2001–02 UEFA Cup

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to navigation Jump to search

2001–02 UEFA Cup
Rotterdam feyenoord stadion 1.jpg
De Kuip in Rotterdam hosted the final.
Dates 9 August 2001 – 8 May 2002
Final positions
Champions Netherlands Feyenoord (2nd title)
Runners-up Germany Borussia Dortmund
Tournament statistics
Matches played 204
Goals scored 552 (2.71 per match)
Top scorer(s) Netherlands Pierre van Hooijdonk (8 goals)

The 2001–02 UEFA Cup was won by Feyenoord at their home ground in the final against Borussia Dortmund. It was the second time they won the competition.

Association team allocation[edit]

A total of 146 teams from 51 UEFA associations participated in the 2001–02 UEFA Cup. Associations are allocated places according to their 2000 UEFA league coefficient.[1]

Below is the qualification scheme for the 2001–02 UEFA Cup:

Association ranking[edit]

Rank Association Coeff. Teams Notes
1 Spain Spain 59.599 3 +1(UCL)
2 Italy Italy 55.927 +1(UCL)
3 Germany Germany 44.403 +1(UCL)
4 France France 42.727 +2(UCL)+2(IT)
5 England England 41.455 +1(IT)
6 Netherlands Netherlands 36.666 +3(UCL)
7 Russia Russia 29.275 4 +1(UCL)
8 Czech Republic Czech Republic 29.124 +1(UCL)
9 Greece Greece 28.866 2
10 Portugal Portugal 24.549
11 Turkey Turkey 23.850
12 Ukraine Ukraine 23.166 +1(UCL)
13 Norway Norway 22.100
14 Switzerland Switzerland 21.000 +1(UCL)
15 Scotland Scotland 20.500 +2(UCL)
16 Austria Austria 20.500 3 +1(UCL)
17 Belgium Belgium 19.050
18 Denmark Denmark 18.175 +1(UCL)
Rank Association Coeff. Teams Notes
19 Poland Poland 18.000 3 +1(UCL)
20 Romania Romania 17.833 +1(UCL)
21 Croatia Croatia 16.124 +1(UCL)
22 Sweden Sweden 15.533 2 +1(UCL)
23 Hungary Hungary 15.416
24 Israel Israel 13.541
25 Slovakia Slovakia 12.832 +1(UCL)+1(FP)
26 Slovenia Slovenia 11.831
27 Cyprus Cyprus 11.498
28 Federal Republic of Yugoslavia Yugoslavia 11.415 +1(UCL)
29 Bulgaria Bulgaria 10.540 +1(UCL)
30 Georgia (country) Georgia 9.666
31 Latvia Latvia 8.332
32 Finland Finland 8.041 +1(UCL)+1(FP)
33 Belarus Belarus 7.583 +1(FP)
34 Moldova Moldova 6.333
35 Iceland Iceland 6.332
36 Republic of Macedonia Macedonia 5.081
Rank Association Coeff. Teams Notes
37 Lithuania Lithuania 4.665 2
38 Estonia Estonia 2.582
39 Wales Wales 2.332
40 Armenia Armenia 2.249
41 Republic of Ireland Republic of Ireland 1.665
42 Malta Malta 1.498
43 Northern Ireland Northern Ireland 1.498
44 Faroe Islands Faroe Islands 1.415
45 Luxembourg Luxembourg 1.332
46 Azerbaijan Azerbaijan 1.249
47 Liechtenstein Liechtenstein 1.000 1
48 Albania Albania 0.832 2
49 Bosnia and Herzegovina Bosnia and Herzegovina 0.500
50 Andorra Andorra 0.000 1
51 San Marino San Marino 0.000
Notes
  • (FP): Additional fair play berth (Finland, Slovakia, Belarus)
  • (UCL): Additional teams transferred from the UEFA Champions League
  • (IT): Additional teams from Intertoto Cup

Distribution[edit]

Teams entering in this round Teams advancing from previous round Teams transferred from Champions League
Qualifying round
(82 teams)
  • 31 domestic cup winners from associations 19–49
  • 33 domestic league runners-up from associations 16–49
  • 13 domestic league third-placed teams from associations 9–21
  • 3 teams from the Fair Play rankings
  • 2 domestic league champions teams from Andorra and San Marino
First round
(96 teams)
  • 18 domestic cup winners from associations 1–18
  • 2 domestic league third-placed teams from associations 7–8
  • 5 domestic league fourth-placed teams from associations 4–8
  • 8 domestic league fifth-placed teams from associations 1–8
  • 3 domestic league sixth-placed teams from associations 1–3
  • 3 winners of the Intertoto Cup
  • 41 winners from the qualifying round
  • 16 losing teams from Champions League qualifying
Second round
(48 teams)
  • 48 winners from the first round
Third round
(32 teams)
  • 24 winners from the second round
  • 8 third placed teams from the Champions League first group stage
Fourth round
(16 teams)
  • 16 winners from the third round
Play offs
(8 teams)
  • 8 winners from the fourth round play the quarter finals, semi finals and final

Redistribution rules[edit]

A UEFA Cup place is vacated when a team qualify for both the Champions League and the UEFA Cup, or qualify for the UEFA Cup by more than one method. When a place is vacated, it is redistributed within the national association by the following rules:<

  • When the domestic cup winners (considered as the "highest-placed" qualifier within the national association) also qualify for the Champions League, their UEFA Cup place is vacated, and the remaining UEFA Cup qualifiers are moved up one place, with the final place (with the earliest starting round) taken by the domestic cup runners-up, provided they do not already qualify for the Champions League or the UEFA Cup. Otherwise, this place is taken by the highest-placed league finisher which do not qualify for the UEFA Cup yet.
  • When the domestic cup winners also qualify for the UEFA Cup through league position, their place through the league position is vacated, and the UEFA Cup qualifiers which finish lower in the league are moved up one place, with the final place taken by the highest-placed league finisher which do not qualify for the UEFA Cup yet.
  • A place vacated by the League Cup winners is taken by the highest-placed league finisher which do not qualify for the UEFA Cup yet.
  • A Fair Play place is taken by the highest-ranked team in the domestic Fair Play table which do not qualify for the Champions League or UEFA Cup yet.

