Academy Award for Best Cinematography

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to: navigation, search
Academy Award for Best Cinematography
Country United States
Presented by Academy of Motion Picture Arts and Sciences (AMPAS)
First awarded 1929
Currently held by Linus Sandgren
La La Land (2016)
Website oscars.org

The Academy Award for Best Cinematography is an Academy Award awarded each year to a cinematographer for work on one particular motion picture.

History[edit]

Charles Rosher, the first recipient in 1928

In its first film season, 1927–28, this award (like others such as the acting awards) was not tied to a specific film; all of the work by the nominated cinematographers during the qualifying period was listed after their names. The problem with this system became obvious the first year, since Karl Struss and Charles Rosher were nominated for their work together on Sunrise but three other films shot individually by either Rosher or Struss were also listed as part of the nomination. The second year, 1929, there were no nominations at all, although the Academy has a list of unofficial titles which were under consideration by the Board of Judges. In the third year, 1930, films, not cinematographers, were nominated, and the final award did not show the cinematographer's name.

Finally, for the 1931 awards, the modern system in which individuals are nominated for a single film each was adopted in all profession-related categories. From 1939 to 1967 with the exception of 1957, there were also separate awards for color and for black-and-white cinematography. Since then, the only black-and-white film to win is Schindler's List (1993).

Floyd Crosby won the award for Tabu in 1931, which was the last silent film to win in this category. Hal Mohr won the only write-in Academy Award ever, in 1935 for A Midsummer Night's Dream. Mohr was also the first person to win for both black-and-white and color cinematography.

No winners are lost, although some of the earliest nominees (and of the unofficial nominees of 1928–29) are lost, including The Devil Dancer (1927), The Magic Flame (1927), and Four Devils (1928). The Right to Love (1930) is incomplete, and Sadie Thompson (1927) is incomplete and partially reconstructed with stills.

The first nominees shot primarily on digital video were The Curious Case of Benjamin Button and Slumdog Millionaire in 2009, with Slumdog Millionaire the first winner.[1] The following year Avatar was the first nominee and winner to be shot entirely on digital video.[2]

In 2018, Rachel Morrison became the first woman to receive a nomination. Prior to that it had been the last Academy Award category to never nominate a woman.[3][4]

Superlatives[edit]

Category Name Superlative Year Notes
Most awards Leon Shamroy 4 awards 1942 Awards resulted from 18 nominations.
Joseph Ruttenberg 1958 Awards resulted from 10 nominations.
Most nominations Leon Shamroy 18 nominations 1965 Nominations resulted in 4 awards.
Charles B. Lang, Jr. 1972 Nominations resulted in 1 award.
Most consecutive awards Emmanuel Lubezki 3 consecutive awards 2013, 2014, 2015 Awards resulted from 8 nominations.
Oldest winner Conrad L. Hall Age 76 2002 Hall died just two months before the awards ceremony. Hall is also the oldest non-posthumous winner, at age 73, in 1999.
Oldest nominee Asakazu Nakai Age 84 1985 Nakai shared the nomination with two others.
Youngest winner Charles B. Lang, Jr. Age 30 1932/1933
Lang's first nomination was at age 28.
Youngest nominee
Most nominations without an award Roger Deakins 13 nominations + 1 pending 2018 One of Deakins' nominations was shared with Chris Menges.
George J. Folsey 13 nominations 1964
First female nominee Rachel Morrison 2018


Winners and nominees[edit]

Winners are listed first in colored row, followed by the other nominees.

1920s[edit]

Year Film Nominees
1927/28
(1st)
Sunrise: A Song of Two Humans Charles Rosher
Karl Struss
The Devil Dancer George Barnes
The Magic Flame George Barnes
Sadie Thompson George Barnes
1928/29
(2nd)
[note 1]
White Shadows in the South Seas Clyde De Vinna
The Divine Lady John F. Seitz
4 Devils Ernest Palmer
In Old Arizona Arthur Edeson
Our Dancing Daughters George Barnes
Street Angel Ernest Palmer

1930s[edit]

