2003 Challenge Cup

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to navigation Jump to search

2003 Powergen Challenge Cup
Duration 9 Rounds
Highest attendance 71,212
Broadcast partners United Kingdom BBC Sport
Winners Bullscolours.svg Bradford Bulls
Runners-up Rhinoscolours.svg Leeds Rhinos
Lance Todd Trophy Rhinoscolours.svg Gary Connolly

The 2003 Challenge Cup was sponsored by Powergen and was held during the 2002-03 season. The final was held on Saturday 26 April 2003, at Millennium Stadium, Cardiff, UK. The game was won by Bradford Bulls who defeated Leeds Rhinos.[1]

First Round[edit]

Date Team One Team Two Score
30 Nov Askam Ideal Isberg 2-12
30 Nov Bradford Dudley Syngenta 12-4
30 Nov British Army Hunslet Warriors 10-22
30 Nov Castleford Panthers Walney 4-11
30 Nov Cott. Phoenix Navy 34-2
30 Nov Dublin Exiles Birkenshaw 0-56
30 Nov East Hull Normanton 36-4
30 Nov Eastmoor Wigan St Judes 18-26
30 Nov Edinburgh Oulton 8-26
30 Nov Elland Sharlston Rovers 12-8
30 Nov Featherstone Lions Ince Rose Bridge 16-8
30 Nov Hensingham Simms Cross 4-9
30 Nov Heworth Thornhill 4-24
30 Nov Leigh East Eccles 46-4
30 Nov Leigh Miners R. West Hull 20-6
30 Nov Milford Widnes St Maries 16-8
30 Nov Millom Embassy 20-26
30 Nov Redhill York Acorn 24-12
30 Nov RAF Crosfields 2-5
30 Nov Sheffield Hills Skirlaugh 8-24
30 Nov Siddal Leeds Met University 78-0
30 Nov Thatto Heath Cas. Lock Lane 12-19
30 Nov Waterhead Hull Dockers 16-12
30 Nov Wath Brow Hornets East Leeds 12-0
30 Nov West Bowling Rochdale Mayfield 28-0
30 Nov Wigan St Pats Oldham St Annes 17-20
30 Nov Woolston Saddleworth 20-10
30 Nov Shaw Cross Cardiff Demons 56-12

Second Round[edit]

Date Team One Team Two Score
14 Dec Birkenshaw West Bowling 0-14
14 Dec Cas. Lock Lane Thornhill 8-18
14 Dec Cott. Phoenix Bradford Dudley 17-4
14 Dec East Hull Coventry Bears 48-8
14 Dec Elland Redhill 4-13
14 Dec Featherstone Lions Oldham St Annes 10-12
14 Dec Hunslet Warriors Woolston 18-30
14 Dec Leigh East Skirlaugh 20-28
14 Dec Leigh Miners R. Crosfields 68-8
14 Dec Siddal Ideal Isberg 14-0
14 Dec Walney Simms Cross 2-12
14 Dec Waterhead Shaw Cross 4-18
14 Dec Wath Brow Hornets Milford 66-6
14 Dec Wigan St Judes Oulton 16-24
15 Dec Embassy Strela Kazan 20-16

Third Round[edit]

Date Team One Team Two Score
24 Jan Lancashire Lynx Leigh Miners R. 36-14
24 Jan Oulton Sheffield Eagles 8-22
24 Jan Wath Brow Hornets Workington Town 13-12
25 Jan Leigh Locomotiv 62-0
26 Jan Barrow Embassy 70-6
26 Jan Doncaster Redhill 64-2
26 Jan Featherstone Rovers Villeneuve 26-22
26 Jan Gateshead UTC 4-38
26 Jan Hull Kingston Rovers Siddal 28-0
26 Jan Hunslet Hawks Pia 28-18
26 Jan Keighley Thornhill 33-10
26 Jan Oldham St Annes Rochdale Hornets 18-62
26 Jan Oldham East Hull 32-6
26 Jan Salford City Toulouse 26-10
26 Jan Simms Cross London Skolars 15-8
26 Jan Skirlaugh York City Knights 8-20
26 Jan Swinton Shaw Cross 46-0
26 Jan West Bowling Batley 12-34
26 Jan Whitehaven Cott. Phoenix 66-6
26 Jan Woolston Dewsbury 12-34