Teams[edit]

The labels in the parentheses show how each team qualified for the place of its starting round:

  • CW: Cup winners
  • CR: Cup runners-up
  • LC: League Cup winners
  • Nth: League position
  • P-W: End-of-season European competition play-off winners
  • FP: Fair play
  • IT: Intertoto Cup winners
  • UCL: Relegated from the Champions League
    • GS: Third-placed teams from the group stage
    • Q3: Losers from the third qualifying round
Third round
Russia Lokomotiv Moscow (UCL GS) Germany Borussia Dortmund (UCL GS) Spain Mallorca (UCL GS) Netherlands PSV Eindhoven (UCL GS)
Scotland Celtic (UCL GS) France Lyon (UCL GS) France Lille OSC (UCL GS) Netherlands Feyenoord (UCL GS)
First round
Ukraine Shakhtar Donetsk (UCL Q3) Austria Tirol Innsbruck (UCL Q3) Romania Steaua București (UCL Q3) Finland Haka (UCL Q3)
Croatia Hajduk Split (UCL Q3) Federal Republic of Yugoslavia Red Star Belgrade (UCL Q3) Poland Wisła Kraków (UCL Q3) Denmark Copenhagen (UCL Q3)
Slovakia Inter Bratislava (UCL Q3) Sweden Halmstad (UCL Q3) Czech Republic Slavia Prague (UCL Q3) Bulgaria PFC Levski Sofia (UCL Q3)
Netherlands Ajax (UCL Q3) Switzerland Grasshoppers (UCL Q3) Italy Parma (UCL Q3) Scotland Rangers (UCL Q3)
Spain Valencia (5th) Spain Celta de Vigo (6th) Spain Real Zaragoza (CW) Italy Internazionale (5th)
Italy A.C. Milan (6th) Italy Fiorentina (CW) Germany Hertha BSC (5th) Germany SC Freiburg (6th)
Germany Union Berlin (CR) France Bordeaux (4th) France CS Sedan-Ardennes (5th) France RC Strasbourg (CW)
England Leeds United (4th) England Ipswich Town (5th) England Chelsea (6th) Netherlands Roda JC (4th)
Netherlands FC Utrecht (5th) Netherlands FC Twente (CW) Russia Torpedo Moscow (3rd) Russia Dynamo Moscow (5th)
Russia Chernomorets Novorossiysk (6th) Russia Anzhi Makhachkala (CR) Czech Republic Sigma Olomouc (3rd) Czech Republic Marila Příbram (4th)
Czech Republic Slovan Liberec (6th) Czech Republic Viktoria Žižkov (CW) Greece PAOK (CW) Portugal Sporting CP (3rd)
Turkey Gençlerbirliği (CW) Ukraine Dnipro (3rd) Norway Odd Grenland (CW) Switzerland Servette (CW)
Scotland Hibernian (3rd) Austria FC Kärnten (CW) Belgium Westerlo (CW) Denmark Silkeborg IF(CW)
England Aston Villa (IT) France Paris Saint-Germain (IT) France Troyes (IT)
Qualifying round
Greece AEK Athens (3rd) Portugal Marítimo (CR) Turkey Gaziantepspor (3rd) Ukraine CSKA Kyiv (CR)
Norway Viking (3rd) Switzerland St. Gallen (3rd) Scotland Kilmarnock (4th) Austria Rapid Wien (2nd)
Austria Grazer AK (3rd) Belgium Club Brugge (2nd) Belgium Standard Liège (3rd) Denmark Brøndby (2nd)
Denmark FC Midtjylland (4th) Poland Pogoń Szczecin (2nd) Poland Legia Warsaw (3rd) Poland Polonia Warsaw (CW)
Romania FC Brașov (3rd) Romania Rapid București (4th) Romania Dinamo București (CR) Croatia Osijek (3rd)
Croatia Varteks (4th) Croatia Dinamo Zagreb (CW) Sweden Helsingborg (2nd) Sweden IF Elfsborg (CW)
Hungary Dunaferr (CW) Hungary Debreceni VSC (CW) Israel Hapoel Tel Aviv (2nd) Israel Maccabi Tel Aviv (CW)
Slovakia Slovan Bratislava (2nd) Slovakia MFK Ružomberok (CR) Slovenia Olimpija Ljubljana (2nd) Slovenia ND Gorica (CW)
Cyprus Olympiakos Nicosia (2nd) Cyprus Apollon Limassol (CW) Federal Republic of Yugoslavia Obilić (3rd) Federal Republic of Yugoslavia FK Partizan (CW)
Bulgaria CSKA Sofia (2nd) Bulgaria Litex Lovech (CW) Georgia (country) Lokomotivi Tbilisi (2nd) Georgia (country) FC Dinamo Tbilisi (3rd)
Latvia Ventspils (2nd) Latvia Dinaburg (CR) Finland Jokerit (2nd) Finland HJK (CW)
Belarus BATE Borisov (2nd) Belarus Belshina Bobruisk (CW) Moldova Zimbru Chişinău (2nd) Moldova Nistru Otaci (CR)
Iceland Fylkir (2nd) Iceland ÍA (CR) Republic of Macedonia Vardar (2nd) Republic of Macedonia Pelister (CW)
Lithuania Žalgiris Vilnius (2nd) Lithuania Atlantas Klaipėda (CW) Estonia Flora (2nd) Estonia Narva Trans (CW)
Wales Cwmbran Town (2nd) Wales Total Network Solutions (CR) Armenia Ararat Yerevan (2nd) Armenia Mika (CW)
Republic of Ireland Shelbourne (2nd) Republic of Ireland Longford Town (CR) Malta Sliema Wanderers (2nd) Malta Birkirkara (CR)
Northern Ireland Glenavon (3rd) Northern Ireland Glentoran (CW) Faroe Islands HB (2nd) Faroe Islands (CW)
Luxembourg CS Grevenmacher (2nd) Luxembourg Etzella Ettelbruck (CW) Liechtenstein FC Vaduz (CW) Azerbaijan Neftchi Baku (2nd)
Azerbaijan Shafa Baku (CW) Albania Dinamo Tirana (3rd) Albania KF Tirana (CW) Bosnia and Herzegovina Brotnjo (2nd)
Bosnia and Herzegovina Sarajevo (CR) Andorra Santa Coloma (1st) San Marino Cosmos (1st) Slovakia MŠK Púchov (FP)
Finland MYPA (FP) Belarus Shakhtyor Soligorsk (FP)