Year Film Nominees
1929/30
(3rd)
With Byrd at the South Pole Joseph T. Rucker and Willard Van der Veer
All Quiet on the Western Front Arthur Edeson
Anna Christie William H. Daniels
Hell's Angels Tony Gaudio and Harry Perry
The Love Parade Victor Milner
1930/31
(4th)
Tabu: A Story of the South Seas Floyd Crosby
Cimarron Edward Cronjager
Morocco Lee Garmes
The Right to Love Charles Lang
Svengali Barney McGill
1931/32
(5th)
Shanghai Express Lee Garmes
Arrowsmith Ray June
Dr. Jekyll and Mr. Hyde Karl Struss
1932/33
(6th)
A Farewell to Arms Charles Lang
Reunion in Vienna George J. Folsey
The Sign of the Cross Karl Struss
1934
(7th)
Cleopatra Victor Milner
The Affairs of Cellini Charles Rosher
Operator 13 George J. Folsey
1935
(8th)
A Midsummer Night's Dream Hal Mohr [note 2]
Barbary Coast Ray June
The Crusades Victor Milner
Les Misérables Gregg Toland
1936
(9th)
Black-and-White
Anthony Adverse Tony Gaudio
The General Died at Dawn Victor Milner
The Gorgeous Hussy George J. Folsey
Color (Special Achievement)
The Garden of Allah W. Howard Greene and Harold Rosson
1937
(10th)
Black-and-White
The Good Earth Karl Freund
Dead End Gregg Toland
Wings over Honolulu Joseph Valentine
Color (Special Achievement)
A Star Is Born W. Howard Greene
1938
(11th)
Black-and-White
The Great Waltz Joseph Ruttenberg
Algiers James Wong Howe
Army Girl Ernest Miller and Harry J. Wild
The Buccaneer Victor Milner
Jezebel Ernest Haller
Mad About Music Joseph A. Valentine
Merrily We Live Norbert Brodine
Suez J. Peverell Marley
Vivacious Lady Robert De Grasse
You Can't Take It With You Joseph Walker
The Young in Heart Leon Shamroy
Color (Special Achievement)
Sweethearts Oliver T. Marsh and Allen Davey
1939
(12th)
Black-and-White [note 3][5]
Wuthering Heights Gregg Toland
Stagecoach Bert Glennon
Color [note 4][5]
Gone with the Wind Ernest Haller and Ray Rennahan
The Private Lives of Elizabeth and Essex Sol Polito and W. Howard Greene

1940s[edit]

