2003–04 UEFA Cup

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to navigation Jump to search
2003–04 UEFA Cup
Ullevi stadium in gothenburg 20060510.jpg
Ullevi Stadium in Gothenburg hosted the final.
Tournament details
Dates12 August 2003 – 19 May 2004
Teams145 (from UEFA confederations)
Final positions
ChampionsSpain Valencia (1st title)
Runners-upFrance Marseille
Tournament statistics
Matches played205
Goals scored464 (2.26 per match)
Top scorer(s)Brazil Sonny Anderson
Serbia and Montenegro Mateja Kežman
Ivory Coast Didier Drogba
England Alan Shearer
(6 goals each)

The 2003–04 UEFA Cup was won by Valencia in the final against Marseille. It wrapped up a league and UEFA Cup double for Valencia.

Association ranking[edit]

For the 2003–04 UEFA Cup, the associations were allocated places according to their 2002 UEFA country coefficients, which took into account their performance in European competitions from 1997-98 to 2001-02.

Teams[edit]

The labels in the parentheses show how each team qualified for the place of its starting round:[1]

  • TH: Title holders
  • CW: Cup winners
  • CR: Cup runners-up
  • LC: League Cup winners
  • Nth: League position
  • PO: End-of-season European competition play-offs (winners or position)
  • IC: Intertoto Cup
  • FP: Fair play
  • CL: Relegated from the Champions League
    • GS: Third-placed teams from the group stage
    • Q3: Losers from the third qualifying round
Round of 32
Italy Internazionale (CL GS) Greece Panathinaikos (CL GS) Turkey Beşiktaş (CL GS) Scotland Celtic (CL GS)
France Marseille (CL GS) Netherlands PSV Eindhoven (CL GS) Turkey Galatasaray (CL GS) Belgium Club Brugge (CL GS)
First round
Spain Mallorca (CW) France Sochaux (5th) Czech Republic Teplice (CW) Austria Grazer AK (CL Q3)
Spain Valencia (5th) Greece PAOK (CW) Scotland Hearts (3rd) Switzerland Grasshopper (CL Q3)
Spain Barcelona (6th) Greece Panionios (5th) Ukraine Metalurh Donetsk (3rd) Norway Rosenborg (CL Q3)
Italy Parma (5th) Greece Aris (6th) Belgium La Louvière (CW) Croatia Dinamo Zagreb (CL Q3)
Italy Udinese (6th) Netherlands Utrecht (CW) Austria Austria Salzburg (3rd) Poland Wisła Kraków (CL Q3)
Italy Roma (CR) Netherlands Feyenoord (3rd) Switzerland Basel (CW) Denmark Copenhagen (CL Q3)
England Liverpool (LC) Netherlands NAC Breda (4th) Norway Vålerenga (CW) Slovakia Žilina (CL Q3)
England Blackburn Rovers (6th) Netherlands N.E.C. (5th) Israel Hapoel Ramat Gan (CW) Bulgaria CSKA Sofia (CL Q3)
England Southampton (CR) Turkey Trabzonspor (CW) England Newcastle United (CL Q3) Hungary MTK Budapest (CL Q3)
Germany Hamburg (4th) Turkey Gençlerbirliği (3rd) Germany Borussia Dortmund (CL Q3) North Macedonia Vardar (CL Q3)
Germany Hertha (5th) Turkey Gaziantepspor (4th) Portugal Benfica (CL Q3) Spain Villarreal (IC)