Qualifying round[edit]

All times are CEST (UTC+2).

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Cosmos San Marino 0–3 Austria Rapid Wien 0–1 0–2
Pelister Republic of Macedonia 3–4 Switzerland St. Gallen 0–2 3–2
Dinamo București Romania 4–1 Albania Dinamo Tirana 1–0 3–1
Olimpija Ljubljana Slovenia 7–0 Azerbaijan Shafa Baku 4–0 3–0
Midtjylland Denmark 5–1 Northern Ireland Glentoran 1–1 4–0
Narva Trans Estonia 3–5 Sweden Elfsborg 3–0[2] 0–5
Club Brugge Belgium 10–1 Iceland ÍA Akraness 4–0 6–1
Obilić Federal Republic of Yugoslavia 5–1 Faroe Islands GÍ Gøta 4–0 1–1
Brașov Romania 7–1 Armenia Mika 5–1 2–0
Viking Norway 2–1 Bosnia and Herzegovina Brotnjo 1–0 1–1
CSCA Kyiv Ukraine 4–0 Finland Jokerit 2–0 2–0
Vardar Republic of Macedonia 1–6 Belgium Standard Liège 0–3 1–3
HJK Finland 3–1 Latvia Ventspils 2–1 1–0
Cwmbran Town Wales 0–5 Slovakia Slovan Bratislava 0–4 0–1
Marítimo Portugal 2–0 Bosnia and Herzegovina FK Sarajevo 1–0 1–0
Fylkir Iceland 3–2 Poland Pogoń Szczecin 2–1 1–1
Dinamo Zagreb Croatia 2–0 Estonia Flora Tallinn 1–0 1–0
Glenavon Northern Ireland 0–2 Scotland Kilmarnock 0–1 0–1
Tirana Albania 4–5 Cyprus Apollon Limassol 3–2 1–3
Ararat Yerevan Armenia 0–5 Israel Hapoel Tel Aviv 0–2 0–3
Etzella Ettelbruck Luxembourg 1–6 Poland Legia Warszawa 0–4 1–2
Zimbru Chișinău Moldova 1–4 Turkey Gaziantepspor 0–0 1–4
Dinaburg Latvia 2–2 (a) Croatia Osijek 2–1 0–1
Neftchi Baku Azerbaijan 0–1 Slovenia Gorica 0–0 0–1
HB Tórshavn Faroe Islands 2–6 Austria Grazer AK 2–2 0–4
Atlantas Lithuania 0–12 Romania Rapid București 0–4 0–8
Matador Púchov Slovakia 4–2 Malta Sliema Wanderers 3–0 1–2
Longford Town Republic of Ireland 1–3 Bulgaria Litex Lovech 1–1 0–2
Brøndby Denmark 5–0 Republic of Ireland Shelbourne 2–0 3–0
FC Santa Coloma Andorra 1–8 Federal Republic of Yugoslavia Partizan 0–1 1–7
Maccabi Tel Aviv Israel 7–0 Lithuania Žalgiris Vilnius 6–0 1–0
Shakhtyor Soligorsk Belarus 2–5 Bulgaria CSKA Sofia 1–2 1–3
MyPa Finland 2–5 Sweden Helsingborg 1–3 1–2
Dinamo Tbilisi Georgia (country) 2–5 Belarus BATE Borisov 2–1 0–4
Debrecen Hungary 3–1 Moldova Nistru Otaci 3–0 0–1
Polonia Warsaw Poland 6–0 Wales Total Network Solutions 4–0 2–0
Birkirkara Malta 1–1 (a) Georgia (country) Lokomotivi Tblisi 0–0 1–1
AEK Athens Greece 8–0 Luxembourg Grevenmacher 6–0 2–0
MFK Ružomberok Slovakia 3–1 Belarus Belshina Bobruisk 3–1 0–0
Olympiakos Nicosia Cyprus 6–4 Hungary Dunaferr 2–2 4–2
Vaduz Liechtenstein 4–9 Croatia Varteks 3–3 1–6

First leg[edit]

Neftchi Baku Azerbaijan 0–0 Slovenia Gorica
Report

Púchov Slovakia 3–0 Malta Sliema Wanderers
Breška Goal 10'
Perniš Goal 66' (pen.)
Belák Goal 72'
Report

Ružomberok Slovakia 3–1 Belarus Belshina Bobruisk
Fabuľa Goal 22'83' (pen.)
Oravec Goal 42'
Report Sednev Goal 58' (pen.)