Year Film Nominees
1940
(13th)
Black-and-White
Rebecca George Barnes
Abe Lincoln in Illinois James Wong Howe
All This, and Heaven Too Ernest Haller
Arise, My Love Charles Lang
Boom Town Harold Rosson
Foreign Correspondent Rudolph Maté
The Letter Tony Gaudio
The Long Voyage Home Gregg Toland
Spring Parade Joseph Valentine
Waterloo Bridge Joseph Ruttenberg
Color
The Thief of Bagdad Georges Périnal
Bitter Sweet Oliver T. Marsh and Allen M. Davey
The Blue Bird Arthur C. Miller and Ray Rennahan
Down Argentine Way Leon Shamroy and Ray Rennahan
North West Mounted Police Victor Milner and W. Howard Greene
Northwest Passage Sidney Wagner and William V. Skall
1941
(14th)
Black-and-White
How Green Was My Valley Arthur C. Miller
The Chocolate Soldier Karl Freund
Citizen Kane Gregg Toland
Dr. Jekyll and Mr. Hyde Joseph Ruttenberg
Here Comes Mr. Jordan Joseph Walker
Hold Back the Dawn Leo Tover
Sergeant York Sol Polito
Sun Valley Serenade Edward Cronjager
Sundown Charles Lang
That Hamilton Woman Rudolph Maté
Color
Blood and Sand Ernest Palmer and Ray Rennahan
Aloma of the South Seas Wilfred M. Cline, Karl Struss and William E. Snyder
Billy the Kid William V. Skall and Leonard Smith
Blossoms in the Dust Karl Freund and W. Howard Greene
Dive Bomber Bert Glennon
Louisiana Purchase Harry Hallenberger and Ray Rennahan
1942
(15th)
Black-and-White
Mrs. Miniver Joseph Ruttenberg
Kings Row James Wong Howe
The Magnificent Ambersons Stanley Cortez
Moontide Charles G. Clarke
The Pied Piper Edward Cronjager
The Pride of the Yankees Rudolph Maté
Take a Letter, Darling John J. Mescall
The Talk of the Town Ted Tetzlaff
Ten Gentlemen from West Point Leon Shamroy
This Above All Arthur C. Miller
Color
The Black Swan Leon Shamroy
Arabian Nights Milton Krasner, William V. Skall and W. Howard Greene
Captains of the Clouds Sol Polito
Jungle Book W. Howard Greene
Reap the Wild Wind Victor Milner and William V. Skall
To the Shores of Tripoli Edward Cronjager and William V. Skall
1943
(16th)
Black-and-White
The Song of Bernadette Arthur C. Miller
Air Force James Wong Howe, Elmer Dyer and Charles A. Marshall
Casablanca Arthur Edeson
Corvette K-225 Tony Gaudio
Five Graves to Cairo John F. Seitz
The Human Comedy Harry Stradling
Madame Curie Joseph Ruttenberg
The North Star James Wong Howe
Sahara Rudolph Maté
So Proudly We Hail! Charles Lang
Color
Phantom of the Opera Hal Mohr and W. Howard Greene
For Whom the Bell Tolls Ray Rennahan
Heaven Can Wait Edward Cronjager
Hello, Frisco, Hello Charles G. Clarke and Allen M. Davey
Lassie Come Home Leonard Smith
Thousands Cheer George J. Folsey
1944
(17th)
Black-and-White
Laura Joseph LaShelle
Double Indemnity John F. Seitz
Dragon Seed Sidney Wagner
Gaslight Joseph Ruttenberg
Going My Way Lionel Lindon
Lifeboat Glen MacWilliams
Since You Went Away Stanley Cortez and Lee Garmes
Thirty Seconds Over Tokyo Robert Surtees and Harold Rosson
The Uninvited Charles Lang
The White Cliffs of Dover George J. Folsey
Color
Wilson Leon Shamroy
Cover Girl Rudolph Maté and Allen M. Davey
Home in Indiana Edward Cronjager
Kismet Charles Rosher
Lady in the Dark Ray Rennahan
Meet Me in St. Louis George J. Folsey
1945
(18th)
Black-and-White
The Picture of Dorian Gray Harry Stradling
The Keys of the Kingdom Arthur C. Miller
The Lost Weekend John F. Seitz
Mildred Pierce Ernest Haller
Spellbound George Barnes
Color
Leave Her to Heaven Leon Shamroy
Anchors Aweigh Robert H. Planck and Charles P. Boyle
National Velvet Leonard Smith
A Song to Remember Tony Gaudio and Allen M. Davey
The Spanish Main George Barnes
1946
(19th)
Black-and-White
Anna and the King of Siam Arthur C. Miller
The Green Years George J. Folsey
Color
The Yearling Charles Rosher, Leonard Smith and Arthur Arling
The Jolson Story Joseph Walker
1947
(20th)
Black-and-White
Great Expectations Guy Green
Green Dolphin Street George J. Folsey
The Ghost and Mrs. Muir Charles Lang
Color
Black Narcissus Jack Cardiff
Life with Father J. Peverell Marley and William V. Skall
Mother Wore Tights Harry Jackson
1948
(21st)
Black-and-White
The Naked City William Daniels
A Foreign Affair Charles Lang
I Remember Mama Nicholas Musuraca
Johnny Belinda Ted D. McCord
Portrait of Jennie Joseph H. August (posthumously)
Color
Joan of Arc Joseph Valentine, William V. Skall and Winton Hoch
Green Grass of Wyoming Charles G. Clarke
The Loves of Carmen William E. Snyder
The Three Musketeers Robert H. Planck
1949
(22nd)
Black-and-White
Battleground Paul C. Vogel
Champion Franz Planer
Come to the Stable Joseph LaShelle
The Heiress Leo Tover
Prince of Foxes Leon Shamroy
Color
She Wore a Yellow Ribbon Winton Hoch
The Barkleys of Broadway Harry Stradling
Jolson Sings Again William E. Snyder
Little Women Robert H. Planck and Charles Schoenbaum
Sand Charles G. Clarke

1950s[edit]

