
 Australia
Bob Borsley and Ian Peel
 England
Men's 25 m rapid fire pistol individual Metodi Igorov
 Canada
Allan McDonald
 South Africa
Bhanwar Dhaka
 India
Men's 25 m rapid fire pistol pairs Mike Giustiniano and Pat Murray
 Australia
Jason Wakeling and Alan Earle
 New Zealand
Allan McDonald and André van Emmenis
 South Africa
Men's skeet individual Desmond Davies
 Wales
Joe Trinci
 Canada
David Cunningham
 Australia
Men's skeet pairs Costas Stratis and Antonis Nicolaides
 Cyprus
Andy Austin and Drew Harvey
 England
Douglas McCutcheon and Joe Trinci
 Canada
Men's smallbore rifle three positions individual Timothy Lowndes
 Australia
Wayne Sorensen
 Canada
Kenneth Parr
 England
Men's free rifle three positions pairs Michael Dion and Wayne Sorensen
 Canada
Les Imgrund and Tim Lowndes
 Australia
Chris Hector and Kenneth Parr
 England
Men's free rifle prone individual Stephen Petterson
 New Zealand
David Moore
 Isle of Man
Gavin van Rhyn
 South Africa
Men's free rifle prone pairs Gavin van Rhyn and Michael Thiele
 South Africa
Philip Scanlan and Neil Day
 England
Tim Lowndes and Warren Potent
 Australia
Women's free rifle prone individual Roopa Unnikrishnan
 India
Carrie Quigley
 Australia
Sally Johnston
 New Zealand
Women's free rifle prone pairs Carrie Quigley and Kim Frazer
 Australia
Christina Ashcroft and Maureen Spinney
 Canada
Susan Bell and Shirley McIntosh
 Scotland
Women's smallbore sport rifle three positions individual Susan McCready
 Australia
Sharon Bowes
 Canada
Roslina Bakar
 Malaysia
Women's smallbore sport rifle Three positions pairs Sharon Bowes and Christina Ashcroft
 Canada
Val Martin and Donna Potgieter
 South Africa
Shirley McIntosh and Janis Thomson
 Scotland
Women's sport pistol individual Christine Trefry
 Australia
Bibiana Ng Pei Chin
 Malaysia
Kim Eagles
 Canada
Women's sport pistol pairs Christine Trefry and Annette Woodward
 Australia
Tania Corrigan and Jocelyn Lees
 New Zealand
Bibiana Ng Pei Chin and Norsita Mahmud
 Malaysia

Squash[edit]

Ten-pin bowling[edit]

Event Gold Silver Bronze
Men's singles Kenny Ang
 Malaysia, 6046 points
Bill Rowe
 Canada, 5946
Warren Rennox
 Canada, 5850
Women's singles Cara Honeychurch
 Australia, 6406
Maxine Nable
 Australia, 6028
Lai Kin Ngoh
 Malaysia, 5920
Men's doubles Kenny Ang and Ben Heng
 Malaysia, 3522
Antoine Jones and Conrad Lister
 Bermuda, 3329
Michael Muir and Frank Ryan
 Australia, 3229
Women's doubles Cara Honeychurch and Maxine Nable
 Australia, 3678
Lai Kin Ngoh and Shalin Zulkifli
 Malaysia, 3548
Pauline Buck and Gemma Burden
 England, 3536
Mixed doubles Frank Ryan and Cara Honeychurch
 Australia, 3605
Richard Hood and Pauline Buck
 England, 3560
Bill Rowe and Jane Amlinger
 Canada, 3536

Weightlifting[edit]