Dinamo București Romania 1–0 Albania Dinamo Tirana
Niculescu Goal 34' (pen.) Report

Narva Trans Estonia 3–0[2] Sweden Elfsborg
Gruznov Goal 40' Report Lundström Goal 33'
Andreasson Goal 36' (pen.)61'

Brașov Romania 5–1 Armenia Mika
Buga Goal 21'
Sandor Goal 23'27'
Isăilă Goal 47'
Badea Goal 61'
Report Nazaryan Goal 57'

CSKA Kyiv Ukraine 2–0 Finland Jokerit
Kostyshyn Goal 23'
Maltsev Goal 49'
Report

Ararat Armenia 0–2 Israel Hapoel Tel Aviv
Report Tuama Goal 38'
Osterc Goal 43'

Dinaburg Latvia 2–1 Croatia Osijek
Dorosh Goal 60'
Pučinskis Goal 80'
Report Vuka Goal 53'

Atlantas Lithuania 0–4 Romania Rapid București
Report Schumacher Goal 18'
Pancu Goal 46'
Niță Goal 66'
Șumudică Goal 90'

Dinamo Tbilisi Georgia (country) 2–1 Belarus BATE Borisov
Daraselia Goal 22' (pen.)
Mikuchadze Goal 86'
Report Hancharyk Goal 88'

Polonia Warsaw Poland 4–0 Wales Total Network Solutions
Tarachulski Goal 70'78'
Moskal Goal 90+2'90+3'
Report

Pelister Republic of Macedonia 0–2 Switzerland St. Gallen
Report Guido Goal 4'
Dal Santo Goal 89'

Obilić Federal Republic of Yugoslavia 4–0 Iceland GÍ Gøta
Simonović Goal 22'
Zorić Goal 45+2'
Mladenović Goal 48'
Filipović Goal 65'
Report

HJK Finland 2–1 Latvia Ventspils
Kallio Goal 37'
Jensen Goal 75'
Report Rimkus Goal 62' (pen.)

Tirana Albania 3–2 Cyprus Apollon Limassol
Fortuzi Goal 58'83'
Kenesei Goal 75'
Report Zubarev Goal 3'48'

Shakhtyor Soligorsk Belarus 1–2 Bulgaria CSKA Sofia
Podrez Goal 81' Report Manchev Goal 65'
Giglio Goal 79'
Attendance: 1,650

Midtjylland Denmark 1–1 Northern Ireland Glentoran
Pimpong Goal 16' Report Glendinning Goal 84'

Viking Norway 1–0 Bosnia and Herzegovina Brotnjo
Fuglestad Goal 82' (pen.) Report

Etzella Ettelbruck Luxembourg 0–4 Poland Legia Warsaw
Report Magiera Goal 12'
Kucharski Goal 15'
Wroblewski Goal 26'
Mierzejewski Goal 72'

Maccabi Tel Aviv Israel 6–0 Lithuania Žalgiris
Ben-Dayan Goal 7'
Dego Goal 21'45'77'
Banin Goal 51'
Biton Goal 80'
Report

MYPA Finland 1–3 Sweden Helsingborg
Lindberg Goal 50' Report Eklund Goal 26'
Prica Goal 47'
Lindström Goal 86'

Olympiakos Nicosia Cyprus 2–2 Hungary Dunaújváros
Themistokleous Goal 49'
Kožlej Goal 78'
Report Sowunmi Goal 15'
Tököli Goal 50'


HB Faroe Islands 2–2 Austria Grazer AK
Mortansson Goal 50'58' Report Akwuegbu Goal 60'90'


Vaduz Liechtenstein 3–3 Croatia Varaždin
Niederhäuser Goal 41'
Merenda Goal 53'75'
Report Bjelanović Goal 49'85'86'

Glenavon Northern Ireland 0–1 Scotland Kilmarnock
Report Innes Goal 90+3'

Vardar Republic of Macedonia 0–3 Belgium Standard Liège
Report Meyssen Goal 30'
Blay Goal 50'
Walem Goal 69'

Cwmbrân Town Wales 0–4 Slovakia Slovan Bratislava
Report Mojić Goal 40'
Obžera Goal 45'
Vittek Goal 83'
Sobona Goal 87'

Olimpija Ljubljana Slovenia 4–0 Azerbaijan Shafa Baku
Komac Goal 28'
Tiganj Goal 58'59'
Calleja Goal 74'
Report

Club Brugge Belgium 4–0 Iceland ÍA Akraness
Lange Goal 62'85'
Lembi Goal 77'
Mendoza Goal 88' (pen.)
Report

Dinamo Zagreb Croatia 1–0 Estonia Flora
Gondzic Goal 53' Report

Debreceni Hungary 3–0 Moldova Nistru Otaci
Bajzát Goal 25'
Ulveczki Goal 35'
Tiber Goal 82'
Report

Cosmos San Marino 0–1 Austria Rapid Wien
Report Wallner Goal 10'

Longford Town Republic of Ireland 1–1 Bulgaria Litex Lovech
Petev Goal 14' (o.g.) Report Lavine Goal 84' (o.g.)

Brøndby Denmark 2–0 Republic of Ireland Shelbourne
Jonson Goal 16'
Bagger Goal 80'
Report


AEK Athens Greece 6–0 Luxembourg Grevenmacher
Tsiartas Goal 39'
Zagorakis Goal 42'
Lakis Goal 54'
Nikolaidis Goal 66'90'
Konstantinidis Goal 70'
Report

Fylkir Iceland 2–1 Poland Pogoń Szczecin
McFarlane Goal 8'
Stígsson Goal 41'
Report Dźwigała Goal 71' (pen.)

Marítimo Portugal 1–0 Bosnia and Herzegovina FK Sarajevo
Dinda Goal 5' Report
Referee: Stéphane Moulin (France)

Second leg[edit]

FK Sarajevo Bosnia and Herzegovina 0 – 1 Portugal Marítimo
Report Fernandes Goal 90'
Referee: Stefan Meßner (Austria)

Marítimo won 2–0 on aggregate.