Year Film Nominees
1950
(23rd)
Black-and-White
The Third Man Robert Krasker
All About Eve Milton Krasner
The Asphalt Jungle Harold Rosson
The Furies Victor Milner
Sunset Boulevard John F. Seitz
Color
King Solomon's Mines Robert Surtees
Annie Get Your Gun Charles Rosher
Broken Arrow Ernest Palmer
The Flame and the Arrow Ernest Haller
Samson and Delilah George Barnes
1951
(24th)
Black-and-White
A Place in the Sun William C. Mellor
Death of a Salesman Franz Planer
The Frogmen Norbert Brodine
Strangers on a Train Robert Burks
A Streetcar Named Desire Harry Stradling
Color
An American in Paris Alfred Gilks and John Alton
David and Bathsheba Leon Shamroy
Quo Vadis Robert Surtees and William V. Skall
Show Boat Charles Rosher
When Worlds Collide John F. Seitz and W. Howard Greene
1952
(25th)
Black-and-White
The Bad and the Beautiful Robert Surtees
The Big Sky Russell Harlan
My Cousin Rachel Joseph LaShelle
Navajo Virgil Miller
Sudden Fear Charles Lang
Color
The Quiet Man Winton Hoch and Archie Stout
Hans Christian Andersen Harry Stradling
Ivanhoe Freddie Young
Million Dollar Mermaid George J. Folsey
The Snows of Kilimanjaro Leon Shamroy
1953
(26th)
Black-and-White
From Here to Eternity Burnett Guffey
The Four Poster Hal Mohr
Julius Caesar Joseph Ruttenberg
Martin Luther Joseph C. Brun
Roman Holiday Franz Planer and Henri Alekan
Color
Shane Loyal Griggs
All the Brothers Were Valiant George J. Folsey
Beneath the 12-Mile Reef Edward Cronjager
Lili Robert H. Planck
The Robe Leon Shamroy
1954
(27th)
Black-and-White
On the Waterfront Boris Kaufman
The Country Girl John F. Warren
Executive Suite George J. Folsey
Rogue Cop John F. Seitz
Sabrina Charles Lang
Color
Three Coins in the Fountain Milton Krasner
The Egyptian Leon Shamroy
Rear Window Robert Burks
Seven Brides for Seven Brothers George J. Folsey
The Silver Chalice William V. Skall
1955
(28th)
Black-and-White
The Rose Tattoo James Wong Howe
Blackboard Jungle Russell Harlan
I'll Cry Tomorrow Arthur Arling
Marty Joseph LaShelle
Queen Bee Charles Lang
Color
To Catch a Thief Robert Burks
Guys and Dolls Harry Stradling
Love Is a Many-Splendored Thing Leon Shamroy
A Man Called Peter Harold Lipstein
Oklahoma! Robert Surtees
1956
(29th)
Black-and-White
Somebody Up There Likes Me Joseph Ruttenberg
Baby Doll Boris Kaufman
The Bad Seed Harold Rosson
The Harder They Fall Burnett Guffey
Stagecoach to Fury Walter Strenge
Color
Around the World in 80 Days Lionel Lindon
The Eddy Duchin Story Harry Stradling
The King and I Leon Shamroy
The Ten Commandments Loyal Griggs
War and Peace Jack Cardiff
1957
(30th)
[note 5]
The Bridge on the River Kwai Jack Hildyard
An Affair to Remember Milton Krasner
Funny Face Ray June
Peyton Place William C. Mellor
Sayonara Ellsworth Fredericks
1958
(31st)
Black-and-White
The Defiant Ones Sam Leavitt
Desire Under the Elms Daniel L. Fapp
I Want to Live! Lionel Lindon
Separate Tables Charles Lang
The Young Lions Joseph MacDonald
Color
Gigi Joseph Ruttenberg
Auntie Mame Harry Stradling
Cat on a Hot Tin Roof William Daniels
The Old Man and the Sea James Wong Howe
South Pacific Leon Shamroy
1959
(32nd)
Black-and-White
The Diary of Anne Frank William C. Mellor
Anatomy of a Murder Sam Leavitt
Career Joseph LaShelle
Some Like It Hot Charles Lang
The Young Philadelphians Harry Stradling
Color
Ben-Hur Robert Surtees
The Big Fisherman Lee Garmes
The Five Pennies Daniel L. Fapp
The Nun's Story Franz Planer
Porgy and Bess Leon Shamroy

1960s[edit]