Germany Kaiserslautern (CR) Turkey Malatyaspor (5th) Czech Republic Slavia Prague (CL Q3) Italy Perugia (IC)
France Auxerre (CW) Portugal Sporting CP (3rd) Ukraine Shakhtar Donetsk (CL Q3) Germany Schalke 04 (IC)
France Bordeaux (4th) Russia Spartak Moscow (CW) Austria Austria Wien (CL Q3)
Qualifying round
Portugal União de Leiria (CR) Denmark Odense BK (3rd) Georgia (country) Torpedo Kutaisi (2nd) Bosnia and Herzegovina Željezničar Sarajevo (CW)
Russia Torpedo Moscow (4th) Sweden Malmö (2nd) Georgia (country) Sioni Bolnisi (CR) Bosnia and Herzegovina Sarajevo (3rd)
Czech Republic Viktoria Žižkov (3rd) Sweden AIK (CR) Moldova Zimbru Chișinău (CW) Armenia Shirak (2nd)
Scotland Dundee (CR) Serbia and Montenegro Sartid Smederevo (CW) Moldova Nistru Otaci (3rd) Armenia Banants (3rd)
Ukraine Dnipro Dnipropetrovsk (4th) Serbia and Montenegro Red Star Belgrade (2nd) Iceland Fylkir (CW) Northern Ireland Coleraine (CW)
Belgium Lokeren (3rd) Slovakia Matador Púchov (CW) Iceland Grindavík (3rd) Northern Ireland Portadown (2nd)
Austria Kärnten (CR) Slovakia Artmedia Petržalka (2nd) Belarus Dinamo Minsk (CW) Albania Dinamo Tirana (CW)
Switzerland Xamax (3rd) Bulgaria Levski Sofia (CW) Belarus Neman Grodno (2nd) Albania Vllaznia Shkodër (2nd)
Switzerland Young Boys (4th) Bulgaria Litex Lovech (3rd) Lithuania Atlantas (CW) Faroe Islands NSÍ Runavík (CW)
Norway Molde (2nd) Romania Dinamo București (CW) Lithuania Ekranas (3rd) Faroe Islands KÍ Klaksvík (3rd)
Norway Lyn (3rd) Romania Steaua București (2nd) Republic of Ireland Derry City (CW) Liechtenstein Vaduz (CW)
Israel Maccabi Haifa (2nd) Hungary Ferencváros (CW) Republic of Ireland Shelbourne (2nd) Luxembourg F91 Dudelange (2nd)
Israel Hapoel Tel Aviv (3rd) Hungary Debrecen (3rd) North Macedonia Cementarnica (CW) Luxembourg Etzella Ettelbruck (CR)
Croatia Hajduk Split (CW) Slovenia Olimpija Ljubljana (CW) North Macedonia Belasica (2nd) Andorra FC Santa Coloma (1st)
Croatia Varteks (3rd) Slovenia Publikum (2nd) Malta Birkirkara (CW) San Marino Domagnano (1st)
Croatia Kamen Ingrad (4th) Cyprus Anorthosis Famagusta (CW) Malta Valletta (3rd) Kazakhstan Zhenis Astana (CW)
Poland Dyskobolia (2nd) Cyprus APOEL (3rd) Wales Total Network Solutions (2nd) Kazakhstan Atyrau (2nd)
Poland GKS Katowice (3rd) Finland Haka (CW) Wales Cwmbrân Town (CR) England Manchester City (FP)
Poland Wisła Płock (CR) Finland MyPa (2nd) Estonia TVMK Tallinn (CW) France Lens (FP)
Denmark Brøndby (CW) Latvia Ventspils (2nd) Estonia Levadia Maardu (2nd) Denmark Esbjerg (FP)
Denmark Nordsjælland (2nd) Latvia Liepājas Metalurgs (CR)
Notes
  1. ^ Azerbaijan (AZE): Clubs from Azerbaijan were not admitted to UEFA competitions as no domestic competitions took place in 2002–03 season and AFFA was suspended by UEFA as a result of ongoing conflict between the clubs and federation.[2]

Qualifying round[edit]