First round[edit]

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Inter Bratislava Slovakia 1–3 Bulgaria Litex Lovech 1–0 0–3
Internazionale Italy 6–0 Romania Brașov 3–0 3–0
Servette Switzerland 2–1 Czech Republic Slavia Prague 1–0 1–1
Roda JC Netherlands 6–1 Iceland Fylkir 3–0 3–1
CSCA Kyiv Ukraine 3–2 Federal Republic of Yugoslavia Red Star Belgrade 3–2 0–0
Gençlerbirliği Turkey 1–2 Sweden Halmstad 1–1 0–1
AEK Athens Greece 4–3 Scotland Hibernian 2–0 2–3 (a.e.t.)
Olimpija Ljubljana Slovenia 2–4 Denmark Brøndby 2–4 0–0
Utrecht Netherlands 6–3 Austria Grazer AK 3–0 3–3
Slovan Liberec Czech Republic 2–1 Slovakia Slovan Bratislava 2–0 0–1
Copenhagen Denmark 4–2 Federal Republic of Yugoslavia Obilić 2–0 2–2
CSKA Sofia Bulgaria 4–2 Ukraine Shakhtar Donetsk 3–0 1–2
Standard Liège Belgium 4–2 France Strasbourg 2–0 2–2
BATE Borisov Belarus 0–6 Italy Milan 0–2 0–4
Chernomorets Novorossiysk Russia 0–6 Spain Valencia 0–1 0–5
Aston Villa England 3–3 (a) Croatia Varteks 2–3 1–0
Parma Italy 3–0 Finland HJK 1–0 2–0
Gorica Slovenia 1–3 Croatia Osijek 1–2 0–1
Ipswich Town England 3–2 Russia Torpedo Moscow 1–1 2–1
Kilmarnock Scotland 1–3 Norway Viking 1–1 0–2
Ajax Netherlands 5–0 Cyprus Apollon Limassol 2–0 3–0
Real Zaragoza Spain 5–1 Denmark Silkeborg 3–0 2–1
Dinamo Bucureşti Romania 2–6 Switzerland Grasshopper 1–3 1–3
Marila Příbram Czech Republic 5–3 France Sedan 4–0 1–3
Troyes France 6–2 Slovakia MFK Ružomberok 6–1 0–1
Legia Warszawa Poland 10–2 Sweden Elfsborg 4–1 6–1
Westerlo Belgium 0–3 Germany Hertha Berlin 0–2 0–1
Chelsea England 5–0 Bulgaria Levski Sofia 3–0 2–0
Kärnten Austria 0–4 Greece PAOK 0–0 0–4
Dynamo Moscow Russia 1–0 Malta Birkirkara 1–0 0–0
Dnipro Dnipropetrovsk Ukraine 1–2 Italy Fiorentina 0–0 1–2
St. Gallen Switzerland 3–2 Romania Steaua București 2–1 1–1
Bordeaux France 6–4 Hungary Debrecen 5–1 1–3
Hapoel Tel Aviv Israel 2–1 Turkey Gaziantepspor 1–0 1–1
Haka Finland 1–4 Germany Union Berlin 1–1 0–3
Partizan Federal Republic of Yugoslavia 2–5 Austria Rapid Wien 1–0 1–5
Celta de Vigo Spain 7–4 Czech Republic Sigma Olomouc 4–0 3–4
Midtjylland Denmark 2–6 Portugal Sporting CP 0–3 2–3
Anzhi Makhachkala Russia 0–1 Scotland Rangers 0–1 1
Hajduk Split Croatia 2–3 Poland Wisła Kraków 2–2 0–1
Paris Saint-Germain France 3–0 Romania Rapid București 0–0 3–02
Marítimo Portugal 1–3 England Leeds United 1–0 0–3
Olympiakos Nicosia Cyprus 3–9 Belgium Club Brugge 2–2 1–7
Odd Grenland Norway 3–3 (a) Sweden Helsingborg 2–2 1–1
Viktoria Žižkov Czech Republic 0–1 Austria Tirol Innsbruck 0–0 0–1
Dinamo Zagreb Croatia 3–3 (a) Israel Maccabi Tel Aviv 2–2 1–1
Polonia Warszawa Poland 1–4 Netherlands Twente 1–2 0–2
Matador Púchov Slovakia 1–2 Germany Freiburg 0–0 1–2

1 Only one leg was played, in a neutral venue in Warsaw, Poland, due to security concerns in Russia.

2 PSG won 3–0 because there was a blackout in Bucharest at that time and the match was stopped immediately in favour of the visitors.

First leg[edit]


Gorica Slovenia 1–2 Croatia Osijek
Težački Goal 57' Report Turković Goal 54'
Beširević Goal 75'



Chernomorets Novorossiysk Russia 0–1 Spain Valencia
Report Mista Goal 55'
Central Stadium, Novorossiysk

Odd Grenland Norway 2–2 Sweden Helsingborg
Fevang Goal 9'
van Ankeren Goal 32'
Hanson Goal 23'
Santos Goal 56'
Attendance: 3,012
Referee: Sten Kaldma (Estonia)

Midtjylland Denmark 0–3 Portugal Sporting CP
Report Babb Goal 50'
Beto Goal 63'
Jardel Goal 90'
Attendance: 5,150


Internazionale Italy 3–0 Romania Brașov
Dalmat Goal 23'
Kallon Goal 31'
Di Biagio Goal 41'
Report

Chelsea England 3–0 Bulgaria Levski Sofia
Guðjohnsen Goal 45'74'
Lampard Goal 90'
Report
Attendance: 20,812
Referee: Helmut Fleischer (Germany)

BATE Borisov Belarus 0–2 Italy Milan
Shevchenko Goal 64'
Moreno Goal 88'
Attendance: 10,000
Referee: Steve Dunn (England)

Parma Italy 1–0 Finland HJK
Milošević Goal 21' (pen.)