Year Film Nominees
1960
(33rd)
Black-and-White
Sons and Lovers Freddie Francis
The Apartment Joseph LaShelle
The Facts of Life Charles Lang
Inherit the Wind Ernest Laszlo
Psycho John L. Russell
Color
Spartacus Russell Metty
The Alamo William H. Clothier
BUtterfield 8 Joseph Ruttenberg and Charles Harten
Exodus Sam Leavitt
Pepe Joseph MacDonald
1961
(34th)
Black-and-White
The Hustler Eugen Schüfftan
The Absent-Minded Professor Edward Colman
The Children's Hour Franz Planer
Judgment at Nuremberg Ernest Laszlo
One, Two, Three Daniel L. Fapp
Color
West Side Story Daniel L. Fapp
Fanny Jack Cardiff
Flower Drum Song Russell Metty
A Majority of One Harry Stradling
One-Eyed Jacks Charles Lang
1962
(35th)
Black-and-White
The Longest Day Jean Bourgoin and Walter Wottitz
Birdman of Alcatraz Burnett Guffey
To Kill a Mockingbird Russell Harlan
Two for the Seesaw Ted D. McCord
What Ever Happened to Baby Jane? Ernest Haller
Color
Lawrence of Arabia Freddie Young
Gypsy Harry Stradling
Hatari! Russell Harlan
Mutiny on the Bounty Robert Surtees
The Wonderful World of the Brothers Grimm Paul Vogel
1963
(36th)
Black-and-White
Hud James Wong Howe
The Balcony George J. Folsey
The Caretakers Lucien Ballard
Lilies of the Field Ernest Haller
Love with the Proper Stranger Milton Krasner
Color
Cleopatra Leon Shamroy
The Cardinal Leon Shamroy
How the West Was Won William Daniels, Milton Krasner, Charles Lang and Joseph LaShelle
Irma la Douce Joseph LaShelle
It's a Mad, Mad, Mad, Mad World Ernest Laszlo
1964
(37th)
Black-and-White
Zorba the Greek Walter Lassally
The Americanization of Emily Philip H. Lathrop
Fate Is the Hunter Milton Krasner
Hush... Hush, Sweet Charlotte Joseph F. Biroc
The Night of the Iguana Gabriel Figueroa
Color
My Fair Lady Harry Stradling
Becket Geoffrey Unsworth
Cheyenne Autumn William H. Clothier
Mary Poppins Edward Colman
The Unsinkable Molly Brown Daniel L. Fapp
1965
(38th)
Black-and-White
Ship of Fools Ernest Laszlo
In Harm's Way Loyal Griggs
King Rat Burnett Guffey
Morituri Conrad Hall
A Patch of Blue Robert Burks
Color
Doctor Zhivago Freddie Young
The Agony and the Ecstasy Leon Shamroy
The Great Race Russell Harlan
The Greatest Story Ever Told William C. Mellor and Loyal Griggs
The Sound of Music Ted D. McCord
1966
(39th)
Black-and-White
Who's Afraid of Virginia Woolf? Haskell Wexler
The Fortune Cookie Joseph LaShelle
Georgy Girl Kenneth Higgins
Is Paris Burning? Marcel Grignon
Seconds James Wong Howe
Color
A Man for All Seasons Ted Moore
Fantastic Voyage Ernest Laszlo
Hawaii Russell Harlan
The Professionals Conrad Hall
The Sand Pebbles Joseph MacDonald
1967
(40th)
Bonnie and Clyde Burnett Guffey
Camelot Richard H. Kline
Doctor Dolittle Robert Surtees
The Graduate Robert Surtees
In Cold Blood Conrad Hall
1968
(41st)
Romeo and Juliet Pasqualino De Santis
Funny Girl Harry Stradling
Ice Station Zebra Daniel L. Fapp
Oliver! Oswald Morris
Star! Ernest Laszlo
1969
(42nd)
Butch Cassidy and the Sundance Kid Conrad Hall
Anne of the Thousand Days Arthur Ibbetson
Bob & Carol & Ted & Alice Charles Lang
Hello, Dolly! Harry Stradling (posthumously)
Marooned Daniel L. Fapp

1970s[edit]

Year Film Nominees
1970
(43rd)
Ryan's Daughter Freddie Young
Airport Ernest Laszlo
Patton Fred J. Koenekamp
Tora! Tora! Tora! Osami Furuya, Sinsaku Himeda, Masamichi Satoh and Charles F. Wheeler
Women in Love Billy Williams
1971
(44th)
Fiddler on the Roof Oswald Morris
The French Connection Owen Roizman
The Last Picture Show Robert Surtees
Nicholas and Alexandra Freddie Young
Summer of '42 Robert Surtees
1972
(45th)
Cabaret Geoffrey Unsworth
Butterflies Are Free Charles Lang
The Poseidon Adventure Harold E. Stine
1776 Harry Stradling Jr.
Travels with My Aunt Douglas Slocombe
1973
(46th)
Cries and Whispers Sven Nykvist
The Exorcist Owen Roizman
Jonathan Livingston Seagull Jack Couffer
The Sting Robert Surtees
The Way We Were Harry Stradling Jr.
1974
(47th)
The Towering Inferno Fred J. Koenekamp and Joseph Biroc
Chinatown John A. Alonzo
Earthquake Philip H. Lathrop
Lenny Bruce Surtees
Murder on the Orient Express Geoffrey Unsworth
1975
(48th)
Barry Lyndon John Alcott
The Day of the Locust Conrad Hall
Funny Lady James Wong Howe
The Hindenburg Robert Surtees
One Flew Over the Cuckoo's Nest Haskell Wexler and Bill Butler
1976
(49th)
Bound for Glory Haskell Wexler
King Kong Richard H. Kline
Logan's Run Ernest Laszlo
Network Owen Roizman
A Star Is Born Robert Surtees
1977
(50th)
Close Encounters of the Third Kind Vilmos Zsigmond
Islands in the Stream Fred J. Koenekamp
Julia Douglas Slocombe
Looking for Mr. Goodbar William A. Fraker
The Turning Point Robert Surtees
1978
(51st)
Days of Heaven Néstor Almendros
The Deer Hunter Vilmos Zsigmond
Heaven Can Wait William A. Fraker
Same Time, Next Year Robert Surtees
The Wiz Oswald Morris
1979
(52nd)
Apocalypse Now Vittorio Storaro
All That Jazz Giuseppe Rotunno
The Black Hole Frank V. Phillips
Kramer vs. Kramer Néstor Almendros
1941 William A. Fraker