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
AIK Sweden 1–0 Iceland Fylkir 1–0 0–0
Vllaznia Albania 0–6 Scotland Dundee 0–2 0–4
Levadia Estonia 3–6 Croatia Varteks 1–3 2–3
Esbjerg Denmark 9–1 Andorra FC Santa Coloma 5–0 4–1
Željezničar Sarajevo Bosnia and Herzegovina 4–1 Cyprus Anorthosis 1–0 3–1
Hapoel Tel Aviv Israel 3–2 Armenia Banants 1–1 2–1
Brøndby Denmark 5–0 Belarus Dinamo Minsk 3–0 2–0
Malmö Sweden 6–0 Northern Ireland Portadown 4–0 2–0
Dinamo București Romania 6–3 Latvia Liepājas Metalurgs 5–2 1–1
Valletta Malta 0–4 Switzerland Neuchâtel Xamax 0–2 0–2
Kärnten Austria 3–2 Iceland Grindavík 2–1 1–1
Viktoria Žižkov Czech Republic 6–1 Kazakhstan Zhenis 3–0 3–1
FK Sarajevo Bosnia and Herzegovina 1–4 Serbia and Montenegro Sartid 1–1 0–3
APOEL Cyprus 5–1 Republic of Ireland Derry City 2–1 3–0
Litex Lovech Bulgaria 0–2 Moldova Zimbru Chişinău 0–0 0–2
Neman Grodno Belarus 1–1 (a) Romania Steaua București 1–1 0–0
Eztella Ettelbruck Luxembourg 1–9 Croatia Kamen Ingrad 1–2 0–7
Manchester City England 7–0 Wales Total Network Solutions 5–0 2–0
Molde Norway 6–0 Faroe Islands KÍ Klaksvík 2–0 4–0
Odense Denmark 4–1 Estonia TVMK 1–1 3–0
Ventspils Latvia 3–3 (a) Poland Wisła Płock 1–1 2–2
MyPa Finland 5–4 Switzerland Young Boys 3–2 2–2
Vaduz Liechtenstein 0–2 Ukraine Dnipro Dnipropetrovsk 0–1 0–1
Coleraine Northern Ireland 2–6 Portugal União de Leiria 2–1 0–5
Dyskobolia Grodzisk Poland 6–1 Lithuania Atlantas 2–0 4–1
Dinamo Tirana Albania 1–7 Belgium Lokeren 0–4 1–3
Cwmbran Town Wales 0–6 Israel Maccabi Haifa 0–3 0–3
Publikum Slovenia 12–2 Republic of Macedonia Belasica 7–2 5–0
Cementarnica 55 Republic of Macedonia 1–1 (a) Poland GKS Katowice 0–0 1–1
Matador Púchov Slovakia 6–0 Georgia (country) Sioni Bolnisi 3–0 3–0
Red Star Belgrade Serbia and Montenegro 8–2 Moldova Nistru Otaci 5–0 3–2
Ekranas Lithuania 2–3 Hungary Debrecen 1–1 1–2 (a.e.t.)
Birkirkara Malta 0–6 Hungary Ferencváros TC 0–5 0–1
Haka Finland 2–2 (a) Croatia Hajduk Split 2–1 0–1
Torpedo Moscow Russia 9–0 San Marino Domagnano 5–0 4–0
Atyrau Kazakhstan 1–6 Bulgaria Levski Sofia 1–4 0–2
Olimpija Ljubljana Slovenia 4–2 Republic of Ireland Shelbourne 1–0 3–2
Lens France 5–0 Georgia (country) Torpedo Kutaisi 3–0 2–0
Nordsjælland Denmark 6–0 Armenia Shirak 4–0 2–0
Artmedia Petržalka Slovakia 2–0 Luxembourg F91 Dudelange 1–0 1–0
NSÍ Runavík Faroe Islands 1–9 Norway Lyn Oslo 1–3 0–6

First leg[edit]

Second leg[edit]

Dnipro Dnipropetrovsk won 2–0 on aggregate.


Debrecen won 3–2 on aggregate.


Malmö won 6–0 on aggregate.


União de Leiria won 6–2 on aggregate.

First round[edit]