Event Gold Silver Bronze
Men's 56 kg snatch Mehmey Yagci
 Australia, 107.5 kg
Arumugam K. Pandian
 India 107.5 kg
Matin Guntali
 Malaysia, 105 kg
Men's 56 kg clean and jerk Dharmaraj Wilson
 India, 140 kg
Arumugam K. Pandian
 India 137.5 kg
Matin Guntali
 Malaysia, 135 kg
Men's 56 kg combined Arumugam K. Pandian
 India, 245 kg
Dharmaraj Wilson
 India, 242.5 kg
Matin Guntali
 Malaysia, 240 kg
Men's 62 kg snatch Marcus Stephen
 Nauru, 125 kg
Yurik Sarkisyan
 Australia, 125 kg
Ganapathy Gnanasekar
 India, 117.5 kg
Men's 62 kg clean and jerk Marcus Stephen
 Nauru, 167.5 kg
Yurik Sarkisyan
 Australia, 157.5 kg
Murugesan Arun
 India, 155 kg
Men's 62 kg combined Marcus Stephen
 Nauru, 292.5 kg
Yurik Sarkisyan
 Australia, 282.5 kg
Murugesan Arun
 India, 272.5 kg
Men's 69 kg snatch Sebastien Groulx
 Canada, 130 kg
Stewart Cruikshank
 England, 130 kg
Tony Morgan
 Wales, 130 kg,
Men's 69 kg clean and jerk Muhamad Hidayat Hamidon
 Malaysia, 167.5 kg
Sebastien Groulx
 Canada, 167.5 kg
G. Vadivelu
 India, 135.5 kg
Men's 69 kg combined Sebastien Groulx
 Canada, 297.5 kg
Muhamad Hidayat Hamidon
 Malaysia, 295 kg
Sandip Kumar
 India, 285 kg
Men's 77 kg snatch Satheesha Rai
 India, 147.5 kg
Dave Morgan
 Wales, 145 kg
Damian Brown
 Australia, 140 kg
Men's 77 kg clean and jerk Damian Brown
 Australia, 187.5 kg
Satheesha Rai
 India, 175 kg
Alain Bilodeau
 Canada, 167.5 kg
Men's 77 kg combined Damian Brown
 Australia, 327.5 kg
Satheesha Rai
 India, 322.5 kg
Alain Bilodeau
 Canada, 305 kg
Men's 85 kg snatch Stephen Ward
 England, 157.5 kg
Leon Griffin
 England, 155 kg
David Matam Matam
 Cameroon, 147.5 kg
Men's 85 kg clean and jerk Leon Griffin
 England, 192.5 kg
Stephen Ward
 England, 187.5 kg
David Matam Matam
 Cameroon, 180 kg
Men's 85 kg combined Leon Griffin
 England, 347.5 kg
Stephen Ward
 England, 345 kg
David Matam Matam
 Cameroon, 327.5 kg
Men's 94 kg snatch Kiril Kounev
 Australia, 165 kg
Anthony Arthur
 England, 152.5
Simon Heffernan
 Australia, 150 kg
Men's 94 kg clean and jerk Kiril Kounev
 Australia, 205 kg
Andrew Callard
 England, 190 kg
Simon Heffernan
 Australia, 185 kg
Men's 94 kg combined Kiril Kounev
 Australia, 370 kg
Andrew Callard
 England, 340 kg
Simon Heffernan
 Australia, 335 kg
Men's 105 kg snatch Akos Sandor
 Canada, 167.5 kg
Tommy Yule
 England, 160 kg
Nigel Avery
 New Zealand, 155 kg
Men's 105 kg clean and jerk Akos Sandor
 Canada, 192.5 kg
Tommy Yule
 England, 190 kg
Karl Grant
 England, 187.5 kg
Men's 105 kg combined Akos Sandor
 Canada, 360 kg
Tommy Yule
 England, 350 kg
Nigel Avery
 New Zealand, 340 kg
Men's 105+ kg snatch Darren Liddel
 New Zealand, 165 kg
Giles Greenwood
 England, 162.5 kg
Christopher Rae
 Australia, 160 kg
Men's 105+ kg clean and jerk Darren Liddel
 New Zealand, 202.5 kg
Jean Bilong
 Cameroon, 192.5 kg
Christopher Rae
 Australia, 192.5 kg
Men's 105+ kg combined Darren Liddel
 New Zealand, 367.5 kg
Christopher Rae
 Australia, 352.5 kg
Giles Greenwood
 England, 352.5 kg

See also[edit]

References[edit]

  1. ^ a b Roper, Alexander. "The Bidding Games: The Games Behind Malaysia's Commonwealth Games". Academia.edu. Retrieved 30 September 2013.
  2. ^ Jones, Terry (12 September 1998). "Opening ceremonies were as good as they get". Edmonton Sun. Retrieved 18 August 2016.
  3. ^ "Opening, closing programmes". Archived from the original on 2016-10-16.
  4. ^ "1998 Commonwealth Games gloriously officiated".
  5. ^ "Soka Gakkai Malaysia XVI Commonwealth Games".
  6. ^ "Glittering Ceremony Marks Commonwealth Games Opening".
  7. ^ "Opening, closing programmes". Archived from the original on 2016-10-16.
  8. ^ "Games Operation". Official website.
  9. ^ "Past Commonwealth Games". CGF. Archived from the original on 15 February 2013. Retrieved 3 October 2012.
  10. ^ [1]
  11. ^ "1998 Commonwealth Games" (PDF).
  12. ^ "Malaysia made history 10 golds placed nation in fourth place".
  13. ^ "Best Ever Commonwealth Games Comes To A Close".
  14. ^ http://edition.cnn.com/WORLD/9511/nigeria/11-11/
  15. ^ "Schedule".
  16. ^ "Sports".
  17. ^ "Results". Archived from the original on 1999-05-04.
  18. ^ "Medal". Archived from the original on 2005-12-22.

External links[edit]


Preceded by
Victoria
Commonwealth Games
Kuala Lumpur
XVI Commonwealth Games
Succeeded by
Manchester