Fourth Round[edit]

Date Team One Team Two Score
08 Feb UTC St Helens 6-70
08 Feb Wakefield Trinity Castleford Tigers 20-18
08 Feb Warrington Bradford 12-38
08 Feb Wath Brow Hornets Batley 6-18
09 Feb Barrow Salford City 6-22
09 Feb Featherstone Rovers Leigh 28-22
09 Feb Hull FC Halifax 24-16
09 Feb Hunslet Hawks Huddersfield 18-14
09 Feb Lancashire Lynx Swinton 16-32
09 Feb Leeds Whitehaven 46-6
09 Feb London Oldham 42-12
09 Feb Rochdale Hornets Hull Kingston Rovers 20-27
09 Feb Sheffield Eagles Keighley 25-24
09 Feb Widnes Dewsbury 48-6
09 Feb Wigan Simms Cross 82-3
09 Feb York City Knights Doncaster 20-21

Fifth Round[edit]

Date Team One Team Two Score
28 Feb St Helens Saints Batley Bulldogs 38-12
28 Feb Wakefield Trinity Wildcats Widnes Vikings 12-22
01 Mar Swinton Lions Featherstone Rovers 32-10
02 Mar Leeds Rhinos London Broncos 21-12
02 Mar Hunslet Hawks Bradford Bulls 0-82
02 Mar Doncaster Dragons Wigan Warriors 10-50
02 Mar Sheffield Eagles Hull Sharks 0-88
02 Mar Hull Kingston Rovers Salford City Reds 2-12

Quarter Finals[edit]

Date Team One Team Two Score
15 Mar Widnes Vikings Bradford Bulls 28-38
16 Mar Swinton Lions Wigan Warriors 12-70
16 Mar Leeds Rhinos Hull Sharks 41-18
16 Mar Salford City Reds St Helens Saints 6-54

Semi Finals[edit]

Date Team One Team Two Score
12 Apr Leeds Rhinos St Helens Saints 33-26
13 Apr Wigan Warriors Bradford Bulls 22-36

Final[edit]

Final Score: Bradford Bulls 22 - 20 Leeds Rhinos

Referee: Russell Smith (Castleford)

Attendance: 71,212

Bradford Bulls team[edit]

Robbie Paul, Tevita Vaikona, Scott Naylor, Shontayne Hape, Lesley Vainikolo, Leon Pryce, Paul Deacon, Joe Vagana, James Lowes, Daniel Gartner, Lee Radford, Jamie Peacock, Mike Forshaw

Subs: Karl Pratt, Lee Gilmour, Rob Parker, Paul Anderson Coach: Brian Noble

Scorers[edit]

Tries: Robbie Paul, Tevita Vaikona, Jamie Peacock

Goals: Paul Deacon (5)

Leeds Rhinos team[edit]

Gary Connolly, Mark Calderwood, Chris McKenna, Keith Senior, Francis Cummins, Kevin Sinfield, Andrew Dunemann, Ryan Bailey, Matt Diskin, Barrie McDermott, Chev Walker, Matt Adamson, David Furner

Subs: Rob Burrow, Willie Poching, Danny Ward, Wayne McDonald Coach: Daryl Powell

Scorers[edit]

Tries: Gary Connolly, Chris McKenna, David Furner

Goals: Kevin Sinfield (4)

Man of the Match[edit]

The Lance Todd Trophy was awarded to Gary Connolly (Leeds).[2]

Half time entertainment[edit]

Mis-Teeq performed at half time.

External links[edit]

References[edit]