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
AIK Sweden 0–2 Spain Valencia 0–1 0–1
Dinamo Bucureşti Romania 5–2 Ukraine Shakhtar Donetsk 2–0 3–2
Maccabi Haifa Israel 4–3 Slovenia Publikum 2–1 2–2
Dundee Scotland 1–3 Italy Perugia 1–2 0–1
Cementarnica 55 Republic of Macedonia 0–6 France Lens 0–1 0–5
Newcastle United England 6–0 Netherlands NAC Breda 5–0 1–0
Panionios Greece 3–1 Denmark Nordsjælland 2–1 1–0
Hearts Scotland 2–0 Bosnia and Herzegovina Željezničar 2–0 0–0
Gençlerbirliği Turkey 4–2 England Blackburn Rovers 3–1 1–1
Matador Púchov Slovakia 1–9 Spain Barcelona 1–1 0–8
Dinamo Zagreb Croatia 3–1 Hungary MTK Hungária 3–1 0–0
Hapoel Ramat Gan Israel 0–5 Bulgaria Levski Sofia 0–1 0–4
Sartid Serbia and Montenegro 2–4 Czech Republic Slavia Prague 1–2 1–2
Villarreal Spain 3–2 Turkey Trabzonspor 0–0 3–2
Grasshopper Switzerland 1–1 (a) Croatia Hajduk Split 1–1 0–0
Hertha BSC Germany 0–1 Poland Groclin 0–0 0–1
Vålerenga Norway 1–1 (a) Austria GAK 0–0 1–1
Zimbru Chişinău Moldova 2–3 Greece Aris 1–1 1–2
Varteks Croatia 3–6 Hungary Debrecen 1–3 2–3
União de Leiria Portugal 2–3 Norway Molde 1–0 1–3
Austria Wien Austria 1–3 Germany Borussia Dortmund 1–2 0–1
Auxerre France 2–0 Switzerland Neuchâtel Xamax 1–0 1–0
Ventspils Latvia 1–10 Norway Rosenborg 1–4 0–6
Gaziantepspor Turkey 1–0 Israel Hapoel Tel Aviv 1–0 0–0
Odense Denmark 5–6 Serbia and Montenegro Red Star Belgrade 2–2 3–4
Sporting CP Portugal 3–0 Sweden Malmö 2–0 1–0
Utrecht Netherlands 6–0 Slovakia Žilina 2–0 4–0
Metalurh Donetsk Ukraine 1–4 Italy Parma 1–1 0–3
MyPa Finland 0–3 France Sochaux 0–1 0–2
Southampton England 1–2 Romania Steaua București 1–1 0–1
Roma Italy 5–1 Republic of Macedonia Vardar 4–0 1–1
Manchester City England 4–2 Belgium Lokeren 3–2 1–0
Spartak Moscow Russia 3–1 Denmark Esbjerg 2–0 1–1
CSKA Sofia Bulgaria 2–2 (2–3 p) Russia Torpedo Moscow 1–1 1–1 (a.e.t.)
Ferencváros Hungary 2–2 (2–3 p) Denmark Copenhagen 1–1 1–1 (a.e.t.)
APOEL Cyprus 3–6 Spain Mallorca 1–2 2–4
Olimpija Ljubljana Slovenia 1–4 England Liverpool 1–1 0–3
PAOK Greece 3–1 Norway Lyn Oslo 0–1 3–0
Malatyaspor Turkey 2–3 Switzerland Basel 0–2 2–1 (a.e.t.)
La Louvière Belgium 1–2 Portugal Benfica 1–1 0–1
Austria Salzburg Austria 2–2 (a) Italy Udinese 0–1 2–1
Brøndby Denmark 2–0 Czech Republic Viktoria Žižkov 1–0 1–0
Kaiserslautern Germany 1–3 Czech Republic Teplice 1–2 0–1
Hamburg Germany 2–4 Ukraine Dnipro Dnipropetrovsk 2–1 0–3
Bordeaux France 3–2 Slovakia Artmedia Petržalka 2–1 1–1
Wisła Kraków Poland 4–2 Netherlands NEC 2–1 2–1
Kamen Ingrad Croatia 0–1 Germany Schalke 04 0–0 0–1
Feyenoord Netherlands 3–1 Austria Kärnten 2–1 1–0

First leg[edit]

Second leg[edit]

Second round[edit]