1980s[edit]

Year Film Nominees
1980
(53rd)
Tess Geoffrey Unsworth (posthumously) and Ghislain Cloquet
The Blue Lagoon Néstor Almendros
Coal Miner's Daughter Ralf D. Bode
The Formula James Crabe
Raging Bull Michael Chapman
1981
(54th)
Reds Vittorio Storaro
Excalibur Alex Thomson
On Golden Pond Billy Williams
Ragtime Miroslav Ondříček
Raiders of the Lost Ark Douglas Slocombe
1982
(55th)
Gandhi Billy Williams and Ronnie Taylor
Das Boot Jost Vacano
E.T. the Extra-Terrestrial Allen Daviau
Sophie's Choice Néstor Almendros
Tootsie Owen Roizman
1983
(56th)
Fanny and Alexander Sven Nykvist
Flashdance Don Peterman
The Right Stuff Caleb Deschanel
WarGames William A. Fraker
Zelig Gordon Willis
1984
(57th)
The Killing Fields Chris Menges
Amadeus Miroslav Ondříček
The Natural Caleb Deschanel
A Passage to India Ernest Day
The River Vilmos Zsigmond
1985
(58th)
Out of Africa David Watkin
The Color Purple Allen Daviau
Murphy's Romance William A. Fraker
Ran Takao Saito, Masaharu Ueda, and Asakazu Nakai
Witness John Seale
1986
(59th)
The Mission Chris Menges
Peggy Sue Got Married Jordan Cronenweth
Platoon Robert Richardson
A Room with a View Tony Pierce-Roberts
Star Trek IV: The Voyage Home Don Peterman
1987
(60th)
The Last Emperor Vittorio Storaro
Broadcast News Michael Ballhaus
Empire of the Sun Allen Daviau
Hope and Glory Philippe Rousselot
Matewan Haskell Wexler
1988
(61st)
Mississippi Burning Peter Biziou
Rain Man John Seale
Tequila Sunrise Conrad Hall
The Unbearable Lightness of Being Sven Nykvist
Who Framed Roger Rabbit Dean Cundey
1989
(62nd)
Glory Freddie Francis
The Abyss Mikael Salomon
Blaze Haskell Wexler
Born on the Fourth of July Robert Richardson
The Fabulous Baker Boys Michael Ballhaus

1990s[edit]

Year Film Nominees
1990
(63rd)
Dances with Wolves Dean Semler
Avalon Allen Daviau
Dick Tracy Vittorio Storaro
The Godfather Part III Gordon Willis
Henry & June Philippe Rousselot
1991
(64th)
JFK Robert Richardson
Bugsy Allen Daviau
The Prince of Tides Stephen Goldblatt
Terminator 2: Judgment Day Adam Greenberg
Thelma & Louise Adrian Biddle
1992
(65th)
A River Runs Through It Philippe Rousselot
Hoffa Stephen H. Burum
Howards End Tony Pierce-Roberts
The Lover Robert Fraisse
Unforgiven Jack N. Green
1993
(66th)
Schindler's List Janusz Kamiński
Farewell My Concubine Gu Changwei
The Fugitive Michael Chapman
The Piano Stuart Dryburgh
Searching for Bobby Fischer Conrad L. Hall
1994
(67th)
Legends of the Fall John Toll
Forrest Gump Don Burgess
The Shawshank Redemption Roger Deakins
Three Colors: Red Piotr Sobociński
Wyatt Earp Owen Roizman
1995
(68th)
Braveheart John Toll
Batman Forever Stephen Goldblatt
A Little Princess Emmanuel Lubezki
Sense and Sensibility Michael Coulter
Shanghai Triad Lü Yue
1996
(69th)
The English Patient John Seale
Evita Darius Khondji
Fargo Roger Deakins
Fly Away Home Caleb Deschanel
Michael Collins Chris Menges
1997
(70th)
Titanic Russell Carpenter
Amistad Janusz Kamiński
Kundun Roger Deakins
L.A. Confidential Dante Spinotti
The Wings of the Dove Eduardo Serra
1998
(71st)
Saving Private Ryan Janusz Kamiński
A Civil Action Conrad L. Hall
Elizabeth Remi Adefarasin
Shakespeare in Love Richard Greatrex
The Thin Red Line John Toll
1999
(72nd)
American Beauty Conrad L. Hall
The End of the Affair Roger Pratt
The Insider Dante Spinotti
Sleepy Hollow Emmanuel Lubezki
Snow Falling on Cedars Robert Richardson

2000s[edit]