Hajduk Split Croatia 2–2 Poland Wisła Kraków
Deranja Goal 22'
Srna Goal 87'
Report Żurawski Goal 51'
Moskalewicz Goal 90+'

Standard Liège Belgium 2–0 France Strasbourg
Moreira Goal 40'83'

AEK Athens Greece 2–0 Scotland Hibernian
Tsiartas Goal 54' (pen.)
Nikolaidis Goal 66'
Attendance: 15,525
Referee: Attila Hanacsek (Hungary)

Aston Villa England 2–3 Croatia Varteks
Ángel Goal 53'68' Report Bjelanović Goal 43'85'
Karić Goal 63'


CSKA Sofia Bulgaria 3–0 Ukraine Shakhtar Donetsk
Manchev Goal 24'80'
Penev Goal 40'
Attendance: 13,000

Partizan Federal Republic of Yugoslavia 1–0 Austria Rapid Wien
Bajić Goal 90' Report

Ipswich Town England 1–1 Russia Torpedo Moscow
Bramble Goal 85' Vyazmikin Goal 14'

Kilmarnock Scotland 1–1 Norway Viking
Dargo Goal 73' Sanne Goal 45'
Attendance: 6,322
Referee: Ivan Dobrinov (Bulgaria)

Dinamo Zagreb Croatia 2–2 Israel Maccabi Tel Aviv
Agić Goal 55'
Sedloski Goal 73'
Report Goldberg Goal 33'
Dego Goal 41'

Marítimo Portugal 1–0 England Leeds United
Fernandes Goal 34' Report
Attendance: 10,500

Second leg[edit]

Tirol Innsbruck Austria 1–0 Czech Republic Viktoria Žižkov
Glieder Goal 49' Report
Referee: Vasyl Melnychuk (Ukraine)

Wacker Innsbruck won 1–0 on aggregate.


Paris Saint-Germain were awarded a 3–0 victory for the second leg as Rapid București walked out, therefore winning 3–0 on aggregate


3–3 on aggregate. Maccabi Tel Aviv won on away goals.


Osijek Croatia 1–0 Slovenia Gorica
Vuka Goal 64' Report

Osijek won 3–1 on aggregate.


Freiburg Germany 2–1 Slovakia Matador Púchov
Coulibaly Goal 20'
Tanko Goal 89'
Report Perniš Goal 51'

Freiburg won 2–1 on aggregate.


Valencia won 6–0 on aggregate.


Helsingborg Sweden 1–1 Norway Odd Grenland
Santos Goal 3' Fevang Goal 54'
Attendance: 4,034
Referee: Sergiy Shebek (Ukraine)

3–3 on aggregate. Helsingborg won on away goals.


Sporting CP Portugal 3–2 Denmark Midtjylland
Jardel Goal 4'45'
Skriver Goal 85' (o.g.)
Report Lindkvist Goal 54'
Skoubo Goal 56'
Attendance: 16,000

Sporting CP won 6–2 on aggregate.


CSCA Kyiv won 3–2 on aggregate.


Brașov Romania 0–3 Italy Internazionale
Ventola Goal 14'79'
Guly Goal 36'

Internazionale won 6–0 on aggregate.


Levski Sofia Bulgaria 0–2 England Chelsea
Report Terry Goal 33'
Guðjohnsen Goal 45'

Chelsea won 6–0 on aggregate.


Milan Italy 4–0 Belarus BATE Borisov
Rui Costa Goal 21'
Moreno Goal 45'
Sarr Goal 56'
Inzaghi Goal 74' (pen.)
Attendance: 12,000

Milan won 6–0 on aggregate.


HJK Finland 0–2 Italy Parma
Marchionni Goal 79'
Bonazzoli Goal 90'

Parma won 3–0 on aggregate.


Wisła Kraków won 3–2 on aggregate.


Strasbourg France 2–2 Belgium Standard Liège
Ljuboja Goal 5'37' Goosens Goal 57'
Vandooren Goal 60'

Standard Liège won 4–2 on aggregate.


Hibernian Scotland 3–2 (a.e.t.) Greece AEK Athens
Luna Goal 52'82'
Zitelli Goal 114'
Tsiartas Goal 92'105'
Attendance: 16,647
Referee: Jacek Granat (Poland)

AEK Athens won 4–3 on aggregate.


3–3 on aggregate. Varteks won on away goals.


Fiorentina won 2–1 on aggregate.


Shakhtar Donetsk Ukraine 2–1 Bulgaria CSKA Sofia
Vorobey Goal 30'51' Deyanov Goal 90'
Attendance: 30,000

CSKA Sofia won 4–2 on aggregate


Anzhi Makhachkala Russia 0–1 Scotland Rangers
Report Konterman Goal 84'
Referee: Edgar Steinborn (Germany)

Rangers won 1–0 on aggregate after only one game was played.


Rapid Wien Austria 5–1 Federal Republic of Yugoslavia Partizan
Wallner Goal 11'60'
Taument Goal 33'
Wagner Goal 65'71'
Report Wagner Goal 57' (o.g.)

Rapid Wien won 5–2 on aggregate.


Torpedo Moscow Russia 1–2 England Ipswich Town
Vyazmikin Goal 66' Finidi Goal 47'
Stewart Goal 54' (pen.)

Ipswich Town won 3–2 on aggregate.


Viking Norway 2–0 Scotland Kilmarnock
Sanne Goal 1'
Nevland Goal 18'
Attendance: 4,335
Referee: Eric Romain (Belgium)

Viking won 3–1 on aggregate.


Leeds United England 3–0 Portugal Marítimo
Keane Goal 20'
Kewell Goal 36'
Bakke Goal 61'
Report
Referee: 38,125

Leeds United won 3–1 on aggregate.