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Rosenborg Norway 1–0 Serbia and Montenegro Red Star Belgrade 0–0 1–0
Dinamo Zagreb Croatia 1–3 Ukraine Dnipro Dnipropetrovsk 0–2 1–1
Borussia Dortmund Germany 2–6 France Sochaux 2–2 0–4
Manchester City England 1–1 (a) Poland Groclin 1–1 0–0
Benfica Portugal 5–1 Norway Molde 3–1 2–0
Slavia Prague Czech Republic 2–2 (a) Bulgaria Levski Sofia 2–2 0–0
Spartak Moscow Russia 5–3 Romania Dinamo București 4–0 1–3
Gaziantepspor Turkey 6–1 France Lens 3–0 3–1
Schalke 04 Germany 3–3 (1–3 p) Denmark Brøndby 2–1 1–2 (a.e.t.)
Perugia Italy 3–1 Greece Aris 2–0 1–1
Utrecht Netherlands 0–4 France Auxerre 0–0 0–4
Steaua București Romania 1–2 England Liverpool 1–1 0–1
Vålerenga Norway 0–0 (4–3 p) Poland Wisła Kraków 0–0 0–0 (a.e.t.)
PAOK Greece 1–1 (a) Hungary Debrecen 1–1 0–0
Copenhagen Denmark 2–3 Spain Mallorca 1–2 1–1
Basel Switzerland 2–4 England Newcastle United 2–3 0–1
Roma Italy 2–1 Croatia Hajduk Split 1–0 1–1
Gençlerbirliği Turkey 4–1 Portugal Sporting CP 1–1 3–0
Villarreal Spain 2–1 Russia Torpedo Moscow 2–0 0–1
Feyenoord Netherlands 1–3 Czech Republic Teplice 0–2 1–1
Bordeaux France 2–1 Scotland Hearts 0–1 2–0
Panionios Greece 0–5 Spain Barcelona 0–3 0–2
Austria Salzburg Austria 0–9 Italy Parma 0–4 0–5
Valencia Spain 4–0 Israel Maccabi Haifa 0–0 4–0

First leg[edit]

Rosenborg Norway0–0Serbia and Montenegro Red Star Belgrade
Report
Attendance: 15,000


Slavia Prague Czech Republic2–2Bulgaria Levski Sofia
Kuka Goal 22'
Fořt Goal 90+2'
Report Ivanov Goal 78'
Müller Goal 90+1' (o.g.)


Dinamo Zagreb Croatia0–2Ukraine Dnipro Dnipropetrovsk
Report Venhlinskyi Goal 8'
Maksymyuk Goal 84'
Attendance: 10,000

Schalke 04 Germany2–1Denmark Brøndby
Hanke Goal 60'73' Report Jakobsson Goal 35'





Panionios Greece0–3Spain Barcelona
Report Luis García Goal 43'
Kluivert Goal 47'
Xavi Goal 90+2'
Attendance: 10,000
Referee: Jacek Granat (Poland)



PAOK Greece1–1Hungary Debrecen
Karadimos Goal 8' Report Bajzát Goal 25'

Copenhagen Denmark1–2Spain Mallorca
Álvaro Goal 32' Report Albrechtsen Goal 28' (o.g.)
Nagore Goal 74'

Borussia Dortmund Germany2–2France Sochaux
Senesie Goal 68'
Ewerthon Goal 78'
Report Santos Goal 12'
Frau Goal 27'

Basel Switzerland2–3England Newcastle United
Cantaluppi Goal 11'
Chipperfield Goal 15'
Report Robert Goal 13'
Bramble Goal 37'
Ameobi Goal 75'
Attendance: 30,000

Austria Salzburg Austria0–4Italy Parma
Report Filippini Goal 60' (pen.)
Gilardino Goal 65'
Nakata Goal 84'
Rosina Goal 87'

Feyenoord Netherlands0–2Czech Republic Teplice
Report Doležal Goal 3'
Rezek Goal 52'

Perugia Italy2–0Greece Aris
Margioatta Goal 47'86' (pen.) Report

Roma Italy1–0Croatia Hajduk Split
Cassano Goal 90+1' Report
Attendance: 31,000


Benfica Portugal3–1Norway Molde
Nuno Gomes Goal 20'54'
Geovanni Goal 51'
Report Hestad Goal 76'

Second leg[edit]

2–2 on aggregate. Levski Sofia won on away goals.


1–1 on aggregate. Groclin won on away goals.


Dnipro Dnipropetrovsk Ukraine1–1Croatia Dinamo Zagreb
Venhlinskyi Goal 64' Report Sedloski Goal 62'
Attendance: 24,000

Dnipro Dnipropetrovsk won 3–1 on aggregate.


Debrecen Hungary0–0Greece PAOK
Report

1–1 on aggregate. Debrecen won on away goals.


Villarreal won 2–1 on aggregate.


Teplice Czech Republic0–1Netherlands Feyenoord
Report Snoyl Goal 36'

Teplice won 2–1 on aggregate.


Parma Italy5–0Austria Austria Salzburg
Carbone Goal 1'7'
Filippini Goal 43'
Sorrentino Goal 47'87'
Report

Parma won 9–0 on aggregate.