Year Film Nominees
2000
(73rd)
Crouching Tiger, Hidden Dragon Peter Pau
Gladiator John Mathieson
Malèna Lajos Koltai
O Brother, Where Art Thou? Roger Deakins
The Patriot Caleb Deschanel
2001
(74th)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring Andrew Lesnie
Amélie Bruno Delbonnel
Black Hawk Down Sławomir Idziak
The Man Who Wasn't There Roger Deakins
Moulin Rouge! Donald McAlpine
2002
(75th)
Road to Perdition Conrad L. Hall (posthumously)
Chicago Dion Beebe
Far from Heaven Edward Lachman
Gangs of New York Michael Ballhaus
The Pianist Paweł Edelman
2003
(76th)
Master and Commander: The Far Side of the World Russell Boyd
City of God César Charlone
Cold Mountain John Seale
Girl with a Pearl Earring Eduardo Serra
Seabiscuit John Schwartzman
2004
(77th)
The Aviator Robert Richardson
House of Flying Daggers Zhao Xiaoding
The Passion of the Christ Caleb Deschanel
The Phantom of the Opera John Mathieson
A Very Long Engagement Bruno Delbonnel
2005
(78th)
Memoirs of a Geisha Dion Beebe
Batman Begins Wally Pfister
Brokeback Mountain Rodrigo Prieto
Good Night, and Good Luck Robert Elswit
The New World Emmanuel Lubezki
2006
(79th)
Pan's Labyrinth Guillermo Navarro
The Black Dahlia Vilmos Zsigmond
Children of Men Emmanuel Lubezki
The Illusionist Dick Pope
The Prestige Wally Pfister
2007
(80th)
There Will Be Blood Robert Elswit
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford Roger Deakins
Atonement Seamus McGarvey
The Diving Bell and the Butterfly Janusz Kamiński
No Country for Old Men Roger Deakins
2008
(81st)
Slumdog Millionaire Anthony Dod Mantle
Changeling Tom Stern
The Curious Case of Benjamin Button Claudio Miranda
The Dark Knight Wally Pfister
The Reader Roger Deakins and Chris Menges
2009
(82nd)
Avatar Mauro Fiore
Harry Potter and the Half-Blood Prince Bruno Delbonnel
The Hurt Locker Barry Ackroyd
Inglourious Basterds Robert Richardson
The White Ribbon Christian Berger

2010s[edit]

Year Film Nominees
2010
(83rd)
Inception Wally Pfister
Black Swan Matthew Libatique
The King's Speech Danny Cohen
The Social Network Jeff Cronenweth
True Grit Roger Deakins
2011
(84th)
Hugo Robert Richardson
The Artist Guillaume Schiffman
The Girl with the Dragon Tattoo Jeff Cronenweth
The Tree of Life Emmanuel Lubezki
War Horse Janusz Kamiński
2012
(85th)
Life of Pi Claudio Miranda
Anna Karenina Seamus McGarvey
Django Unchained Robert Richardson
Lincoln Janusz Kamiński
Skyfall Roger Deakins
2013
(86th)
Gravity Emmanuel Lubezki
The Grandmaster Philippe Le Sourd
Inside Llewyn Davis Bruno Delbonnel
Nebraska Phedon Papamichael
Prisoners Roger Deakins
2014
(87th)
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance) Emmanuel Lubezki
The Grand Budapest Hotel Robert Yeoman
Ida Łukasz Żal and Ryszard Lenczewski
Mr. Turner Dick Pope
Unbroken Roger Deakins
2015
(88th)
The Revenant Emmanuel Lubezki
Carol Edward Lachman
The Hateful Eight Robert Richardson
Mad Max: Fury Road John Seale
Sicario Roger Deakins
2016
(89th)
[6]
La La Land Linus Sandgren
Arrival Bradford Young
Lion Greig Fraser
Moonlight James Laxton
Silence Rodrigo Prieto
2017
(90th)
Blade Runner 2049 Roger Deakins
Darkest Hour Bruno Delbonnel
Dunkirk Hoyte van Hoytema
Mudbound Rachel Morrison
The Shape of Water Dan Laustsen

Multiple awards and nominations[edit]