Second round[edit]

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Roda JC Netherlands 5–3 Israel Maccabi Tel Aviv 4–1 1–2
Legia Warsaw Poland 2–7 Spain Valencia 1–1 1–6
Freiburg Germany 4–2 Switzerland St. Gallen 0–1 4–1
Bordeaux France 4–0 Belgium Standard Liège 2–0 2–0
Fiorentina Italy 4–2 Austria Tirol Innsbruck 2–0 2–2
Ipswich Town England 3–1 Sweden Helsingborg 0–0 3–1
Paris Saint-Germain France 6–2 Austria Rapid Wien 4–0 2–2
Union Berlin Germany 0–2 Bulgaria Litex Lovech 0–2 0–0
Copenhagen Denmark 1–0 Netherlands Ajax 0–0 1–0
Internazionale Italy 2–1 Poland Wisła Kraków 2–0 0–1
PAOK Greece 8–3 Czech Republic Marila Příbram 6–1 2–2
Rangers Scotland 7–2 Russia Dynamo Moscow 3–1 4–1
Halmstad Sweden 1–7 Portugal Sporting CP 0–1 1–6
Zaragoza Spain 0–1 Switzerland Servette 0–0 0–1
Leeds United England 6–5 France Troyes 4–2 2–3
CSCA Kyiv Ukraine 0–7 Belgium Club Brugge 0–2 0–5
Utrecht Netherlands 1–3 Italy Parma 1–3 0–0
Osijek Croatia 3–5 Greece AEK Athens 1–2 2–3
Viking Norway 0–3 Germany Hertha BSC 0–1 0–2
Grasshopper Switzerland 6–4 Netherlands Twente 4–1 2–3
Varteks Croatia 3–6 Denmark Brøndby 3–1 0–5
Hapoel Tel Aviv Israel 3–1 England Chelsea 2–0 1–1
Celta Vigo Spain 3–4 Czech Republic Slovan Liberec 3–1 0–3
Milan Italy 3–0 Bulgaria CSKA Sofia 2–0 1–0

First leg[edit]

Roda JC Netherlands 4–1 Israel Maccabi Tel Aviv
Soetaers Goal 4'35'
Berglund Goal 54'
Sonkaya Goal 82'
Report Horváth Goal 78'

Legia Warsaw Poland 1–1 Spain Valencia
Karwan Goal 11' Report A. Ilie Goal 60' (pen.)

Freiburg Germany 0–1 Switzerland St. Gallen
Report Mokoena Goal 90'



Ipswich Town England 0–0 Sweden Helsingborg
Report

Paris Saint-Germain France 4–0 Austria Rapid Wien
Ronaldinho Goal 16'58'
Mendy Goal 28'
Anelka Goal 54'
Report

Union Berlin Germany 0–2 Bulgaria Litex Lovech
Report Bornosuzov Goal 50'
Petrov Goal 92'

Copenhagen Denmark 0–0 Netherlands Ajax
Report


PAOK Greece 6–1 Czech Republic Marila Příbram
Yiasoumi Goal 22'27'
Okkas Goal 37'87'
Konstantinidis Goal 50'
Luciano Goal 75'
Report Siegl Goal 56'

Rangers Scotland 3–1 Russia Dynamo Moscow
Amoruso Goal 9'
Ball Goal 61'
de Boer Goal 79'
Report Gusev Goal 89'

Halmstad Sweden 0–1 Portugal Sporting CP
Report Niculae Goal 53'


Leeds United England 4–2 France Troyes
Viduka Goal 5'43'
Bowyer Goal 22'46'
Report Loko Goal 30'80'


Utrecht Netherlands 1–3 Italy Parma
Jochemsen Goal 76' Report Di Vaio Goal 22'69'
Bonazzoli Goal 55'

Osijek Croatia 1–2 Greece AEK Athens
Mijatović Goal 71' Report Zagorakis Goal 6'
Nikolaidis Goal 70'


Grasshopper Switzerland 4–1 Netherlands Twente
Núñez Goal 29'34'90'
Petrić Goal 57'
Report Polak Goal 69'

Varteks Croatia 3–1 Denmark Brøndby
Bjelanović Goal 64'
Mumlek Goal 77'
Karić Goal 83' (pen.)
Report Niżnik Goal 80'


Celta Vigo Spain 3–1 Czech Republic Slovan Liberec
Mostovoi Goal 35'76'90' Report Cáceres Goal 65' (o.g.)

Milan Italy 2–0 Bulgaria CSKA Sofia
Rui Costa Goal 20'
Shevchenko Goal 51'
Report

Second leg[edit]

Maccabi Tel Aviv Israel 2–1 Netherlands Roda JC
Biton Goal 37'57' Report Lawal Goal 11'

Roda JC won 5–3 on aggregate.


Valencia Spain 6–1 Poland Legia Warsaw
Albelda Goal 13'
A. Ilie Goal 16'
Đukić Goal 32'
Aimar Goal 39' (pen.)
Sánchez Goal 70'
Angulo Goal 78'
Report Svitlica Goal 76'

Valencia won 7–2 on aggregate.


St. Gallen Switzerland 1–4 Germany Freiburg
Zellweger Goal 8' Report Tskitishvili Goal 11'
Sellimi Goal 37'
But Goal 73'
Kehl Goal 82'

Freiburg won 4–2 on aggregate.


Standard Liège Belgium 0–2 France Bordeaux
Report Dugarry Goal 57'
Pauleta Goal 84'

Bordeaux won 4–0 on aggregate.


Tirol Innsbruck Austria 2–2 Italy Fiorentina
Gilewicz Goal 25'75' Report Nuno Gomes Goal 26'
Morfeo Goal 41'

Fiorentina won 4–2 on aggregate.


Helsingborg Sweden 1–3 England Ipswich Town
Eklund Goal 7' Report Hreiðarsson Goal 69'
Stewart Goal 81'88'

Ipswich Town won 3–1 on aggregate.


Rapid Wien Austria 2–2 France Paris Saint-Germain
Wagner Goal 10'16' Report Potillon Goal 52'
Hugo Leal Goal 91'

Paris Saint-Germain won 6–2 on aggregate.