3–3 on aggregate. Brøndby won 3–1 on penalty shootout.


Lens France1–3Turkey Gaziantepspor
Fanni Goal 73' Report Bölükbaşı Goal 40'
Namlı Goal 55'
Lazarov Goal 85' (pen.)

Gaziantepspor won 6–1 on aggregate.


Red Star Belgrade Serbia and Montenegro0–1Norway Rosenborg
Report Brattbakk Goal 50'
Attendance: 55,000

Rosenborg won 1–0 on aggregate.


Dinamo București Romania3–1Russia Spartak Moscow
Dănciulescu Goal 28'73' (pen.)
Iordache Goal 58'
Report Parfenov Goal 85' (pen.)

Spartak Moscow won 5–3 on aggregate.


Aris Greece1–1Italy Perugia
Papadopoulos Goal 90+4' Report Margiotta Goal 29'

Perugia won 3–1 on aggregate.


Molde Norway0–2Portugal Benfica
Report Tiago Mendes Goal 30'42'

Benfica won 5–1 on aggregate.


0–0 on aggregate. Vålerenga won 4–3 on penalty shootout.


Sochaux France4–0Germany Borussia Dortmund
Frau Goal 5' (pen.)
Santos Goal 67'
Oruma Goal 76'
Mathieu Goal 89'
Report

Sochaux won 6–2 on aggregate.


Auxerre France4–0Netherlands Utrecht
Cissé Goal 22'48'
Kapo Goal 29'
Kalou Goal 56'
Report

Auxerre won 4–0 on aggregate.


Newcastle United England1–0Switzerland Basel
Smiljanić Goal 14' (o.g.) Report

Newcastle United won 4–2 on aggregate.


Hajduk Split Croatia1–1Italy Roma
Bule Goal 33' Report Cassano Goal 85'
Attendance: 35,000

Roma won 2–1 on aggregate.


Hearts Scotland0–2France Bordeaux
Report Riera Goal 8'
Feindouno Goal 66'

Bordeaux won 2–1 on aggregate.


Liverpool England1–0Romania Steaua București
Kewell Goal 50' Report

Liverpool won 2–1 on aggregate.


Mallorca Spain1–1Denmark Copenhagen
Campano Goal 68' Report Albrechtsen Goal 87'

Mallorca won 3–2 on aggregate.


Barcelona Spain2–0Greece Panionios
Saviola Goal 33'
Luis García Goal 44'
Report
Attendance: 25,324

Barcelona won 5–0 on aggregate.


Gençlerbirliği won 4–1 on aggregate.


Maccabi Haifa Israel0–4Spain Valencia
Report Mista Goal 11'
Baraja Goal 24'
Albelda Goal 90+1'
Angulo Goal 90+2'

Valencia won 4–0 on aggregate.

Third round[edit]

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Brøndby Denmark 1–3 Spain Barcelona 0–1 1–2
Parma Italy 0–4 Turkey Gençlerbirliği 0–1 0–3
Benfica Portugal 2–2 (a) Norway Rosenborg 1–0 1–2
Marseille France 1–0 Ukraine Dnipro Dnipropetrovsk 1–0 0–0
Celtic Scotland 3–1 Czech Republic Teplice 3–0 0–1
Perugia Italy 1–3 Netherlands PSV Eindhoven 0–0 1–3
Groclin Poland 1–5 France Bordeaux 0–1 1–4
Valencia Spain 5–2 Turkey Beşiktaş 3–2 2–0
Galatasaray Turkey 2–5 Spain Villarreal 2–2 0–3
Club Brugge Belgium 1–0 Hungary Debrecen 1–0 0–0
Sochaux France 2–2 (a) Italy Internazionale 2–2 0–0
Liverpool England 6–2 Bulgaria Levski Sofia 2–0 4–2
Spartak Moscow Russia 1–3 Spain Mallorca 0–3 1–0
Gaziantepspor Turkey 1–2 Italy Roma 1–0 0–2
Auxerre France 1–0 Greece Panathinaikos 0–0 1–0
Vålerenga Norway 2–4 England Newcastle United 1–1 1–3

First leg[edit]


Vålerenga Norway1–1England Newcastle United
Normann Goal 54' Report Bellamy Goal 38'