Awards Nominations Recipient
4 18 Leon Shamroy
10 Joseph Ruttenberg
3 15 Robert Surtees
10 Conrad Hall
9 Robert Richardson
8 Emmanuel Lubezki
7 Arthur C. Miller
5 Freddie Young
4 Vittorio Storaro
3 Winton Hoch
2 14 Harry Stradling
10 James Wong Howe
8 Ray Rennahan
6 Janusz Kamiński
6 Charles Rosher
5 Burnett Guffey
5 Haskell Wexler
4 William C. Mellor
4 Chris Menges
4 Geoffrey Unsworth
3 Hal Mohr
3 Sven Nykvist
3 John Toll
2 Freddie Francis
Awards Nominations Recipient
1 18 Charles Lang
10 William V. Skall
9 W. Howard Greene
9 Victor Milner
8 George Barnes
8 Joseph LaShelle
8 Ernest Laszlo
7 Daniel L. Fapp
7 Tony Gaudio
7 Ernest Haller
7 Milton Krasner
6 Harold Rosson
6 Gregg Toland
5 Joseph Valentine
5 John Seale
4 Néstor Almendros
4 Robert Burks
4 William Daniels
4 Allen M. Davey
4 Lee Garmes
4 Loyal Griggs
4 Ernest Palmer
4 Wally Pfister
4 Leonard Smith
4 Karl Struss
4 Vilmos Zsigmond
3 Jack Cardiff
3 Karl Freund
3 Fred J. Koenekamp
3 Sam Leavitt
3 Lionel Lindon
3 Oswald Morris
3 Philippe Rousselot
3 Billy Williams
2 Arthur Arling
2 Dion Beebe
2 Joseph Biroc
2 Robert Elswit
2 Boris Kaufman
2 Oliver Marsh
2 Russell Metty
2 Claudio Miranda
2 Georges Périnal
2 Paul C. Vogel
1 Andrew Lesnie
1 John Alcott
1 Russell Carpenter
Awards Nominations Recipient
0 14 Roger Deakins
13 George J. Folsey
7 Edward Cronjager
7 John F. Seitz
6 Russell Harlan
5 Allen Daviau
5 Bruno Delbonnel
5 Caleb Deschanel
5 Rudolph Maté
5 Franz Planer
5 Owen Roizman
4 Charles G. Clarke
4 William A. Fraker
4 Robert H. Planck
4 Joseph Walker
3 Michael Ballhaus
3 Norbert Brodine
3 Arthur Edeson
3 Bert Glennon
3 Ray June
3 Joseph MacDonald
3 Ted D. McCord
3 Sol Polito
3 Douglas Slocombe
3 William E. Snyder
2 Joseph H. August
2 Michael Chapman
2 William H. Clothier
2 Edward Colman
2 Stanley Cortez
2 Jeff Cronenweth
2 Stephen Goldblatt
2 John Mathieson
2 Richard H. Kline
2 Edward Lachman
2 Philip H. Lathrop
2 Seamus McGarvey
2 Miroslav Ondříček
2 J. Peverell Marley
2 Don Peterman
2 Tony Pierce
2 Dick Pope
2 Rodrigo Prieto
2 Eduardo Serra
2 Dante Spinotti
2 Harry Stradling Jr.
2 Leo Tover
2 Sidney Wagner
2 Gordon Willis

Notes[edit]

  1. ^ The 2nd Academy Awards is unique in being the only occasion where there were no official nominees. Subsequent research by AMPAS has resulted in a list of unofficial or de facto nominees, based on records of which films were evaluated by the judges.
  2. ^ Having not been officially nominated, Hal Mohr was a write-in candidate and became the only write-in to ever win an Academy Award.
  3. ^ A preliminary list of submissions from the studios included the following titles, which were not official nominees: First Love (Joseph A. Valentine), The Great Victor Herbert (Victor Milner), Gunga Din (Joseph H. August), Intermezzo (Gregg Toland), Juarez (Tony Gaudio), Lady of the Tropics (Norbert Brodine), Only Angels Have Wings (Joseph Walker) and The Rains Came (Arthur C. Miller).
  4. ^ A preliminary list of submissions from the studios included the following titles, which were not official nominees: Drums Along the Mohawk (Ray Rennahan and Bert Glennon), The Four Feathers (Georges Périnal and Osmond Borradaile), The Mikado (William V. Skall) and The Wizard of Oz (Harold Rosson).
  5. ^ In 1957, black-and-white and color films competed in a combined Best Cinematography category.

See also[edit]

References[edit]

  1. ^ http://digitalfilms.wordpress.com/2009/01/24/oscar-nominations/
  2. ^ "Archived copy". Archived from the original on 2014-04-25. Retrieved 2014-04-25. 
  3. ^ Bernstein, Paula (2014-11-04). "8 Female Cinematographers You Should Know About". IndieWire. Retrieved 2018-01-25. 
  4. ^ Tapley, Kristopher (2018-01-23). "Oscars: 'Mudbound's' Rachel Morrison Makes History as First Female Cinematographer Nominee". Variety. Retrieved 2018-01-25. 
  5. ^ a b "The Official Academy Awards Database". Academy of Motion Picture Arts and Sciences. Retrieved January 9, 2018. 
  6. ^ "Academy Awards 2017: Complete list of Oscar winners and nominees". Los Angeles Times. February 26, 2017. Retrieved January 8, 2018. 

External links[edit]