Litex Lovech won 2–0 on aggregate.


Ajax Netherlands 0–1 Denmark Copenhagen
Report Jensen Goal 82'

Copenhagen won 1–0 on aggregate.


Internazionale won 2–1 on aggregate.


Marila Příbram Czech Republic 2–2 Greece PAOK
Čížek Goal 36'
Kučera Goal 61'
Report Luciano Goal 15'
Yiasoumi Goal 61'

PAOK won 8–3 on aggregate.


Dynamo Moscow Russia 1–4 Scotland Rangers
Gusev Goal 27' Report de Boer Goal 8'
Ferguson Goal 16'
Flo Goal 42'
Løvenkrands Goal 78'

Rangers won 7–2 on aggregate.


Sporting CP Portugal 6–1 Sweden Halmstad
Jardel Goal 30' (pen.)76'90'
João Pinto Goal 39'
Niculae Goal 61'
Paulo Bento Goal 71'
Report Nordstrand Goal 41'

Sporting CP won 7–2 on aggregate.


Servette Switzerland 1–0 Spain Real Zaragoza
Oruma Goal 87' Report

Servette won 1–0 on aggregate.


Troyes France 3–2 England Leeds United
Amzine Goal 8'
Hamed Goal 38'
Rothen Goal 58'
Report Viduka Goal 15'
Keane Goal 78'

Leeds United won 6–5 on aggregate.


Club Brugge Belgium 5–0 Ukraine CSCA Kyiv
Martens Goal 4'73'90'
Verheyen Goal 7'
Mendoza Goal 42'
Report

Club Brugge won 7–0 on aggregate.


Parma Italy 0–0 Netherlands Utrecht
Report

Parma won 3–1 on aggregate.


AEK Athens Greece 3–2 Croatia Osijek
Lakis Goal 31'
Tsiartas Goal 38'
Konstantinidis Goal 79'
Report Rodrigo Goal 15' (o.g.)
Mitu Goal 43'

AEK Athens won 5–3 on aggregate.


Hertha BSC won 3–0 on aggregate.


Twente Netherlands 3–2 Switzerland Grasshopper
van der Laan Goal 35'79'
Cairo Goal 45'
Report Chapuisat Goal 70'
Benjani Goal 85'

Grasshoppers won 6–4 on aggregate.


Brøndby Denmark 5–0 Croatia Varteks
Madsen Goal 1'
Bagger Goal 31'
Jonson Goal 53'76'83'
Report

Brøndby won 6–3 on aggregate.


Chelsea England 1–1 Israel Hapoel Tel Aviv
Zola Goal 64' Report Osterc Goal 35'

Hapoel Tel Aviv won 3–1 on aggregate.


Slovan Liberec Czech Republic 3–0 Spain Celta Vigo
Štajner Goal 38'
Nezmar Goal 70'90'
Report

Slovan Liberec won 4–3 on aggregate.


Milan won 3–0 on aggregate.

Third round[edit]

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
PAOK Greece 4–6 Netherlands PSV Eindhoven 3–2 1–4
Fiorentina Italy 0–3 France Lille 0–1 0–2
Valencia Spain 1–1 (5–4 p) Scotland Celtic 1–0 0–1 (a.e.t.)
Servette Switzerland 3–0 Germany Hertha BSC 0–0 3–0
Ipswich Town England 2–4 Italy Internazionale 1–0 1–4
Rangers Scotland 0–0 (4–3 p) France Paris Saint-Germain 0–0 0–0 (a.e.t.)
Feyenoord Netherlands 3–2 Germany Freiburg 1–0 2–2
AEK Athens Greece 4–3 Bulgaria Litex Lovech 3–2 1–1
Grasshopper Switzerland 3–4 England Leeds United 1–2 2–2
Parma Italy 4–1 Denmark Brøndby 1–1 3–0
Bordeaux France 1–2 Netherlands Roda JC 1–0 0–2
Slovan Liberec Czech Republic 5–2 Spain Mallorca 3–1 2–1
Hapoel Tel Aviv Israel 3–1 Russia Lokomotiv Moscow 2–1 1–0
Copenhagen Denmark 0–2 Germany Borussia Dortmund 0–1 0–1
Milan Italy 3–1 Portugal Sporting CP 2–0 1–1
Club Brugge Belgium 4–4 (a) France Lyon 4–1 0–3

First leg[edit]

PAOK Greece 3–2 Netherlands PSV Eindhoven
Yiasoumi Goal 36'69'
Udeze Goal 44'
Report de Jong Goal 19'
Bruggink Goal 81'


Valencia Spain 1–0 Scotland Celtic
Vicente Goal 74' Report

Servette Switzerland 0–0 Germany Hertha BSC
Report



Feyenoord Netherlands 1–0 Germany Freiburg
Ono Goal 82' Report


Grasshopper Switzerland 1–2 England Leeds United
Chapuisat Goal 17' Report Harte Goal 73'
Smith Goal 78'

Parma Italy 1–1 Denmark Brøndby
Lamouchi Goal 1' Report Nordin Goal 90' (pen.)


Slovan Liberec Czech Republic 3–1 Spain Mallorca
Lukáš Goal 2'
Johana Goal 19'
Jun Goal 50'
Report Biagini Goal 60'



Milan Italy 2–0 Portugal Sporting CP
Shevchenko Goal 37'
Inzaghi Goal 77'
Report

Second leg[edit]

PSV Eindhoven Netherlands 4–1 Greece PAOK
Vennegoor of Hesselink Goal 2'58'
Gakhokidze Goal 33'
Van Bommel Goal 90'
Report Okkas Goal 59'

PSV Eindhoven won 6–4 on aggregate.


Lille France 2–0 Italy Fiorentina
Cheyrou Goal 32'
Sterjovski Goal 78'
Report