Gaziantepspor Turkey1–0Italy Roma
Şimşek Goal 19' Report

Marseille France1–0Ukraine Dnipro Dnipropetrovsk
Drogba Goal 54' (pen.) Report



Parma Italy0–1Turkey Gençlerbirliği
Report Skoko Goal 60'


Brøndby Denmark0–1Spain Barcelona
Report Ronaldinho Goal 63'

Club Brugge Belgium1–0Hungary Debrecen
Lunge Goal 40' Report

Celtic Scotland3–0Czech Republic Teplice
Larsson Goal 3'90'
Sutton Goal 12'
Report

Sochaux France2–2Italy Internazionale
Frau Goal 59'81' Report Vieri Goal 8'
Recoba Goal 61'

Liverpool England2–0Bulgaria Levski Sofia
Gerrard Goal 67'
Kewell Goal 70'
Report

Valencia Spain3–2Turkey Beşiktaş
Sissoko Goal 25'
Canobbio Goal 43'
Navarro Goal 90+4'
Report Pancu Goal 17'39'

Benfica Portugal1–0Norway Rosenborg
Zahovič Goal 59' Report

Second leg[edit]

Gençlerbirliği Turkey3–0Italy Parma
Daems Goal 37' (pen.)
Ferrari Goal 81' (o.g.)
Tandoğan Goal 90+5'
Report

Gençlerbirliği won 4–0 on aggregate.


Dnipro Dnipropetrovsk Ukraine0–0France Marseille
Report

Marseille won 1–0 on aggregate.


Roma Italy2–0Turkey Gaziantepspor
Emerson Goal 23'
Cassano Goal 43'
Report

Roma won 2–1 on aggregate.


Teplice Czech Republic1–0Scotland Celtic
Mašek Goal 35' Report

Celtic won 3–1 on aggregate.


Bordeaux France4–1Poland Groclin
Planus Goal 41'
Chamakh Goal 42'
Križanac Goal 64' (o.g.)
Riera Goal 74' (pen.)
Report Wieszczycki Goal 90'

Bordeaux won 6–2 on aggregate.


Club Brugge won 1–0 on aggregate.


Valencia won 5–2 on aggregate.


Liverpool won 6–2 on aggregate.


PSV Eindhoven won 3–1 on aggregate.


Auxerre won 1–0 on aggregate.


2–2 on aggregate. Benfica won on away goals.


Internazionale Italy0–0France Sochaux
Report

2–2 on aggregate. Internazionale won on away goals.


Newcastle United won 4-2 on aggregate.


Mallorca won 3–1 on aggregate.


Barcelona Spain2–1Denmark Brøndby
Luis García Goal 31'
Cocu Goal 43'
Report Nielsen Goal 84'
Attendance: 50,000

Barcelona won 3–1 on aggregate.


Villarreal won 5–2 on aggregate.

Fourth round[edit]

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Celtic Scotland 1–0 Spain Barcelona 1–0 0–0
Gençlerbirliği Turkey 1–2 Spain Valencia 1–0 0–2 (a.e.t.)
Bordeaux France 4–1 Belgium Club Brugge 3–1 1–0
Newcastle United England 7–1 Spain Mallorca 4–1 3–0
Auxerre France 1–4 Netherlands PSV Eindhoven 1–1 0–3
Benfica Portugal 3–4 Italy Internazionale 0–0 3–4
Liverpool England 2–3 France Marseille 1–1 1–2
Villarreal Spain 3–2 Italy Roma 2–0 1–2

First leg[edit]

Bordeaux France3–1Belgium Club Brugge
Celades Goal 60'71'
Riera Goal 87'
Report Verheyen Goal 58'
Attendance: 14,398

Gençlerbirliği Turkey1–0Spain Valencia
Daems Goal 12' (pen.) Report

Celtic Scotland1–0Spain Barcelona
Thompson Goal 59' Report
Attendance: 59,539

Auxerre France1–1Netherlands PSV Eindhoven
Tainio Goal 36' Report Lucius Goal 71'

Newcastle United England4–1Spain Mallorca
Bellamy Goal 67'
Shearer Goal 71'
Robert Goal 74'
Bramble Goal 84'
Report Correa Goal 58'